Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 17. mája do 23. mája 2010


UTOROK 18. mája
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 14. repríza moderného tanečného divadla Carmen. Zrodeniu Carmen, jedného z najvýznamnejších diel v histórii vlastne predchádzala nie veľmi významná krátka noticka v akýchsi novinách. Písali v nej o španielskom seržantovi, ktorý podľahol zvodom krásnej Cigánky, no napokon skončil ako jej vrah. O tomto príbehu sa dozvedel na svojej ceste po Španielsku v roku 1830 významný spisovateľ Prosper Merimée. Majster, ktorého v jeho tvorbe už neraz inšpiroval život Cigánov, sa rozhodol na námet tejto tragédie napísať novelu. Stalo sa tak o pätnásť rokov neskôr, v roku 1845. Obnovená premiéra bola 7. novembra 2008.
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – jubilejná 80. repríza hry chorvátskeho dramatika Mira Gavrana Všetko o mužoch. V réžii Dušana Bajína sa môžete tešiť na skvelý herecký koncert Michala Soltésza, Róberta Šudíka a Radovana Hudeca. Premiéra bola 17. novembra 2006.

STREDA 19. mája
18,00 hod. Historická budova ŠD – 19,00 hod. – 3. repríza najnovšieho operného predstavenia Adriana Lecouvreur od skladateľa Francesca Cileu. V réžii Andrei Hlinkovej a hudobnom naštudovaní šéfdirigenta Paola Gatta vzniklo v Košiciach extravagantné predstavenie, v ktorom režisérka zasadila dej pôvodne z 18. storočia do súčasnosti a do zaujímavého prostredia filmových ateliérov. Zaujímavosťou je, že príbeh francúzskej herečky bol do opernej podoby spracovaný až štyrikrát, uchytilo sa však len dielo Francesca Cileu. Premiéra bola 14. mája 2010.

19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 112. repríza v súčasnosti jedného z najúspešnejších titulov košickej činohry, hry Mira Gavrana Všetko o ženách. Pohľad muža na ženský svet – mozaika niekoľkých príbehov o ženách a ich osudoch v dnešnej dobe. Tri herečky na javisku z okamihu na okamih menia svoje podoby aj charaktery, berú na seba rolu matky aj rolu dcéry, premieňajú sa zo stareniek na malé dievčatká, z dobrých kamarátok na úhlavné nepriateľky. Rozohrávajú hru o rôznych podobách vzťahov medzi ženami, ktorá je plná vášní a sentimentu, úprimnosti a citového vydierania, lásky a nenávisti, šťastia a zúfalstva. Tak ako v živote, ani tu nič nie je jednoznačné a jednofarebné, každá mince má dve strany a každá žena má svoju pravdu. Nenechajte si ujsť vynikajúce herecké výkony Beaty Drotárovej, Aleny Ďuránovej a Dany Košickej v réžii Dušana Bajina. Premiéra bola 25. októbra 2004.

ŠTVRTOK 20. mája

11,00 hod. – Malá scéna ŠD – VEREJNÝ ODPOČET ŠD KOŠICE ZA ROK 2009

19,00 hod. – Historická budova ŠD – 37. repríza predstavenia Prelet nad kukučím hniezdom amerického autora Dalea Wassermanna. Je lepšie stráviť rok v štátnom psychiatrickom ústave než vo väznici, povedal si Randle P. McMurphy a tak sa aj stalo. Predstieral duševnú chorobu, nuž ho zavreli – ako on hovorí – medzi debilov. Jeho nákazlivý zmysel pre chaos sa však neveľmi pozdáva hlavne sestre Ratchedovej, pred ktorou sa má na pozore každý pacient .. V hlavných úlohách sa predstavia Peter Cibula, Dušan Skokan, Dana Košická a ďalší členovia činoherného súboru. Premiéra bola 8. februára 2008.

19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 15. repríza hry dnes už nebohého košického herca Patra Raševa Sanatórium. Zvrátené hodnoty a priority dnešných konzumentov rôznych TV reality show boli inšpiráciou na divadelnú reality show , do ktorej sú vtiahnutí aj diváci… Päť zločincov, ktorí namiesto väzenia trávia čas v Sanatóriu, má možnosť konfrontovať svoje príbehy s publikom a jeho sympatiami – a dokonca si vybrať : odmenu alebo smrť v priamom prenose…. Premiéra bola 18. júna 2009.

PIATOK 21. mája
19,00 hod. Veľká scéna ŠD – 25. repríza opery Giuseppe Verdiho Maškarný bál. Gustavo pripravuje maškarný bál. Tajomník Johan ho upozorňuje na sprisahanie, ktoré sa proti nemu chystá a navrhuje mu vyhostiť z krajiny vešticu Ulricu. Gustavo neberie toto upozornenie vážne a rozhodne sa vyskúšať Ulricu sám. Prezlečený za rybára ide k Ulrice. V úkryte si vypočuje dámu v ktorej spozná Ameliu, manželku svojho tajomníka, ktorá si žiada od veštice liek proti láske. Ulrica veští Gustavovi, že zahynie rukou toho, komu prvému podá ruku. Tým sa stáva jeho tajomník. Nikto tejto veštbe neverí. Gustavo sa stretáva s Ameliou, ktorá sa vyznáva svojou láskou k nemu. Prichádza Johan a vyzýva ho, aby ušiel pred sprisahancami, ktorí ho chcú zabiť. Gustavo ho požiada, aby odprevadil zahalenú dámu, v ktorej spoznáva svoju ženu. Napriek tomu , že ho ubezpečuje o svojej nevine, zo žiarlivosti sa Johan Jakub pridá k sprisahancom. Žrebujú, kto zabije Gustáva. Žreb padne na Johana. Gustava varujú, že mu hrozí nebezpečenstvo, napriek tomu ide na maškarný bál, kde ho Johan zabije. Premiéra bola 25. mája 2007.

19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 30. repríza hry Adriany Krúpovej Zoznamka. Pôvodná slovenská komédia. Úsmevný príbeh od košickej autorky s netradičnou zápletkou, ktorý divákovi odľahčeným spôsobom predvedie strasti i slasti súčasného manželstva..V predstavení účinkujú Ivan Krúpa, Beáta Drotárová, Henrieta Kecerová, Adriana Krúpová a Dana Košická. Premiéra bola 6. februára 2009.

SOBOTA 22. mája
19,00 hod. Veľká scéna ŠD – Inscenácia súčasného multimediálneho tanečného divadla Milan Rastislav Štefánik, bola pripravená v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom, Slovenským národným múzeom, televíziou TA3 a ministerstvom kultúry. Jej súčasťou je aj rozsiahly bulletin približujúci divákom aspoň sčasti neznáme stránky Štefánika, nie je úctivým pripomenutím tejto výnimočnej osobnosti slovenských a československých dejín. Je moderným divadlom hľadajúcim odpoveď na otázku ako sa v súkolí veľkých dejín cíti malý človek, ktorý ide za svojím presvedčením, že je možné zmeniť svet. Osud M. R. Štefánika je dôkazom toho, že konkrétny človek môže ovplyvniť život nie len svoj a svojich blízkych, ale aj celých národov. Premiéra bola 18. decembra 2009.

NEDEĽA 23. mája
19,00 hod. – Veľká scéna ŠD – 21. repríza detskej opery Polepetko. Hudobná rozprávka o chlapcovi popletovi v hudobnom naštudovaní dirigenta Opery ŠD Košice Igora Dohoviča, réžii Andrey Hlinkovej a choreografiami Jaroslava Moravčíka. V hlavných úlohách sa predstavujú sólisti Opery ŠD Košice. Premiéra bola 1. februára 2009.

19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 81. repríza hry chorvátskeho dramatika Mira Gavrana Všetko o mužoch. V réžii Dušana Bajína sa môžete tešiť na skvelý herecký koncert Michala Soltésza, Róberta Šudíka a Radovana Hudeca. Premiéra bola 17. novembra 2006.

via sdke.sk