M. Migaš dokončil Kolobeh, ako tretí krstný otec Komajoty, šampanským


Komajota si v sobotu pozvala do prešovského V-klubu viac ako dve stovky svojich priateľov, fanúšikov a troch krstných otcov, aby slávnostne uviedla na scénu v poradí tretí album pod názvom Kolobeh. Po privítaní predstavil spevák a frontmen kapely Martin Husovský dramaturgiu koncertu, v ktorého prvej polovici ponúkla kmeňová trojica Komajoty, doplnená o Dana Špinera (klávesy, vokály) a Mira Szirmaia (perkusie), ochutnávku z noviniek patriacich pod vlajku Kolobehu. V poradí štvrtou skladbou v play liste bol song Fľaše a M. Husovský po jeho odohraní pridal pikošku zo zákulisia: „Verili by ste, že tento text má pätnásť verzií? Keď sme s jeho autorkou Silviou Kaščákovou komunikovali, nechal som ju štrnásťkrát prerobiť originál. Každý textár by sa na mňa už vykašlal, ale Silvia to trpezlivo ustála a preto jej patrí moje poďakovanie.“

Jedinou skladbou, kde Komajota ponúkla vo svojej produkcii priestor gitare, je pieseň Verím. Hoci v štúdiu ju nahrával Ľubo Petruška, na koncerte ho zastúpil Pavol Vozár zo Sunlips a táto voľba nebola vôbec náhodná. „Slová k skladbe Verím napísal môj brat Jozef a bol to jediný text, ku ktorému producent albumu Martin Migaš nemal žiadne výhrady. Paliho Vozára sme si ako hosťa nepozvali len tak, pretože práve on napísal text k našej ďalšej piesni Vŕby, kde v refréne dokázal vyskladať osem dlhých slabík za sebou,“ vysvetľoval M. Husovský.

Slávnostnú chvíľu spojenú s krstom albumu si vzal pod moderátorskú taktovku Rado Mešša z vydavateľstva Universal Music, ktorý ako krstný otec prvého albumu Časopriestor pozval na pódium aj Juniora z Fun Rádia krstiaceho druhú platňu Komajoty Bludisko. „Keďže som tu najstarší pamätník krstenia albumov Komajoty, chcem povedať, že som fascinovaný koľko dokáže tento človek (Martin Husovský) na pódiu rozprávať. Pamätám si prvý krst, keď z neho nešlo vonku takmer nič a teraz len sype a sype, čo znamená, že sa z neho stal správny líder kapely,“ držal dobrú náladu v klube R. Mešša.

Keďže M. Husovský nechcel ostať R. Meššovi nič dlžný, krstného otca tretieho albumu a vzťah kapely k nemu predstavil precíznou argumentáciou: „Pri albume Kolobeh sme strávili spolu viac ako rok a za ten čas sme preriešili všetko od globálneho otepľovania, cez nové synťáky až po staré bicie. Napadlo nás, že honor krstného otca si zaslúži práve človek, ktorý sa výraznou mierou pričinil o to, že nový album je na svete a dnes ho slávnostne môžeme uviesť medzi ľudí.“

Voľba Komajoty padla na bubeníka Pehy, producenta a majiteľa nahrávacieho štúdia Perina Martina Migaša. Keďže celý scenár krstu bol písaný odľahčeným perom, v tomto duchu sa svojej úlohy zhostil aj M. Migaš, ktorý za vkusne riešeným stageom odtancoval takmer celý koncert. „Naozaj je mi veľkým potešením, že som dnes tak dôležitý a môžem odštartovať ďalšiu etapu tohto albumu. Keď prišiel za mnou Stano Čorej, dal mi do ruky 25 demáčov a povedal mi: Podľa mňa je to dobré. Hovorím mu: Nie je to zlé, ale dobré? Dodal som, že by sme mali s tým niečo urobiť a nakoniec sme v štúdiu strávili viac ako rok a pol. Teraz sa však chcem vážne poďakovať Komajote. Nemal som už veľa šancí, že urobím nejakú ďalšiu kapelu, no chlapci ma spoluprácou zamestnali na rok a pol. Priznám sa, že takto by som chcel pracovať pri každom albume, lebo z práce v štúdiu som mal vyslovene radosť. Som šťastný, že môžem otvoriť šampanské a pokrstiť túto dosku. Pre mňa je to veľká udalosť, ktorú si naozaj cením,“ uviedol M. Migaš.

V prípade M. Husovského sa v poslednej dobe vrece s krstami albumov ako keby roztrhlo, pretože pred pár týždňami krstil kapele Raindown album Inkognito a pri tejto príležitosti sa mu do slov vkradla chybička krásy, vďaka ktorej zaprial všetko najlepšie novému albumu Komajoty. „Ak je tu Peter Debnár z kapely Raindown, chcem sa mu ospravedlniť. Nedávno som krstil ich nový album Inkognito, ktorému som zaprial všetko dobré, ale ako skupinu, ktorá ho vydala, som uviedol Komajotu. Peter, bola to automatika, ale ešte aj dnes sa za to hanbím a preto opakujem, že výborný album Inkognito vydali Raindown a nie Komajota,“ usmieval sa z pódia M. Husovský.

Prekvapeniam však ešte nebol koniec a hlavnú úlohu v poslednom z nich hral práve líder Komajoty oslavujúci minulý týždeň 26. narodeniny. Po cover verzii Bad Romance od Lady Gaga sa o slovo prihlásil R. Mešša, aby uviedol na pódium Martinovu manželku Veroniku s tortou vo forme klavíra. „Martin už dávno nechodí na bielom koni, ale vykračuje si medzi čierno-bielymi klávesmi. Tento mladý muž oslavoval pred pár dňami narodeniny a preto sa pripravte. Dano začína a vy špeciálne Martinovi Husovskému spievate Happy Birthday. Tri, štyri,“ odštartoval zbor R. Mešša.

Prekvapený M. Husovský vtipne poznamenal, že od R. Meššu očakával upozornenie pre niektorého z vodičov blokujúcich východ alebo vyhlásenie o stratenom dieťati, ktoré si môžu rodičia vyzdvihnúť pri vchode na pódium. Po vyskandovanom prídavku venoval oslávenec skladbu Žolík manželke Veronike, mimo oficiálneho play listu pridal Let it be a spolu s kapelou ukončil vydarený koncertný žúr historicky prvým singlom Ráno v novinách.

via GRAND STUDIO, s.r.o. / foto: Imrich Makó