Literárna cena Anasoft litera


Štvrtý ročník literárnej ceny Anasoft litera prináša okrem každoročnej zmeny poroty aj zmenu výšky honoráru pre nového víťaza.

Z pôvodných 200 000 Sk organizátori využili možnosť s príchodom eura zvýšiť literárnu cenu na
10 000 eur
.

Členmi poroty ceny Anasoft litera 2009 sú literárni vedci Milan Hamada, Fedor Matejov a Pavel Matejovič, literárna vedkyňa a kritička Ivana Taranenková a literárny publicista Jozef Dado Nagy.

Anasoft litera je cena za slovenskú pôvodnú prózu vydanú v uplynulom roku a prebieha v dvoch kolách. V prvom kole porota vyberie spomedzi všetkých – automaticky nominovaných titulov desať finalistov. V druhom kole spomedzi nich zvolí víťaza.

Finalisti literárnej ceny Anasoft litera budú známi 28. apríla 2009. Víťaz literárnej ceny Anasoft litera bude slávnostne vyhlásený 30. septembra 2009 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca.

Definitívny zoznam nominovaných kníh bude zverejnený 31. marca na stránke http://www.anasoftlitera.com.

Vyhlásenie víťaza literárnej ceny bude začiatkom literárneho festivalu Anasoft litera fest, ktorý sa bude konať v Bratislave a ako vždy prinesie okrem autorských čítaní a diskusií nielen so spisovateľmi aj filmové predstavenia, koncerty a program na stredných školách.

Anasoft litera je organizátorom aspoluorganizátorom niekoľkých literárnych podujatí aj mimo Bratislavy v priebehu celého roka a snaží sa prinášať živý kontakt so slovenskými literárnymi tvorcami a ich dielami do všetkých regiónov Slovenska. Prioritou je aktívna spoluprácia so slovenskými knižnicami, regionálnymi kultúrnymi inštitúciami a projektami, strednými a vysokými školami.

Generálny partner projektu je spoločnosť ANASOFT.

Poslednú cenu Anasoft litera získal Milan Zelinka s knihou Teta Anula, víťazom druhého ročníka sa stal Marek Vadas za knihu Liečiteľ. Prvým laureátom Anasoft litery je Pavel Vilikovský sknihou Čarovný papagáj a iné gýče.

Organizátori každoročne udeľujú aj Cenu čitateľov denníka SME knihe, ktorá dostane najviac čitateľských hlasov vinternetovom hlasovaní. Doteraz ju získali autori Jaroslava Blažková, Dušan Dušek a Viliam Klimáček.

via anasoft.com