Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 11. októbra do 17. októbra 2010


PONDELOK 11. OKTÓBRA
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 18. repríza drámy Henrika Ibsena Nora. Ibsen patrí spolu so Shakespearom a Čechovom k trom základným pilierom svetovej drámy. Jeho Nora alebo aj Domov bábik, ako znie pôvodný názov hry, je brilantnou psychologickou štúdiou ženy a jej rodinného života. Nora sa musí počas jedných Vianoc rozhodnúť, akou cestou sa ďalej vo svojom živote vydá…Po desaťročiach sa na košické javisko vrátil tento klasik moderného divadla a jedna z jeho najhrávanejších hier ponúka silné herecké príležitosti aj viacero možností pre zaujímavý režijný výklad. Košické divadlo našlo noru v Alene Ďuránovej. Režisérka predstavenia Alena Petrželková bola nominovaná na ocenenie Dosky v kategórii Objav roka. Premiéra bola 11.12. 2009.

18,00 hod. – Historická budova ŠD – hosťuje Divadlo DRAK z hradca Králové s predstavením Všechno lítá, co peří má, ktoré získalo viacero hlavných cien na festivaloch v Poľsku, Česku a Slovinsku. Každý určite pozná ten pocit: balónik sa vznáša vzduchom, držíme ho na šnúrke a odrazu je preč. Stúpa nahor, pomaly sa zmenšuje až úplne zmizne na oblohe. Čo si počať, slzy nič nezmôžu. V podobnej situácii sú hrdinovia nášho príbehu. Namiesto nariekania a plaču však podniknú dobrodružnú cestu na Planétu stratených balónikov. Niekoľko pokusov vzniesť sa a letieť pripomína osudy „Báječných mužov na lietajúcich strojoch“. Odveký sen o lietaní sa stane skutočnosťou. Podarí sa našim vzduchoplavcom dosiahnuť svoj cieľ: Planétu stratených balónikov?.

UTOROK 12. OKTÓBRA
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 7. repríza teroristickej klauniády Fernanda Arrabala Trojkolka. Absurdná groteska o živote ľudí na periférii, ktorí síce prežívajú zo dňa na deň, no predsa sú štastní. Španielsky spisovateľ F. Arrabal, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov európskej divadelnej avantgardy, nadväzuje na tradície surrealizmu a dadaizmu a hravým spôsobom rozpráva o rozdelení sveta na tých, čo majú všetko, a na tých, čo nemajú nič, a čo sa stane, keď sa tieto dve strany stretnú v jednom opustenom zábavnom parku. Hra so zvukovou podobou slova i jeho významom podporená pouličnou muzikou Premiéra bola 28. mája 2010.

19,00 hod. – Historická budova ŠD – 7. repríza tragifrašky Witolda Gombrowicza Ivona, princezná burgundská. Jeden z najvýznamnejších titulov poľskej i svetovej divadelnej literatúry 20. storočia. Do dekadentnej kráľovskej rodiny prichádza chudobná Ivona, ktorú si vyvolil mladý princ ako svoju nastávajúcu. Gombrowicz na pôdoryse rozprávkového príbehu popolušky ukazuje stret dvoch úplne odlišných hodnotových a ideových svetov. Pokiaľ je tento stret vnútorne prázdny, bez lásky, zákonite sa končí tragicky. Autor v príbehu Ivony vytvára sugestívne podobenstvo nášho sveta, kde sa cynizmus mocných zrkadlí v bezmocnosti slabých. Predstavenie je generálkou pred odchodom činohry na súťažný Medzinárodný festival Gombrowcza v poľskom Radome. Premiéra bola 4. júna 2010.

STREDA 13. OKTÓBRA
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 3. repríza nového naštudovania opery Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svadba, ktorú pripravil realizačný tím vedený režisérom Gustávom Herényim a hudobne naštudoval nový šéf Opery ŠD Košice Paolo Gatto. Jedno z najhranejších diel svetovej opernej literatúry. Mozart Figarovu svadbu skomponoval ako 30-ročný. Predlohou mu bola na vtedajšiu dobu kontroverzná komédia francúzskeho autora Beaumarchaisa, podľa ktorej libreto napísal Lorenzo da Ponte. V štyroch dejstvách sa striedajú komediálne situácie, autor sa nechal inšpirovať revolučnými zmenami v druhej polovici 18. storočia, keď sa pôvodných pozícií aristokracie čoraz viac ujímala meštianska spoločnosť. Opera patrí medzi päť Mozartových najvydarenejších diel. Premiéra bola 8. októbra 2010.

ŠTVRTOK 14. OKTÓBRA
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 24. repríza klasickej antickej tragédie Euripidesa Medeia. Príbeh z gréckej mytológie, ktorý aj po vyše 2000 rokoch budí vášnivé polemiky, ukazuje, kam až môže viesť zradená láska a otvára množstvo diskusií o „nežnejšom“ či „slabšom“ pohlaví. Po dlhšej dobe tak na košické javisko prichádza klenot svetovej drámy z gréckej antiky, ktorý ponúka zaujímavé herecké aj interpretačné príležitosti. V hlavnej úlohe sa predstaví Dana Košická, ktorá za túto úlohu získala Cenu Literárneho fondu v sekcii divadlo za rok 2009. Predstavenie sprevádza hudba Mariána Čekovského, ktorá bola ocenená Divadelnými doskami za rok 2009. Premiéra bola 27. marca 2009.
19,00 hod. – Historická budova ŠD – jubilejná 25. repríza hry Richarda Nasha Obchodník s dažďom. Jeden z najúspešnejších broadwayských titulov, smutno-smiešny príbeh o tom ako jeden podvodník, rojko a fantasta dokázal „privolať“ dážď na vysychajúcu farmu, a zároveň prebudiť k životu zatrpknutú starú dievku. Herecký koncert pod režijnou taktovkou Štefana Korenčiho rozohrali Jozef Úradník, Juraj Zetyák, Radovan Hudec, Róbert Šudík, Ľudmila Dutková a Ivan Krúpa. Premiéra bola 3. apríla 2009.

PIATOK 15. OKTÓBRA
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 7. repríza galapredstavenia Best of Ballet Košice, ktoré prináša najlepšie choreografie z rôznych baletných predstavení v období rokov 2005 – 2009.

SOBOTA 16. OKTÓBRA
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 116. repríza hry Mira Gavrana Všetko o ženách – Hra súčasného chorvátskeho dramatika Mira Gavrana ponúka pohľad muža na ženský svet – mozaiku niekoľkých príbehov o ženách a ich osudoch v dnešnej dobe. Tri herečky na javisku z okamihu na okamih menia svoje podoby aj charaktery, berú na seba rolu matky aj rolu dcéry, premieňajú sa zo stareniek na malé dievčatká, z dobrých kamarátok na úhlavné nepriateľky. Rozohrávajú hru o rôznych podobách vzťahov medzi ženami, ktorá je plná vášní a sentimentu, úprimnosti a citového vydierania, lásky a nenávisti, šťastia a zúfalstva. Tak ako v živote, ani tu nič nie je jednoznačné a jednofarebné, každá mince má dve strany a každá žena má svoju pravdu. Nenechajte si ujsť vynikajúce herecké výkony Beaty Drotárovej, Aleny Ďuránovej a Dany Košickej v réžii Dušana Bajina – premiéra bola 25.10.2004.

19,00 hod. – Historická budova ŠD – 81. repríza jednej z najhranejších Verdiho opier La Traviata. Veselá hriešnosť, morálna skazenosť, nóbl vystupovanie parížskej spoločnosti, zábava a osamelosť, peniaze a núdza, a v popredí intímny portrét nešťastnej Violetty Valery. Podľa Dumasových zápiskov dostala meno od jednej parížskej kvetinárky, u ktorej denne nakupovala kamélie. Tieto kvety, prvé tri týždne v mesiaci biele a posledný týždeň červené, tvorili súčasť výzdoby jej luxusného bytu a prevzali na seba aj úlohu ďalšieho sprostredkovateľa jej vzťahov slovami „Ak kvet zmení farbu, tak sa vráť“. Operná Violetta mimo všetkých týchto zdedených čŕt dostala do daru ešte čosi navyše: skvostný, citom podfarbený soprán. A ten nadmieru vynikne vo verdiovských kantilénach. Stačí sa iba započúvať… Premiéra bola 17. novembra 2006.

via sdke.sk