Málo vídaných 110. repríz Gavranových „ŽIEN“


Činohra ŠD v Košiciach odohrá v piatok 30. apríla 2010 na Malej scéne ŠD málo vídanú 110. reprízu hry chorvátskeho dramatika Mira Gavrana Všetko o ženách. Predstavenie s trojicou košických herečiek naštudoval v roku 2004 režisér Dušan Bajin. Už od svojho uvedenia sa stretlo s veľkým ohlasom u divákom a záujem pretrváva až do týchto dní. Jednoducho, keď sa hrajú ,,ženy“, praská Malá scéna vo švíkoch.

,,Je to najlepšia Gavranova hra. Sú diváci, ktorí ju videli aj päťkrát či šesťkrát. Pomáha tomu aj to, že sme do repertoáru zaradili aj inscenáciu Všetko o mužoch a tieto dva tituly sa ťahajú. A navyše na še tri herečky, Beáta Drotárová, Dana Košická a Alena Ďuránová hrajú jednoducho kúzelne,“ hovorí šéf Činohry ŠD Košice Jozef Úradník.

Gavranova hra ponúka pohľad muža na ženský svet – mozaiku niekoľkých príbehov o ženách a ich osudoch v dnešnej dobe. Tri herečky na javisku z okamihu na okamih menia svoje podoby aj charaktery, berú na seba rolu matky aj rolu dcéry, premieňajú sa zo stareniek na malé dievčatká, z dobrých kamarátok na úhlavné nepriateľky. Rozohrávajú hru o rôznych podobách vzťahov medzi ženami, ktorá je plná vášní a sentimentu, úprimnosti a citového vydierania, lásky a nenávisti, šťastia a zúfalstva. Tak ako v živote, ani tu nič nie je jednoznačné a jednofarebné, každá mince má dve strany a každá žena má svoju pravdu.

„Myslím si, že je to typ hry, ktorá je odsúdená na úspech, je to ľahká, nenáročná komédia, pri ktorej si divák môže oddýchnuť, zabaviť sa, ale aj trochu zamyslieť. A kto by sa nechcel dozvedieť „všetko o ženách“?!“ hovorí herečka Alena Ďuránová. Ako dodáva, nikdy sa s kolegyňami nezamýšľali tým, že to bude mať taký úspech, aj keď predpokladali, že by to mohlo byť tak. „Je to veľmi veľmi príjemný pocit, mať za sebou toľko repríz,to je jedna vec. Ale musím povedať, že aj náročné. Ja hovorím, že je ťažké naskúšať hru a odohrať premiéru, to je adrenalín, ale ešte ťažšie je potom to predstavenie udržať v čo najlepšej kvalite! Tieto naše ženy si ten základ zatiaľ držia, situácia a text nás nepustia, ale po takom dlhom čase sme si tam už prepašovali aj nejaké tie naše vtipy a čim dlhšie to hráme tým je to viac a viac odľahčené, uvoľnené. Ďakujeme divákom za toľko krásnych repríz, ktoré s nami strávili a tešíme sa na ďalšiu stovku ,“ vraví A. Ďuránová.

Predstavenie Všetko o ženách sa počtom repríz už dnes radí medzi najúspešnejšie tituly košickej činohry posledných desaťročí, také akými boli napríklad Kubo. Podľa Jozefa Úradníka je takýchto úspešných titulov v súčasnom repertoári viac. Charleyho teta už stovku prekročila, Chrobák v hlave sa k nej blíži, podobne ako predstavenie Všetko o mužoch. A podľa doterajšej úspešnosti bude zrejme túto hranicu atakovať aj Tom, dick a Harry.

via sdke.sk