Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 14. do 20. februára 2011


UTOROK 15. FEBRUÁRA 2011
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 4. repríza hry poľského autora Andrzeja Stasiuka Čakanie na Turka, ktorú s činoherným súborom naštudoval hosťujúci poľský režisér Henryk Rozen. Hovorí rabi: – Narodil som sa v Rakúsko-Uhorskej monarchii, detstvo som prežil v Československu, mladosť v Horthyovskom Maďarsku, produktívny vek v Sovietskom zväze, a teraz som dôchodca na Ukrajine. A pritom som nikdy neopustil Mukačevo.“ Aj tento možno už známy vstup naznačuje o čom, je Stasiukove Čakanie na Turka. Výraznú dejovú líniu Stasiukov text nemá a je to skôr groteskný kabaret o dobe, ktorú žijeme. Plný vtipov, ktoré sa možno prostredníctvom divákov rozšíria, ale aj so zaujímavou hudbou a pesničkami Mariána Čekovského. Premiéra bola 28. januára 2011.

STREDA 16. FEBRUÁRA 2011
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 13. repríza tragifrašky Witolda Gombrowicza Ivona, princezná burgundská. Jeden z najvýznamnejších titulov poľskej i svetovej divadelnej literatúry 20. storočia. Do dekadentnej kráľovskej rodiny prichádza chudobná Ivona, ktorú si vyvolil mladý princ ako svoju nastávajúcu. Gombrowicz na pôdoryse rozprávkového príbehu popolušky ukazuje stret dvoch úplne odlišných hodnotových a ideových svetov. Pokiaľ je tento stret vnútorne prázdny, bez lásky, zákonite sa končí tragicky. Autor v príbehu Ivony vytvára sugestívne podobenstvo nášho sveta, kde sa cynizmus mocných zrkadlí v bezmocnosti slabých. Premiéra bola 4. júna 2010.
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 13. repríza teroristickej klauniády Fernanda Arrabala Trojkolka. Absurdná groteska o živote ľudí na periférii, ktorí síce prežívajú zo dňa na deň, no predsa sú štastní. Španielsky spisovateľ F. Arrabal, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov európskej divadelnej avantgardy, nadväzuje na tradície surrealizmu a dadaizmu a hravým spôsobom rozpráva o rozdelení sveta na tých, čo majú všetko, a na tých, čo nemajú nič, a čo sa stane, keď sa tieto dve strany stretnú v jednom opustenom zábavnom parku. Hra so zvukovou podobou slova i jeho významom podporená pouličnou muzikou – bonbónik pre divadelných gurmánov. Premiéra bola 28. mája 2010.

ŠTVRTOK 17. FEBRUÁRA 2011
19,00 hod. – Historická budova ŠD – jubilejná 30. repríza hry Richarda Nasha Obchodník s dažďom. Jeden z najúspešnejších broadwayských titulov, smutno-smiešny príbeh o tom ako jeden podvodník, rojko a fantasta dokázal „privolať“ dážď na vysychajúcu farmu, a zároveň prebudiť k životu zatrpknutú starú dievku. Herecký koncert pod režijnou taktovkou Štefana Korenčiho rozohrali Jozef Úradník, Juraj Zetyák, Radovan Hudec, Róbert Šudík, Ľudmila Dutková a Ivan Krúpa. Premiéra bola 3. apríla 2009.

PIATOK 18. FEBRUÁRA 2011
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 56. repríza operety Emmericha Kálmána Čardášová princezná. Jedna z najpopulárnejších stálic veľkého operetného repertoáru, ale tiež aj jeden z hudobných drahokamov na vývojovej paralele s klasickou viedenskou operetou a geograficky lokalizovanou do Budapešti, druhého veľmi silného politického i kultúrneho centra Rakúsko-Uhorska. Tam sa zrodil veľmi výrazný tvorivý prúd (Franz Lehár, Imre Kálmán, Victor Jacobi, Paul Abrahám, Jenő Huszka, Albert Szirmai a ďalší), ktorý kvalitou podporil a hudobnou invenciou obohatil operetný svet Viedne, ale i ostatného hudobno – dramatického sveta, ba jeho vplyv možno vystopovať aj v americkom muzikáli. Premiéra bola 25.4.2008.

SOBOTA 19. FEBRUÁRA 2011
10,00 hod. – Historická budova ŠD – jubilejná 100. repríza hry Georgesa Feydeaua Chrobák v hlave. Brilantná komédia, kde centrálnou zápletkou je nevera verných, ktorým ktosi skrátka nasadí chrobáka do hlavy. Jedna z najslávnejších a najhranejších komédií na svete, klasika, ktorá nestarne, brilantná, drzá, ľahkonohá, francúzska. Situačný tresk, ktorý privodí nevinný nápad zistiť, ako je to s vernosťou manželského partnera. A už je príslovečný chrobák v príslovečnej hlave. Guľový blesk humoru a vtipu nezadržateľne letí javiskom. Premiéra bola 6.10.2006.

NEDEĽA 13. FEBRUÁRA 2011
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 123. repríza hry Mira Gavrana Všetko o ženách – Hra súčasného chorvátskeho dramatika Mira Gavrana ponúka pohľad muža na ženský svet – mozaiku niekoľkých príbehov o ženách a ich osudoch v dnešnej dobe. Tri herečky na javisku z okamihu na okamih menia svoje podoby aj charaktery, berú na seba rolu matky aj rolu dcéry, premieňajú sa zo stareniek na malé dievčatká, z dobrých kamarátok na úhlavné nepriateľky. Rozohrávajú hru o rôznych podobách vzťahov medzi ženami, ktorá je plná vášní a sentimentu, úprimnosti a citového vydierania, lásky a nenávisti, šťastia a zúfalstva. Tak ako v živote, ani tu nič nie je jednoznačné a jednofarebné, každá mince má dve strany a každá žena má svoju pravdu. Nenechajte si ujsť vynikajúce herecké výkony Beaty Drotárovej, Aleny Ďuránovej a Dany Košickej v réžii Dušana Bajina – premiéra bola 25.10.2004.

via sdke.sk