Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 1. do 7. marca 2010


PONDELOK 1. marca
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 23. repríza hry Adriany Krúpovej Zoznamka – Pôvodná slovenská komédia. Úsmevný príbeh od košickej autorky s netradičnou zápletkou, ktorý divákovi odľahčeným spôsobom predvedie strasti i slasti súčasného manželstva – premiéra bola 6.2.2009.

UTOROK 2. marca
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 13. repríza hry dnes už bohužiaľ nebohého Petra Raševa Sanatórium. Zvrátené hodnoty a priority dnešných konzumentov rôznych TV reality show boli inšpiráciou na divadelnú reality show , do ktorej sú vtiahnutí aj diváci… Päť zločincov, ktorí namiesto väzenia trávia čas v Sanatóriu, má možnosť konfrontovať svoje príbehy s publikom a jeho sympatiami – a dokonca si vybrať : odmenu alebo smrť v priamom prenose…. Premiéra bola 18. júna 2009.
19,00 hod. – Historická budova ŠD – jubilejná 90. repríza situačnej komédie Chrobák v hlave. Brilantná komédia, kde centrálnou zápletkou je nevera verných, ktorým ktosi skrátka nasadí chrobáka do hlavy. Jedna z najslávnejších a najhranejších komédií na svete, klasika, ktorá nestarne, brilantná, drzá, ľahkonohá, francúzska. Situačný tresk, ktorý privodí nevinný nápad zistiť, ako je to s vernosťou manželského partnera. A už je príslovečný chrobák v príslovečnej hlave. Guľový blesk humoru a vtipu nezadržateľne letí javiskom – premiéra bola 6. októbra 2006.

STREDA 3. marca
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 14. repríza hry Štefana Králika Trasoviska. Aj túto klasickú hru z dedinského prostredia režijne pripravil Matúš Oľha, v jednotlivých úlohách sa predstavia Adriana Ballová, Peter Cibula, Michal Soltész, Beáta Drotárová, Juraj Zetyák – premiéra bola 30. mája 2009.
10,00 hod. – Historická budova ŠD – 91. repríza situačnej komédie Chrobák v hlave. Brilantná komédia, kde centrálnou zápletkou je nevera verných, ktorým ktosi skrátka nasadí chrobáka do hlavy. Jedna z najslávnejších a najhranejších komédií na svete, klasika, ktorá nestarne, brilantná, drzá, ľahkonohá, francúzska. Situačný tresk, ktorý privodí nevinný nápad zistiť, ako je to s vernosťou manželského partnera. A už je príslovečný chrobák v príslovečnej hlave. Guľový blesk humoru a vtipu nezadržateľne letí javiskom – premiéra bola 6. októbra 2006.

ŠTVRTOK 4. marca

19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 4. repríza sociálnej drámy jedného z najvýznamnejších ruských dramatikov súčasnosti Vasilija Sigareva Vĺčik. Film, ktorý bol režijným debutom Sigareva, je označovaný za najlepšiu filmovú produkciu minulého roka v Rusku. Predstavenie je do 18 rokov neprístupné. Premiéra bola 12.februára 2009.

19,00 hod. – Historická budova ŠD – 24. repríza baletného predstavenia Odysseus, ktorým autori Ondrej Šoth a Michael Kocáb Predstavením chceli vzdať úctu režisérovi Evaldovi Schormovi a kameramanovi Jaroslavovi Kučerovi. Premiéra bola 26. októbra 2007.

PIATOK 5. marca
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – už 107. repríza hry Mira Gavrana Všetko o ženách – Hra súčasného chorvátskeho dramatika Mira Gavrana ponúka pohľad muža na ženský svet – mozaiku niekoľkých príbehov o ženách a ich osudoch v dnešnej dobe. Tri herečky na javisku z okamihu na okamih menia svoje podoby aj charaktery, berú na seba rolu matky aj rolu dcéry, premieňajú sa zo stareniek na malé dievčatká, z dobrých kamarátok na úhlavné nepriateľky. Rozohrávajú hru o rôznych podobách vzťahov medzi ženami, ktorá je plná vášní a sentimentu, úprimnosti a citového vydierania, lásky a nenávisti, šťastia a zúfalstva. Tak ako v živote, ani tu nič nie je jednoznačné a jednofarebné, každá mince má dve strany a každá žena má svoju pravdu. Nenechajte si ujsť vynikajúce herecké výkony Beaty Drotárovej, Aleny Ďuránovej a Dany Košickej v réžii Dušana Bajina – premiéra bola 25.10.2004.
10,00 a 19,00 hod. – Historická budova ŠD – 20. a 21. repríza činoherného predstavenia Obchodník s dažďom od N.Richarda Nasha. Americká komédia. Jeden z najúspešnejších broadwayských titulov, smutno-smiešny príbeh o tom ako jeden podvodník, rojko a fantasta dokázal „privolať“ dážď na vysychajúcu farmu, a zároveň prebudiť k životu zatrpknutú starú dievku. Premiéra bola 3. apríla 2007

SOBOTA 6. marca
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – už 108. repríza hry Mira Gavrana Všetko o ženách – Hra súčasného chorvátskeho dramatika Mira Gavrana ponúka pohľad muža na ženský svet – mozaiku niekoľkých príbehov o ženách a ich osudoch v dnešnej dobe. Tri herečky na javisku z okamihu na okamih menia svoje podoby aj charaktery, berú na seba rolu matky aj rolu dcéry, premieňajú sa zo stareniek na malé dievčatká, z dobrých kamarátok na úhlavné nepriateľky. Rozohrávajú hru o rôznych podobách vzťahov medzi ženami, ktorá je plná vášní a sentimentu, úprimnosti a citového vydierania, lásky a nenávisti, šťastia a zúfalstva. Tak ako v živote, ani tu nič nie je jednoznačné a jednofarebné, každá mince má dve strany a každá žena má svoju pravdu. Nenechajte si ujsť vynikajúce herecké výkony Beaty Drotárovej, Aleny Ďuránovej a Dany Košickej v réžii Dušana Bajina – premiéra bola 25.10.2004.

19,00 hod. – Historická budova ŠD – 46. repríza operety Emmericha Kálmána Čardášová princezná. jedna z najpopulárnejších stálic veľkého operetného repertoáru, ale tiež aj jeden z hudobných drahokamov na vývojovej paralele s klasickou viedenskou operetou a geograficky lokalizovanou do Budapešti, druhého veľmi silného politického i kultúrneho centra Rakúsko-Uhorska. Tam sa zrodil veľmi výrazný tvorivý prúd (Franz Lehár, Imre Kálmán, Victor Jacobi, Paul Abrahám, Jenő Huszka, Albert Szirmai a ďalší), ktorý kvalitou podporil a hudobnou invenciou obohatil operetný svet Viedne, ale i ostatného hudobno – dramatického sveta, ba jeho vplyv možno vystopovať aj v americkom muzikáli. V jednotlivých postavách sa predstavia hosťujúca Viera Kušnierová, Filip Tuma, ale aj šéf činohry ŠD Jozef Úradník. Diriguje Zdeněk Macháček – premiéra bola 25. apríla 2008

NEDEĽA 7. marca
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 78. repríza úspešnej komédie Mira Gavrana Všetko o mužoch. Premiéra bola 17. novembra 2006.
14,30 hod. – Historická budova ŠD – 7. repríza rozprávky Jána Uličianskeho Štyria škriatkovia a víla. Rozprávkový titul ponúka zábavu i poučenie pre deti aj rodičov. Bohatá scénografia a pesničky určite upútajú malého diváka a všetci sa môžeme tešiť na klasickú rozprávku v tom najlepšom zmysle slova – premiéra bola 31. januára 2010.

via sdke.sk – Svjatoslav Dohovič