Letná PechaKucha Night Bratislava


Dizajnéri, architekti, umelci a kreatívni ľudia z ďalších oblastí sa opäť predstavia prostredníctvom PechaKucha Night Bratislava!

HOSTIA:

 • Tomasz Bierkowski (PL)
 • Jiří Císler (CZ)
 • Sergej Kára / Vagus
 • KAT
 • Adam Kobrizsa / Mindspace (HU)
 • Silvia Lovasová
 • Cina Marcinková / Drevená Helena
 • Boris Németh
 • Péter Pozsár / Hello Wood (HU)
 • PYRÉ
 • Robust (CZ)
 • Milota Sidorová / reSITE (CZ)
 • Zuzana Žabková

Na júnovej PechaKucha Night sa predstaví grafický dizajnér, kritik a pedagóg dizajnu Tomasz Bierkowski, ktorý vedie ateliér typografie a zaujíma sa o výskum v oblasti grafického dizajnu. Ďalej príde porozprávať o svojej práci režisér, performer a experimentátor so živým umením Jiří Císler. Práve on je jedným z kreatívnych mozgov projektu Cinema Royal, v ktorom ide predovšetkým o nový spôsob vnímania kina ako utajeného zážitkového eventu v unikátnych architektonických objektoch. Sergej Kára z OZ Vagus vytvára so svojí tímom inovatívne projekty na pomoc ľuďom bez domova, ktoré ročne pomáhajú tisíckam ľudí v núdzi. Grafické štúdio KAT sa zameriava na vyvracanie predstavy o tom, že vizuálna identita je iba logo a že to logo musí byť hlavne pekný obrázok. Adam Kobrizsa predstaví online komunikačnú platformu Mindforum a súčasne neziskovú organizáciu Mindspace, ktorá vžnikla s cieľom zvýšiť povedomie o koncepte inteligentného mesta. Jedným z projektov Mindspace je aj Danube Flow – Danube Calling (2012), ktorého cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na rieku Dunaj. Silvia Lovasová pôsobí ako dizajnérka v ateliéri trivjednom. Zameriava na aplikáciu digitálnych technológií v autorskom dizajne. Cina Marcinková je zakadateľkou a dizajnérkou slovenskej odevnej značky Drevená Helena (2012), ktorá sa vyznačuje minimalizmom a čistotou. Kolekcie tvoria šperky, doplnky a odevy jednoduchých strihov v neutrálnych farebných odtieňoch. Boris Németh sa zaoberá dokumentárnou a reportážnou fotografiou vo viacerých autorských cykloch a sériách. Prednedávnom mu vyšla kniha Na ceste, ktorá je novým výberom jeho tvorby z obdobia 2007 až 2013. Péter Pozsár je jedným zo zakladateľov sociálne uvedomelého tábora – Hello Wood, ktorý sa za posledné štyri roky rozrástol na rôznorodú medzinárodnú komunitu dizajnérov. Na júnovej PKN vystúpi aj Pyré, slovenský magazín o chutiach, farbách, vôňach a tvárach. Autorom nejde len o chuť na tanieri, ale aj o dizajn, vďaka ktorému jedlá svietia farebnejšie, o cestovanie, vďaka ktorému voňajú pestrejšie a hlavne o ľudí, s ktorými sa dajú vychutnať najlepšie. Milota Sidorová študovala krajinnú architektúru, grafický dizajn, filmovú produkciu, urbanizmus, sociálny výskum a manažment ľudských zdrojov na rôznych školách v Európe, Ázii a Amerike. Všetky tieto záujmy sa stretávajú v téme mesta, s ktorým pracuje ako kooridinátorka medzinárodného festivalu o urbanizme reSITE. Tešiť sa môžeme i na Zuzanu Žabkovú, ktorá sa venuje videoartu, videoperformance, choreografii, inštalácii, soundartu a ich presahom.

Vstupné – predpredaj 5 EUR, na mieste 7 EUR.
FB event: http://www.facebook.com/events/150857460936353

Čím je PechaKucha Night výnimočná? Každý účinkujúci má na svoju prezentáciu k dispozícii presný čas 6 minút a 40 sekúnd. Je to čas, počas ktorého komentuje 20 obrázkov – svojich projektov, pričom každý z nich zostáva na projekčnom plátne presne 20 sekúnd, a ani o sekundu viac! Vďaka tomu prezentujúci aktér rozpráva v tempe, pútavo a vecne.

Formát PechaKucha Night vznikol v roku 2003 v Tokiu a odvtedy pôsobí ako pozitívny vírus pre zvyšok sveta – sieť PechaKucha Night pokrýva už vyše 600 miest! V Bratislave ju, od roku 2008 organizuje občianske združenie PUNKT. Projekt vznikol s finančnou podporou MK SR a Visegrad Fund.