Maškarný bál s Michelem Kalmandim


V košickom divadle sa v piatkovej jubilejnej 25. repríze opery Giuseppe Verdiho predstaví ďalší zaujímavý hosť. Postavu Grófa Johanna príde do Košíc opäť zaspievať rumunský barytonista Michele Kalmandi.

Kalmandi vyštudoval spev najprv v Rumunsku a neskôr postgraduálne v Budapešti u prof. Jenö Sipose. Venuje sa predovšetkým talianskemu repertoáru. Už niekoľko sezón pôsobí ako hlavný barytonista Maďarskej štátnej opery v Budapešti, kde spieval v mnohých veľkých úlohách najmä vo Verdiho operách. Predstavil sa ako Gróf Luna v Nabuccovi, Amonasro v Aide, Don Carlos v Sile osudu a v mnohých ďalších. Počas svojej kariéry spolupracoval s o známymi dirigentmi ako Kent Nagano, Gianluigi Gelmetti, Udo Zimmermann, Günther Neuhold, Hubert Soudant, Niksa Bareza, Adam Fischer, Andreas Delfs, Tadeusz Woiciechowski, Pier Giorgio Morandi, Francesco Corti, Marcello Viotti, Gianfranco Massini, Rico Saccani, Lamberto Gardelli, Steven Mercurio, Tiziano Severini, Fabio Pirona, Jacek Kaspszyk, Osmo Vänskä, John Neshling, Wolfgang Bosič, Uriel Segal, Michele Carulli, Sir Richard Armstrong, Matthias Foremny, Tamas Vasary, Pascal Rophé, István Denes a Aldo Ceccato.

Svoju medzinárodnú kariéru začal barytónovým sólom v Lisztovej Cantico del Sol v Teatro Massimo Bellini v talianskej Katánii. Spieval v Grand Théatre de Bordeaux (Francúzsko), v neapolského Teatro San Carlo, rímskom Teatro dell’Opera (Taliansko), v Hessisches Staatstheater v Karlsruhe (Nemecko), v Škótskej opere v Glasgowe, v Tonhalle v Zurichu (Švajčiarsko) v , Montrealské filharmonické společnosti (Kanada),v londýnskom Barbicane, v mníchovskom Gasteigu, v Kurhause vo Weisbadene (Nemecko), v Slovenskom národnom divadle či pražskej Státní opeře. V košickom naštudovaní Maškarného bálu účinkuje už od jeho uvedenia v roku 2007.

Operu Maškarný bál režijne v Košiciach pripravil pred troma rokmi český režisér Václav Věžník, ktorý má na svojom konte viac ako 200 réžií nielen doma, ale aj v zahraničí. Ako povedal Věžník pri uvedení opery, je to titul, ktorý divákov láka čistotou citov aj pravdivosťou.

Okrem Kalmandiho sa pod taktovkou Igora Dohoviča predstavia domáci sólisti. Tatiana Paľovčíková ako Amelia, Jitka Sapara – Fischerová ako Ulrika, Aneta Mihályová ako Oscar, Jaroslav Dvorský ako Gustavo III, Ondrej Mráz ako Ribbing, Matúš Tomko ako Horn, Marián Lukáč ako Rybár, František Balún ako sudca a Jozef Dzuro ako Sluha.

via sdke.sk