Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 14. júna do 20. júna 2010


STREDA 16. Júna
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – jubilejná 15. repríza drámy Henrika Ibsena Nora. Ibsen patrí spolu so Shakespearom a Čechovom k trom základným pilierom svetovej drámy. Jeho Nora alebo aj Domov bábik, ako znie pôvodný názov hry, je brilantnou psychologickou štúdiou ženy a jej rodinného života. Nora sa musí počas jedných Vianoc rozhodnúť, akou cestou sa ďalej vo svojom živote vydá…Po desaťročiach sa na košické javisko vrátil tento klasik moderného divadla a jedna z jeho najhrávanejších hier ponúka silné herecké príležitosti aj viacero možností pre zaujímavý režijný výklad. Košické divadlo našlo noru v Alene Ďuránovej. Premiéra bola 11. decembra 2009.

19,00 hod. – Historická budova ŠD – 26. repríza opery Georgesa Bizeta Carmen. Nesmrteľná operná hrdinka, vášnivá, neskrotná, po slobode túžiaca Carmen žije na svetových javiskách už 135 rokov. Premiéru zažila 3. 3. 1875 v Parížskej Opéra-Comique. Jedno z vrcholných diel svetovej opernej literatúry sa na dosky Štátneho divadla Košice vrátilo v roku 2005 po šiesty krát. Hudobne ho naštudoval dirigent Opery ŠD Košice Igor Dohovič, réžiu mala v rukách Blažena Hončarivová. V predstavení okrem domácich sólistov Jaroslava Dvorského, Lucie Knotekovej, Janette Zsigovej tradične účinkujú aj zaujímaví hostia, tentokrát Gabriela Hubnerová ako Carmen a Martin Babjak ako Escamillo. Premiéra bola 4. marca 2005.

ŠTVRTOK 17. júna
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 5. repríza „teroristickej klauniády“ Fernanda Arrabala Trojkolka. Absurdná groteska o živote ľudí na periférii, ktorí síce prežívajú zo dňa na deň, no predsa sú štastní. Španielsky spisovateľ F. Arrabal, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov európskej divadelnej avantgardy, nadväzuje na tradície surrealizmu a dadaizmu a hravým spôsobom rozpráva o rozdelení sveta na tých, čo majú všetko, a na tých, čo nemajú nič, a čo sa stane, keď sa tieto dve strany stretnú v jednom opustenom zábavnom parku. Hra so zvukovou podobou slova i jeho významom podporená pouličnou muzikou – bonbónik pre divadelných gurmánov na záver sezóny.Premiéra bola 28. mája 2010.

19,00 hod. – Historická budova ŠD – 4. repríza tragifrašky Witolda Gombrowicza Ivona, princezná burgundská. Jeden z najvýznamnejších titulov poľskej i svetovej divadelnej literatúry 20. storočia. Do dekadentnej kráľovskej rodiny prichádza chudobná Ivona, ktorú si vyvolil mladý princ ako svoju nastávajúcu. Gombrowicz na pôdoryse rozprávkového príbehu popolušky ukazuje stret dvoch úplne odlišných hodnotových a ideových svetov. Pokiaľ je tento stret vnútorne prázdny, bez lásky, zákonite sa končí tragicky. Autor v príbehu Ivony vytvára sugestívne podobenstvo nášho sveta, kde sa cynizmus mocných zrkadlí v bezmocnosti slabých. Premiéra bola 4. júna 2010.

Piatok 18. júna
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 24. repríza pôvodná slovenskej komédie Adriany Krúpovej Zoznamka. Úsmevný príbeh od košickej autorky s netradičnou zápletkou, ktorý divákovi odľahčeným spôsobom predvedie strasti i slasti súčasného manželstva..V predstavení účinkujú Ivan Krúpa, Beáta Drotárová, Henrieta Kecerová, Adriana Krúpová a Dana Košická. Premiéra bola 6. Februára 2009.

19,00 hod. – Historická budova ŠD – 18. repríza Dynamické, vášnivé divadlo rozprávajúce renesančný príbeh z Verony. Na javisku sa budú odohrávať aj súboje s dýkami, nožmi i rapírmi, originálnymi mečmi vyrobenými v Taliansku. O. Šoth (režisér a choreograf) divákom nechce ponúknuť Rómea a Júliu ako romantický príbeh. Ctí si predlohu a tá vychádza z renesančnej doby, kedy ženy neboli romantické, ale tvrdo pracovali. Júliu chce ukázať ako správnu Talianku, ženu, ktorá sa nebála byť temperamentná. Viac ako o hudbu S. Prokofieva, sa teda opieral o text W. Shakespeara. Mnoho z pôvodnej Prokofievovej hudby vynechal a použil len to najlepšie, následne to doplnil o hudbu W. A. Mozarta a J. B. Pergolessiho, Predstavenie Romeo a Júlia bolo nominované na DOSKY 2006 za réžiu a choreografiu i kostýmy – divadelná Nitra. Premiéra bola 4. Marca 2005.

SOBOTA 19. júna
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 31. repríza situačnej komédie Raya a Michaela Conneyovcov Tom, Dick a Harry. Komédia od renomovaného anglického autora, v ktorej uvidíme, čo všetko sa môže stať, keď sa jeden bezdetný pár rozhodne adoptovať si dieťa. Zdanlivo formálna záležitosť sa skomplikuje vo chvíli, keď sa ruku k dielu rozhodnú priložiť aj dvaja manželovi podarení bratia. Vypukne kolotoč tých najbláznivejších situácií a hlavný hrdina bude mať plné ruky práce, aby dal všetko do poriadku a zachoval si pri tom psychické zdravie. Export toho najlepšieho anglického humoru, ktorý nikoho v hľadisku nenechá chladným. Rozosmejú vás Stanislav Pitoňák, Michal Soltész, Juraj Zetyák, Henrieta Kecerová, Tatiana Poláková, Jozef Úradník, Róbert Šudík, Ľuba Blaškovičová a Peter Cibula. Premiéra bola 16. októbra 2009.

NEDEĽA 20. júna
14,30 hod. – Historická budova ŠD – 26. repríza baletnej rozprávky Malý princ. Predstavenie vzniklo v spolupráci šéfa baletu Ondreja Šotha a známeho českého hudobníka Michala Pavlíčka. Predstavenie je životným príbehom A. Exupéryho, začína jeho detstvom, narodeninami a prechádza do dospelosti, kedy sa stáva vojenským pilotom. Celý jeho životný príbeh je zapísaný ako osud vo hviezdach a paralelne sa odvíja ako príbeh Malého princa vo vesmíre. Základnou filozofiou celého projektu je: ,, ako v nebi, tak i na zemi“. Premiéra bola 10. septembra 2004.

via sdke.sk