Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 15. do 21. februára 2010


PONDELOK 15. februára
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 17. repríza hry Euripidesa Medeia – Klasická antická tragédia. Príbeh z gréckej mytológie, ktorý aj po vyše 2000 rokoch budí vášnivé polemiky, ukazuje, kam až môže viesť zradená láska a otvára množstvo diskusií o „nežnejšom“ či „slabšom“ pohlaví. Po dlhšej dobe tak na košické javisko prichádza klenot svetovej drámy z gréckej antiky, ktorý ponúka zaujímavé herecké aj interpretačné príležitosti. V hlavnej úlohe sa predstaví Dana Košická, ktorá za túto úlohu získala Cenu Literárneho fondu v sekcii divadlo za rok 2009. Predstavenie sprevádza hudba Mariána Čekovského, ktorá bola ocenená Divadelnými doskami za rok 2009. Premiéra bola 27.3.2009

UTOROK 16. februára
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 113. repríza hudobnej komédie Jevana Brandona Thomasa Charleyho teta. Do pokojného študentského anglického mestečka vtrhne zmätok. Prichádza bohatá tetuška dona Lucia študenta Charleyho, milionárka z Brazílie, ktorá zabezpečí úspech v láske nielen svojmu synovcovi, ale aj jeho priateľom. Začína kolotoč komických situácií, nedorozumení, zámen. Tetuška mešká, a tak Babbs, študentský kolega prijíma jej úlohu. Preoblečenie muža za ženu vždy prináša celý rad gagov a zábavy. Nie je tomu inak ani v  svetoznámej hudobnej komédii J. Brandona Thomasa Charleyho teta. Inteligentný anglický humor, skvelé pesničky Vlastimila Hálu a vynikajúce herecké výkony: to je záruka dobrého divadla. Premiéra bola 11. novembra 2005.

STREDA 17. februára
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 9. repríza operného predstavenia Eugen Onegin od Petra Iljiča Čajkovského. Lyrické scény, v ktorých zapôsobí nielen romantika 19.storočia v cárskom Rusku s plesmi, súbojom,aristokraciou,známymi áriami s citovým nábojom,ale najmä charaktery hlavných postáv Tatiany a Onegina, ich nenaplnených túžob,zranených duší.Najhranejšie dielo autora v exkluzívnej realizácii s dirigentom D.Štefánkom, estónskou režisérkou O.Kapaninou, návrhárom kostýmov A.Suchanovom a mladými interpretmi na scéne. Premiéra bola 29. mája 2009.
Naplánované predstavenie Trasovisko na Malej scéne ŠD je zrušené.

ŠTVRTOK 18. februára
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 13. repríza hry dnes už bohužiaľ nebohého Petra Raševa Sanatórium. Zvrátené hodnoty a priority dnešných konzumentov rôznych TV reality show boli inšpiráciou na divadelnú reality show , do ktorej sú vtiahnutí aj diváci… Päť zločincov, ktorí namiesto väzenia trávia čas v Sanatóriu, má možnosť konfrontovať svoje príbehy s publikom a jeho sympatiami – a dokonca si vybrať : odmenu alebo smrť v priamom prenose…. Premiéra bola 18. júna 2009.

19,00 hod. – Historická budova ŠD – 19. repríza činoherného predstavenia Obchodník s dažďom od N.Richarda Nasha. Americká komédia. Jeden z najúspešnejších broadwayských titulov, smutno-smiešny príbeh o tom ako jeden podvodník, rojko a fantasta dokázal „privolať“ dážď na vysychajúcu farmu, a zároveň prebudiť k životu zatrpknutú starú dievku. Premiéra bola 3. apríla 2007

PIATOK 19. februára
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 77. Repríza úspešnej komédie Mira Gavrana Všetko o mužoch. Premiéra bola 17. novembra 2006.

19,00 hod. – Historická budova ŠD – 77. repríza klasickej opery Giuseppe Verdiho La Traviata. Veselá hriešnosť, morálna skazenosť, nóbl vystupovanie parížskej spoločnosti, zábava a osamelosť, peniaze a núdza, a v popredí intímny portrét nešťastnej Violetty Valery. Podľa Dumasových zápiskov dostala meno od jednej parížskej kvetinárky, u ktorej denne nakupovala kamélie. Tieto kvety, prvé tri týždne v mesiaci biele a posledný týždeň červené, tvorili súčasť výzdoby jej luxusného bytu a prevzali na seba aj úlohu ďalšieho sprostredkovateľa jej vzťahov slovami „Ak kvet zmení farbu, tak sa vráť“. Operná Violetta mimo všetkých týchto zdedených čŕt dostala do daru ešte čosi navyše: skvostný, citom podfarbený soprán. A ten nadmieru vynikne vo verdiovských kantilénach. Stačí sa iba započúvať…

SOBOTA 20. februára
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 7. repríza baletného predstavenia Bolero, Carmen. Bolero vzniklo na žiadosť známej tanečnice Idy Rubinteinovej. Podmanivý rytmus a viacnásobné opakovanie témy mu dodávajú zvláštny, sugestívny charakter, ktorý je umocnený geniálnou inštrumentáciou. Zrodeniu Carmen, jedného z najvýznamnejších diel v histórii vlastne predchádzala nie veľmi významná krátka noticka v akýchsi novinách. Písali v nej o španielskom seržantovi, ktorý podľahol zvodom krásnej Cigánky, no napokon skončil ako jej vrah. O tomto príbehu sa dozvedel na svojej ceste po Španielsku v roku 1830 významný spisovateľ Prosper Merimée. Majster, ktorého v jeho tvorbe už neraz inšpiroval život Cigánov, sa rozhodol na námet tejto tragédie napísať novelu. Stalo sa tak o pätnásť rokov neskôr, v roku 1845. Premiéra bola 21. Januára 2005

NEDEĽA 14. februára
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 3. repríza hry sociálnej drámy jedného z najvýznamnejších ruských dramatikov súčasnosti Vasilija Sigareva Vĺčik. Film, ktorý bol režijným debutom Sigareva, je označovaný za najlepšiu filmovú produkciu minulého roka v Rusku. Predstavenie je do 18 rokov neprístupné. Premiéra bola 12.februára 2009.

14,30 hod. – Historická budova ŠD – 46. repríza baletnej rozprávky na tému známej knihy Exuperyho Malý princ. Predstavenie vzniklo v spolupráci šéfa baletu Ondreja Šotha a známehop českého hudobníka Michala Pavlíčka. Premiéra bola 10. septembra 2004.

via sdke.sk – Svjatoslav Dohovič