Maťko a Kubko sa lúčia


Stou a sto prvou sa v nedeľu a pondelok rozlúčia s košickým Štátnym divadlom Kubko a Maťko. Pesničkový muzikál o dvoch najznámejších slovenských valachoch napísal pre košické divadlo Miňo Mojžiš podľa rovnomennej knihy Marianny Grznárovej. Dve desiatky pesničiek, medzi ktorými sú nielen autorské, ale aj upravené ľudovky, spájajú príbehy valachov známych najmä z televíznej obrazovky.

Muzikál mal premiéru pred necelými piatimi rokmi. Maťka počas všetkých repríz stvárnil člen Činohry ŠD Košice Peter Cibula. ,,Na jednej strane musím povedať, že sa mi s Maťkom a Kubkom nebude lúčiť ľahko. Vidieť usmiate tváre detí a deti, ktoré počas predstavenia kričia a snažia sa pomáhať postavám na javisku, je pre herca veľmi príjemné. Deti nám jednoducho veria a sú vtiahnuté do príbehu. Ale na druhej strane, sme možno aj trochu radi, že to končí. Lebo, ak sa niečo hrá už veľmi dlho, tak niekedy je to už také veľmi rutinné a to už potom človeka nie vždy až tak napĺňa,“ odpovedal Cibula na otázku ako sa mu bude lúčiť s predstavením.

Zaujímavosťou predstavenia je aj to, že sa v ňom počas piatich rokov menil aj tím. Od začiatku sú v predstavení len dvaja herci – už spomínaný Peter Cibula a Katarína Horňáková. „Na začiatku sa v postavách vlka, medveďa, chlapca predstavoval Vlado Kramár, ktorý odišiel do Škótska a prevzal to po ňom Juraj Zetyák. Maťkovho partnera Kubka hral Radovan Hudec, po ktorom to pred rokom prevzal Tomáš Diro,“ povedal Cibula.

Maťko a Kubko počas svojej kariéry v repertoári Činohry ŠD Košice tešili najmenších divákov nielen na domácej scéne, ale aj v Martine. V roku 2006 sa predstavili na Petrovských divadelných hrách u našich krajanov v Srbsku. Kto ešte košických Maťka a Kubka nevidel má v nedeľu poslednú príležitosť.

via sdke.sk