Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 17. do 23. januára 2011


PONDELOK 17. JANUÁRA 2011
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 12. repríza tragifrašky Witolda Gombrowicza Ivona, princezná burgundská. Jeden z najvýznamnejších titulov poľskej i svetovej divadelnej literatúry 20. storočia. Do dekadentnej kráľovskej rodiny prichádza chudobná Ivona, ktorú si vyvolil mladý princ ako svoju nastávajúcu. Gombrowicz na pôdoryse rozprávkového príbehu popolušky ukazuje stret dvoch úplne odlišných hodnotových a ideových svetov. Pokiaľ je tento stret vnútorne prázdny, bez lásky, zákonite sa končí tragicky. Autor v príbehu Ivony vytvára sugestívne podobenstvo nášho sveta, kde sa cynizmus mocných zrkadlí v bezmocnosti slabých. Premiéra bola 4. júna 2010.

19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 12. repríza teroristickej klauniády Fernanda Arrabala Trojkolka. Absurdná groteska o živote ľudí na periférii, ktorí síce prežívajú zo dňa na deň, no predsa sú štastní. Španielsky spisovateľ F. Arrabal, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov európskej divadelnej avantgardy, nadväzuje na tradície surrealizmu a dadaizmu a hravým spôsobom rozpráva o rozdelení sveta na tých, čo majú všetko, a na tých, čo nemajú nič, a čo sa stane, keď sa tieto dve strany stretnú v jednom opustenom zábavnom parku. Hra so zvukovou podobou slova i jeho významom podporená pouličnou muzikou – bonbónik pre divadelných gurmánov na záver sezóny. Premiéra bola 28. mája 2010.

UTOROK 18. JANUÁRA 2010
19,00 hod. – Historická budova ŠD – jubilejná 120. repríza hudobnej komédie Charleyho teta. Do pokojného študentského anglického mestečka vtrhne zmätok. Prichádza bohatá tetuška dona Lucia študenta Charleyho, milionárka z Brazílie, ktorá zabezpečí úspech v láske nielen svojmu synovcovi, ale aj jeho priateľom. Začína kolotoč komických situácií, nedorozumení, zámen. Tetuška mešká, a tak Babbs, študentský kolega prijíma jej úlohu. Preoblečenie muža za ženu vždy prináša celý rad gagov a zábavy. Nie je tomu inak ani v  svetoznámej hudobnej komédii J. Brandona Thomasa Charleyho teta. Inteligentný anglický humor, skvelé pesničky Vlastimila Hálu a vynikajúce herecké výkony: to je záruka dobrého divadla. Premiéra bola 11. novembra 2005.

STREDA 19. JANUÁRA 2010
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 5. repríza najnovšieho baletného predstavenia Harlekyniáda. Projekt je poctou jednému z najväčších baletných umelcov Mariusovi Petipovi. Skladá sa z dvoch klasických častí, ktorých Petipa bol sám autorom. I. časť Paquita je doplnená práve o Petipove Grand pas ktoré tvorí neoddeliteľnú súčasťou klasického repertoáru väčšiny divadiel vo svete. Komická II. časť je vnútorným svetom komickej postavy Harlekýna z Commedie dell´arte. Harlekýn je komickým sluhom jedného z pánov, ktorý je veľmi obľúbený u publika. Väčšinou je zamilovaný do Kolombíny, ale jeho túžba súperí zo strachom z pána. Motívom a cieľom projektu je zviditeľnenie a priblíženie klasického baletného umenia a obohatenie repertoáru baletu ŠD Košice o klasické diela. Premiéra bola 26. novembra 2010.

19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 28. repríza klasickej antickej tragédie Euripidesa Medeia. Príbeh z gréckej mytológie, ktorý aj po vyše 2000 rokoch budí vášnivé polemiky, ukazuje, kam až môže viesť zradená láska a otvára množstvo diskusií o „nežnejšom“ či „slabšom“ pohlaví. Po dlhšej dobe tak na košické javisko prichádza klenot svetovej drámy z gréckej antiky, ktorý ponúka zaujímavé herecké aj interpretačné príležitosti. V hlavnej úlohe sa predstaví Dana Košická, ktorá za túto úlohu získala Cenu Literárneho fondu v sekcii divadlo za rok 2009. Predstavenie sprevádza hudba Mariána Čekovského, ktorá bola ocenená Divadelnými doskami za rok 2009. Premiéra bola 27. marca 2009.

ŠTVRTOK 20. JANUÁRA 2011
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 41. repríza hry Dalea Wassermana Prelet nad kukučím hniezdom. Je lepšie stráviť rok v štátnom psychiatrickom ústave než vo väznici, povedal si Randle P. McMurphy a tak sa aj stalo. Predstieral duševnú chorobu, nuž ho zavreli – ako on hovorí – medzi debilov. Jeho nákazlivý zmysel pre chaos sa však neveľmi pozdáva hlavne sestre Ratchedovej, pred ktorou sa má na pozore každý pacient .. V hlavných úlohách sa predstavia Peter Cibula, Dušan Skokan, Dana Košická a ďalší členovia činoherného súboru. Premiéra bola 8. februára 2010.

PIATOK 21. JANUÁRA 2011
19,00 hod. – Historická budova ŠD – jubilejná 20. repríza opery Giacoma Pucciniho Madama Butterfly. Jednu z najhranejších Pucciniho opier v Košiciach hudobne naštudoval v roku 2008 súčasný šéfdirigent Opery ŠD Paolo Gatto. Réžiu mala v rukách Andrea Hlinková. V postave Čo-čo-san sa predstaví vynikajúca česká sólistka Eve Dřízgová – Jirušová. Premiéra bola 3. októbra 2010.

SOBOTA 22. JANUÁRA 2011
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 48. repríza situačnej komédie Raya Clooneyho Tom, Dick a Harry. Komédia od renomovaného anglického autora, v ktorej uvidíme, čo všetko sa môže stať, keď sa jeden bezdetný pár rozhodne adoptovať si dieťa. Zdanlivo formálna záležitosť sa skomplikuje vo chvíli, keď sa ruku k dielu rozhodnú priložiť aj dvaja manželovi podarení bratia. Vypukne kolotoč tých najbláznivejších situácií a hlavný hrdina bude mať plné ruky práce, aby dal všetko do poriadku a zachoval si pri tom psychické zdravie. Export toho najlepšieho anglického humoru, ktorý nikoho v hľadisku nenechá chladným. Rozosmejú vás Stanislav Pitoňák, Michal Soltész, Juraj Zetyák, Henrieta Kecerová, Tatiana Poláková, Jozef Úradník, Róbert Šudík, Ľuba Blaškovičová a Peter Cibula. Premiéra bola 16. októbra 2010.

NEDEĽA 23. JANUÁRA 2011
14,30 hod. – Historická budova ŠD – 36. repríza baletnej rozprávky Petra Iľjiča Čajkovského Luskáčik. Na javisko Štátneho divadla Košice sa vracia jedna z najkrajších baletných rozprávok. Rozprávkové bytosti Princ a Myší kráľ, ale aj Klára, dievčatko s dobrým srdcom a odvahou, ožijú v nádhernej hudbe velikána ruského romantizmu. Príďte, malí i veľkí, všetci, čo máte radi rozprávku. Premiéra bola 12. januára 2007.

via sdke.sk