Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 22. do 28. februára 2010


PONDELOK 22. februára
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 7. repríza hry Henrika Ibsena Nora – Komorná dráma. Ibsen patrí spolu so Shakespearom a Čechovom k trom základným pilierom svetovej drámy. Jeho Nora alebo aj Domov bábik, ako znie pôvodný názov hry, je brilantnou psychologickou štúdiou ženy a jej rodinného života. Nora sa musí počas jedných Vianoc rozhodnúť, akou cestou sa ďalej vo svojom živote vydá… Premiéra bola 11.12.2009.

UTOROK 23. februára
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 21. repríza romantickej drámy nemeckého autora Heinricha von Kleista Katarínka z Heilbronnu alebo krst ohňom. Vo svete jedna z najhranejších romantických hier, žánrovo na pomedzí rozprávky a stredovekej legendy. Silný ľúbostný príbeh o oddanej láske, ktorá si nekladie žiadne podmienky a svojou vernosťou a vytrvalosťou dosiahne šťastný koniec. V hlavných úlohách sa predstavia Tatiana Poláková, Jozef Úradník, Peter Čižmár, Beáta Drotárová a Stanislav Pitoňák. Premiéra bola 14. novembra 2008.

STREDA 24. februára
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – jubilejná 55. repríza hry jedného z najuznávanejších dramatikov súčasnosti Martina Mc Donagha Krásavica z Leenane. Predstavenie vzniklo aj vďaka výpomoci Spišského divadla, ktoré ŠD Košice poskytlo práva na uvedenie tejto hry. Leenane je dedinka na západnom pobreží Írska. So svojimi 14 obyvateľmi je to tiež údajne najmenšia dedinka v Írsku. Tento zapadnutý kút by ostal navždy neznámy, nebyť McDonaghových hier plných skvelého čierneho humoru, násilia a bizarných postavičiek. Sú to drsné hry pre silné žalúdky. Premiéra bola 1. apríla 2005.

19,00 hod. – Historická budova ŠD – 17. repríza operného predstavenia Giacoma Pucciniho Madama Butterfly. Predstavenie diriguje nový šéfdirigent opery ŠD Košice Paolo Gatto, ktorý toto predstavenie v roku 2008 so súborom ako hosť hudobne naštudoval. V známom príbehu, v ktorom sa prelína exotika Japonska a realita Európy 19. storočia sa v úlohe Čo-čo-san predstaví japonská speváčka Yuko Oba, v úlohe Suzuki Monika Fabiánová a v ďalších úlohách domáci sólisti Jaroslav Dvorský a Marián Lukáč. Premiéra bola 3. októbra 2008.

ŠTVRTOK 25. februára
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 33. repríza známej hry Dala Wassermana Prelet nad kukučím hniezdom. Je lepšie stráviť rok v štátnom psychiatrickom ústave než vo väznici, povedal si Randle P. McMurphy a tak sa aj stalo. Predstieral duševnú chorobu, nuž ho zavreli – ako on hovorí – medzi debilov. Jeho nákazlivý zmysel pre chaos sa však neveľmi pozdáva hlavne sestre Ratchedovej, pred ktorou sa má na pozore každý pacient .. V hlavných úlohách sa predstavia Peter Cibula, Dušan Skokan, Dana Košická a ďalší členovia činoherného súboru. Premiéra bola 8. februára 2008.

PIATOK 26. februára
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – už 107. repríza hry Mira Gavrana Všetko o ženách – Hra súčasného chorvátskeho dramatika Mira Gavrana ponúka pohľad muža na ženský svet – mozaiku niekoľkých príbehov o ženách a ich osudoch v dnešnej dobe. Tri herečky na javisku z okamihu na okamih menia svoje podoby aj charaktery, berú na seba rolu matky aj rolu dcéry, premieňajú sa zo stareniek na malé dievčatká, z dobrých kamarátok na úhlavné nepriateľky. Rozohrávajú hru o rôznych podobách vzťahov medzi ženami, ktorá je plná vášní a sentimentu, úprimnosti a citového vydierania, lásky a nenávisti, šťastia a zúfalstva. Tak ako v živote, ani tu nič nie je jednoznačné a jednofarebné, každá mince má dve strany a každá žena má svoju pravdu. Nenechajte si ujsť vynikajúce herecké výkony Beaty Drotárovej, Aleny Ďuránovej a Dany Košickej v réžii Dušana Bajina – premiéra bola 25.10.2004.

19,00 hod. – Historická budova ŠD – 5. repríza najnovšieho počinu košického baletu a jeho šéfa Ondreja Šotha, multimediálne divadelné predstavenie Štefánik, na ktorom sa choreograficky podieľali okre Ondreja Šotha aj Ondrej Šoth, Juraj Kubánka, Maksym Sklyar a Lyudmyla Vasylyeva- premiéra bola 3. apríla 2009

SOBOTA 27. februára
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 18. repríza bláznivej situačnej komédie Raya a Michaela Cooneyovcov Tom, Dick a Harry. Komédia od renomovaného anglického autora, v ktorej uvidíme, čo všetko sa môže stať, keď sa jeden bezdetný pár rozhodne adoptovať si dieťa. Zdanlivo formálna záležitosť sa skomplikuje vo chvíli, keď sa ruku k dielu rozhodnú priložiť aj dvaja manželovi podarení bratia. Vypukne kolotoč tých najbláznivejších situácií a hlavný hrdina bude mať plné ruky práce, aby dal všetko do poriadku a zachoval si pri tom psychické zdravie. Export toho najlepšieho anglického humoru, ktorý nikoho v hľadisku nenechá chladným. Rozosmejú vás Stanislav Pitoňák, Michal Soltész, Juraj Zetyák, Henrieta Kecerová, Tatiana Poláková, Jozef Úradník, Róbert Šudík, Ľuba Blaškovičová a Peter Cibula Premiéra bola 16. októbra 2010.

NEDEĽA 28. februára
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 8. repríza hry Henrika Ibsena Nora – Komorná dráma. Ibsen patrí spolu so Shakespearom a Čechovom k trom základným pilierom svetovej drámy. Jeho Nora alebo aj Domov bábik, ako znie pôvodný názov hry, je brilantnou psychologickou štúdiou ženy a jej rodinného života. Nora sa musí počas jedných Vianoc rozhodnúť, akou cestou sa ďalej vo svojom živote vydá… Premiéra bola 11.12.2009.
14,30 hod. – Historická budova ŠD – 19. repríza detskej opery Igor Bázlika, Petra Stoličného a Jána Štrassera Polepetko. Pod taktovkou Igora Dohoviča sa predstavia Ján Rusko, Michaela Várady, József Havasi, František Balún, Marián Lukáč, Viera Hronská, Matúš Tomko, Tomáš Beličák a Marek Haščák, Peter Raši. Premiéra bola 1. februára 2009.

via sdke.sk – Svjatoslav Dohovič