Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 21. do 27. februára 2011


UTOROK 22. FEBRUÁRA 2011
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 52. repríza situačnej komédie Raya Clooneyho Tom, Dick a Harry. Komédia od renomovaného anglického autora, v ktorej uvidíme, čo všetko sa môže stať, keď sa jeden bezdetný pár rozhodne adoptovať si dieťa. Zdanlivo formálna záležitosť sa skomplikuje vo chvíli, keď sa ruku k dielu rozhodnú priložiť aj dvaja manželovi podarení bratia. Vypukne kolotoč tých najbláznivejších situácií a hlavný hrdina bude mať plné ruky práce, aby dal všetko do poriadku a zachoval si pri tom psychické zdravie. Export toho najlepšieho anglického humoru, ktorý nikoho v hľadisku nenechá chladným. Rozosmejú vás Stanislav Pitoňák, Michal Soltész, Juraj Zetyák, Henrieta Kecerová, Tatiana Poláková, Jozef Úradník, Róbert Šudík, Ľuba Blaškovičová a Peter Cibula. Premiéra bola 16. októbra 2010.

STREDA 23. FEBRUÁRA 2011
10,00 hod. – Historická budova ŠD – 53. repríza situačnej komédie Raya Clooneyho Tom, Dick a Harry. Komédia od renomovaného anglického autora, v ktorej uvidíme, čo všetko sa môže stať, keď sa jeden bezdetný pár rozhodne adoptovať si dieťa. Zdanlivo formálna záležitosť sa skomplikuje vo chvíli, keď sa ruku k dielu rozhodnú priložiť aj dvaja manželovi podarení bratia. Vypukne kolotoč tých najbláznivejších situácií a hlavný hrdina bude mať plné ruky práce, aby dal všetko do poriadku a zachoval si pri tom psychické zdravie. Export toho najlepšieho anglického humoru, ktorý nikoho v hľadisku nenechá chladným. Rozosmejú vás Stanislav Pitoňák, Michal Soltész, Juraj Zetyák, Henrieta Kecerová, Tatiana Poláková, Jozef Úradník, Róbert Šudík, Ľuba Blaškovičová a Peter Cibula. Premiéra bola 16. októbra 2010.

ŠTVRTOK 24. FEBRUÁRA 2011
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 29. repríza klasickej antickej tragédie Euripidesa Medeia. Príbeh z gréckej mytológie, ktorý aj po vyše 2000 rokoch budí vášnivé polemiky, ukazuje, kam až môže viesť zradená láska a otvára množstvo diskusií o „nežnejšom“ či „slabšom“ pohlaví. Po dlhšej dobe tak na košické javisko prichádza klenot svetovej drámy z gréckej antiky, ktorý ponúka zaujímavé herecké aj interpretačné príležitosti. V hlavnej úlohe sa predstaví Dana Košická, ktorá za túto úlohu získala Cenu Literárneho fondu v sekcii divadlo za rok 2009. Predstavenie sprevádza hudba Mariána Čekovského, ktorá bola ocenená Divadelnými doskami za rok 2009. Premiéra bola 27. marca 2009.

PIATOK 25. FEBRUÁRA 2011
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 1. PREMIÉRA predstavenia dvoch operných jednoaktoviek. Zuzankino tajomstvo Ermanna Wolf-Ferrariho a Španielsku hodinku Mauricea Ravela s košickým súborom naštudoval hosťujúci režisér Achim Thorwald spolu s dirigentom opery Igorom Dohovičom. Opera talianskeho skladateľa Ermanna Wolf – Ferrariho Zuzankino tajomstvo mala premiéru v decembri 1909. Komická jednoaktovka prináša zaujímavé rozuzlenie a odhalenie tajomstva mladej ženy, ktorú muž podozrieva z nevery kvôli vôni tabaku v ich byte. Ravel je do dejín hudby zapísaný ako predstaviteľ impresionizmu. Jeho tvorbu najviac ovplyvnila tvorba francúzskych skladateľov, ale aj ruských skladateľov tzv. Mocnej hŕstky. Španielsko bolo jeho obľúbenou krajinou a často aj inšpiráciou, čo sa ukazuje aj v Španielskej hodinke. Tá mala premiéru v roku 1907. Libreto rozohráva klasický príbeh nevernej manželky hodinára, ktorá svojich milencov, básnika a bankára, ukrýva vo veľkých izbových hodinách. V komických scénach aj v hudbe necháva Ravel vyniknúť typický temperament španielskych žien.

SOBOTA 26. FEBRUÁRA 2011
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 2. PREMIÉRA predstavenia dvoch operných jednoaktoviek. Zuzankino tajomstvo Ermanna Wolf-Ferrariho a Španielsku hodinku Mauricea Ravela s košickým súborom naštudoval hosťujúci režisér Achim Thorwald spolu s dirigentom opery Igorom Dohovičom.
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 91. repríza hry Mira Gavrana Všetko o mužoch. Hra súčasného chorvátskeho dramatika v réžii Dušana Bajina a s vynikajúcimi hereckými výkonmi Michala Soltésza, Róberta Šudíka a Radovana Hudeca. Premiéra bola 17. novembra 2006.

NEDEĽA 27. FEBRUÁRA 2011
14,30 hod. – Historická budova ŠD – 23. repríza rozprávky Jána Uličianskeho Štyria škriatkovia a víla. Rozprávkový titul ponúka zábavu i poučenie pre deti aj rodičov. Bohatá scénografia a pesničky určite upútajú malého diváka a všetci sa môžeme tešiť na klasickú rozprávku v tom najlepšom zmysle slova, v ktorej sa odohráva boj škriatkov strážiacich chod ročných období so zlou žabou, ktorá chce ovládnuť prírodu. Réžiu mal autor rozprávky, v hlavných úlohách sa predstavia František Balogh, Stanislav Pitoňák, Táňa Poláková a ďalší. Okrem hudby Antonia Vivaldiho, ktorá bola pre autora inšpiráciou k napísaniu rozprávku, znejú v predstavení aj pesničky Petra Zagara.Premiéra bola 31.1.2010.

via sdke.sk