Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 15. do 21. marca 2010


UTOROK 16. marca
19,00 hod. – Historická budova ŠD – derniéra hry Heinricha von Kleista Katarínka z Heilbronnu alebo krst ohňom. Vo svete jedna z najhranejších romantických hier, žánrovo na pomedzí rozprávky a stredovekej legendy. Silný ľúbostný príbeh o oddanej láske, ktorá si nekladie žiadne podmienky a svojou vernosťou a vytrvalosťou dosiahne šťastný koniec. Hru sme premiérovali 14. novembra 2008. Réžiu mal Viktor Kollár a v hlavných úlohách sa v hre predstavili Tatiana Poláková, Jozef Úradník, Peter Čižmár, Beáta Drotárová, Stanislav Pitoňák.

STREDA 17. marca
19,00 hod. – Historická budova ŠD – jubilejná 35. repríza hry Dale Wassermana Prelet nad kukučím hniezdom. Je lepšie stráviť rok v štátnom psychiatrickom ústave než vo väznici, povedal si Randle P. McMurphy a tak sa aj stalo. Predstieral duševnú chorobu, nuž ho zavreli – ako on hovorí – medzi debilov. Jeho nákazlivý zmysel pre chaos sa však neveľmi pozdáva hlavne sestre Ratchedovej, pred ktorou sa má na pozore každý pacient … Premiéra bola 8.2.2008.

ŠTVRTOK 18. marca

19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 56. repríza súčasnej hry Martina McDonagha Krásavica z Leenane. Svetová kritika dnes takmer jednohlasne pasuje Martina McDonagha do úlohy prvého veľkého dramatika 21. storočia, a to plným právom – vo svojej ešte ani nie tridsaťpäťke už dosiahol viac, než väčšina dramatikov za celý život. Keď mal ešte len dvadsaťsedem rokov, na londýnskych scénach sa už od neho uvádzali štyri hry naraz, čo sa pred ním podarilo len Shakespearovi. Premiéra bola 1.apríla 2005.
10,30 hod. – Historická budova ŠD – jubilejná 20. repríza situačnej komédie Tom, Dick a Harry Raya a Michaela Cooneyovcov. Bláznivá komédia, v ktorej uvidíme, čo všetko sa môže stať, keď sa jeden bezdetný pár rozhodne adoptovať si dieťa. Zdanlivo formálna záležitosť sa skomplikuje vo chvíli, keď sa ruku k dielu rozhodnú priložiť aj dvaja manželovi podarení bratia. Vypukne kolotoč tých najbláznivejších situácií a hlavný hrdina bude mať plné ruky práce, aby dal všetko do poriadku a zachoval si pri tom psychické zdravie. Export toho najlepšieho anglického humoru, ktorý nikoho v hľadisku nenechá chladným Premiéra bola 16. októbra 2009.

PIATOK 19. marca
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – jubilejná 5. repríza sociálnej drámy Vasilija Sigareva Vĺčik. Obraz patológie rodiny, ktorú často nevnímame, ale nechceme vidieť. Príbeh dievčaťa, ktoré márne hľadá lásku u svojej matky. Sigarevov film Vĺčik je najúspešnejším filmom v Rusku za rok 2009 a zbiera ceny nielen doma, ale aj v zahraničí. Premiéra bola 25.10.2004.

10,00 a 19,00 hod. – Historická budova ŠD – 6. repríza opery Gaetana Donizettiho Lucia di Lammermoor. Príbeh nešťastnej lásky na pozadí stredovekej rodovej nenávisti je plný famóznych koloratúrnych árii. V predstavení bude hosťovať poľská speváčka Karina Skrzeszewska, dirigovať bude Alessandro Pagliazzi, ktorý predstavenie v novembri s Operou ŠD naštudoval. Premiéra bola 27. novembra 2009.

SOBOTA 20. marca
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 24. repríza opery Giuseppe Verdiho Maškarný bál. Gustavo pripravuje maškarný bál. Tajomník Johan ho upozorňuje na sprisahanie, ktoré sa proti nemu chystá a navrhuje mu vyhostiť z krajiny vešticu Ulricu. Gustavo neberie toto upozornenie vážne a rozhodne sa vyskúšať Ulricu sám. Prezlečený za rybára ide k Ulrice. V úkryte si vypočuje dámu v ktorej spozná Ameliu, manželku svojho tajomníka, ktorá si žiada od veštice liek proti láske. Ulrica veští Gustavovi, že zahynie rukou toho, komu prvému podá ruku. Tým sa stáva jeho tajomník. Nikto tejto veštbe neverí. Gustavo sa stretáva s Ameliou, ktorá sa vyznáva svojou láskou k nemu. Prichádza Johan a vyzýva ho, aby ušiel pred sprisahancami, ktorí ho chcú zabiť. Gustavo ho požiada, aby odprevadil zahalenú dámu, v ktorej spoznáva svoju ženu. Napriek tomu , že ho ubezpečuje o svojej nevine, zo žiarlivosti sa Johan Jakub pridá k sprisahancom. Žrebujú, kto zabije Gustáva. Žreb padne na Johana. Gustava varujú, že mu hrozí nebezpečenstvo, napriek tomu ide na maškarný bál, kde ho Johan zabije. Predstavenie bude dirigovať Dušan Štefánek, ako hosť sa do Košíc vráti aj Marek Gurbaľ. Premiéra bola 16. novembra 2007

NEDEĽA 21. marca
14,30 hod. – Historická budova ŠD – jubilejná 20. repríza detskej rozprávkovej opery Igora Bázlika Polepetko pod dirigentskou taktovkou Igora Dohoviča. Premiéra bola 1. februára 2009.

via sdke.sk