Majolenka v Bunkri


MAJOLENKA / SITE SPECIFIC FOUND FOOTAGE
Kurátorky
Lenka Klimešová & Maja Štefančíková

Vernisáž
Štvrtok 25. februára 2010 o 17:00

Trvanie výstavy
26.02. – 28.03.2010

Miesto konania výstavy
Bunker / Nitrianska galéria
Župné nám. 3
949 01 Nitra

Majolenka, ktorej vlastnosti dosahujú tú najvyššiu kvalitu, má bohatú vizuálnu konzistenciu a výborný umelecký prejav. Je vyrobená zo špeciálnych ingrediencií ako gender, feminizmus
a found footage. Obsahuje dôležité prvky potrebné pre pozitívne vnímanie umenia. Majolenka poskytuje ľudskému organizmu vitamíny A (ako AHA efekt), E (ako endorfín) a K (ako katarzia). Ten si ich nie je schopný vyrobiť sám, preto ich musí prijímať z umenia Majolenky. Vitamíny sú rozpustné iba u diváka, preto je k ich vstrebávaniu potrebné vnímavé obecenstvo.

Projekt je zameraný na architektonický site-specific found footage. Materiál, ktorý majú autorky k dispozícii, by sa dal nazvať demolovaný low tech found footage. Pracujú s nájdeným materiálom v podobe 35mm filmov, ktoré objavili voľne pohodené v prostredí starého amfiteátru na Búdkovej ulici v Bratislave. S found footage taktiež pracujú v kontexte jeho pôvodného architektonického prostredia a vytvárajú nové dielo. Používajú záznam času, ktorý prenášajú do nového obdobia a situácie. Čiastočne dokumentujú históriu a socialistické obdobie architektonického štýlu s tým, že ho dopĺňajú a spájajú s novou realitou. Vzhľadom na to, že práve prebieha likvidácia amfiteátra, stáva sa táto stavba v súčasnej dobe minulosťou. Dielo tak obsahuje aj prácu s archívom a konzervovaním miznúcej architektúry. V podstate tvorí zvláštny typ pomníka.

Výstava sa koná v rámci projektu Galéria mladých kurátorov.
Viac informácií na http://www.nitrianskagaleria.sk

via nitrianskagaleria.sk