Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 24. do 30. januára 2011


UTOROK 25. JANUÁRA 2010
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 28. repríza opery Charlesa Gounoda Faust a Margaréta. Operu, ktorá vznikla ako spracovanie klasického Goetheho príbehu režijne v Košiciach pripravil pripravil Zdeněk Troška. Nádherná, romantická opera, ako príbeh, tak aj hudba. Troška toto dielo inscenoval klasicky s krásnymi dekoráciami, krásnymi kostýmy a rovnako nádhernou výprava. Jednoducho pastva pre oči. Hudobne operu naštudoval Dušan Štefánek, okrem domácich sólistov v nej hosťujú aj zahraniční operní sólisti. Premiéra bola 16. februára 2007.

STREDA 26. JANUÁRA 2010
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 29. repríza hry N. Richarda Nasha Obchodník s dažďom. Jeden z najúspešnejších broadwayských titulov, smutno-smiešny príbeh o tom ako jeden podvodník, rojko a fantasta dokázal „privolať“ dážď na vysychajúcu farmu, a zároveň prebudiť k životu zatrpknutú starú dievku. Herecký koncert pod režijnou taktovkou Štefana Korenčiho rozohrali Jozef Úradník, Juraj Zetyák, Radovan Hudec, Róbert Šudík, Ľudmila Dutková a Ivan Krúpa. Premiéra bola 3. apríla 2009.

ŠTVRTOK 27. JANUÁRA 2011
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 12. repríza ľudového tanečného divadla Jánošík. Národy majú svoje legendy a slovenský nie je výnimkou. Tou pravdepodobne najväčšou je legenda o zbojníkovi, ktorý bohatým bral a chudobným dával… Postava Jánošíka už našla svoj odraz v mnohých umeleckých dielach (a nielen slovenských) – od literatúry až po film. Jánošík bol napríklad námetom vôbec prvého slovenského celovečerného filmu, ktorý vznikol v roku 1921. Pre režiséra a choreografa Ondra Šotha predstavuje téma Jánošíka možnosť poskytnúť vo svojej tvorbe väčší priestor slovenskej ľudovej umeleckej tradícii. Inklinoval k nej už začiatkom devätdesiatych rokov, kedy sa rozhodol pôsobiť v SĽUKu a kedy navrhoval rozšíriť jeho činnosť o žáner ľudového divadla a naposledy jej poskytol priestor v inscenáciách Giselle a M.R.Štefánik, ktoré pripravil na v roku 2009 v spolupráci s legendou slovenského ľudového tanca choreografom Jurajom Kubánkom. Jánošík bude prvým projektom Ondreja Šotha, v ktorom odraz slovenského ľudového umenia nájdu diváci vo všetkých zložkách moderného tanečného divadla – od hudby, cez choreografiu, až po výtvarnú stránku inscenácie, v ktorých sa v nejednom momente odzrkadlí značná dávka humoru a irónie. Zároveň bude Jánošík zavŕšením národnej témy v tvorbe košického choreografa a režiséra. Premiéra bola 30. apríla 2010.

PIATOK 28. JANUÁRA 2011
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – premiéra hry poľského autora Andrzeja Stasiuka Čakanie na Turka, ktorú s činoherným súborom naštudoval hosťujúci poľský režisér Henryk Rozen. Hovorí rabi: – Narodil som sa v Rakúsko-Uhorskej monarchii, detstvo som prežil v Československu, mladosť v Horthyovskom Maďarsku, produktívny vek v Sovietskom zväze, a teraz som dôchodca na Ukrajine. A pritom som nikdy neopustil Mukačevo.“ Aj tento možno už známy vstup naznačuje o čom, je Stasiukove Čakanie na Turka. Výraznú dejovú líniu Stasiukov text nemá a je to skôr groteskný kabaret o dobe, ktorú žijeme. Plný vtipov, ktoré sa možno prostredníctvom divákov rozšíria, ale aj so zaujímavou hudbou a pesničkami Mariána Čekovského.

SOBOTA 29. JANUÁRA 2011
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 2. Repríza hry poľského autora Andrzeja Stasiuka Čakanie na Turka, ktorú s činoherným súborom naštudoval hosťujúci poľský režisér Henryk Rozen.

NEDEĽA 30. JANUÁRA 2011
14,30 hod. – Historická budova ŠD – 22. repríza rozprávky Jána Uličianskeho Štyria škriatkovia a víla. Rozprávkový titul ponúka zábavu i poučenie pre deti aj rodičov. Bohatá scénografia a pesničky určite upútajú malého diváka a všetci sa môžeme tešiť na klasickú rozprávku v tom najlepšom zmysle slova, v ktorej sa odohráva boj škriatkov strážiacich chod ročných období so zlou žabou, ktorá chce ovládnuť prírodu. Réžiu mal autor rozprávky, v hlavných úlohách sa predstavia František Balogh, Stanislav Pitoňák, Táňa Poláková a ďalší. Okrem hudby Antonia Vivaldiho, ktorá bola pre autora inšpiráciou k napísaniu rozprávku, znejú v predstavení aj pesničky Petra Zagara.Premiéra bola 31.1.2010.

via sdke.sk