LeRa: Mama ma nikdy neuvidí v úlohe princeznej


Novým uragánom v slovenských rockových vodách je speváčka LeRa, ktorá odhodila popové kompasy a vyplávala vlastným smerom. S jej temperamentom a živelnosťou na pódiu ani inú možnosť nemala a hoci nie každý má odvahu vybrať sa na rozbúrené more ukrývajúce neistotu, u LeRy platí, že necúvne.
Jej príbeh so súčasnou zostavou hudobníkov sa začal aj s pomocou náhody, keď sa na jednej party zoznámila s gitaristom Mišom Kovalčíkom. Osudovou pre ich spoluprácu sa stala skladba Whats Up od 4 Non Blondes, ku ktorej Lera zložila slovenskú verziu textu Mýliť sa smiem. „Marián Grexa bol spolu s Henrym Tóthom a Mišom Kovalčíkom na jednej akcii v Humennom. Marián si ma pamätal z minulosti a povedal mi – Lenka, poď si s nami niečo zaspievať. Ako prvá vec ma napadla 4 Non Blondes a vďaka piesni Whats Up si ma všimol Mišo Kovalčík. Neskôr mi raz o tretej ráno ťuklo, že by nemuselo byť od veci napísať do tejto melódie slovenský text. Hoci sa k podobným prerábkam uchyľujem veľmi nerada, text som napísala absolútne spontánne a keď sme si to s chlapcami vyskúšali, rozhodli sme sa túto skladbu zaradiť do nášho play listu,“ vysvetľovala LeRa.

LeRa nepúta pozornosť iba prejavom namixovaným z energie a vášne, ale aj svojimi aktivitami. Produkuje vlastnú umeleckú agentúru, koncertuje s kapelou, moderuje a ako vyštudovaná herečka má za sebou účinkovanie v slovenských muzikáloch Čajočky, Traja mušketieri, Neberte nám princeznú, Rent a Múzy Muzikálov. „Hoci som malá milá blondína s modrými očami, dostávam zásadne záporné postavy, k čomu ma predurčuje môj hlas a temperament. Moja mama ma, bohužiaľ, nikdy neuvidí v úlohe princeznej. V Troch mušketieroch som hrala Mylady, ktorá podľa scenára vraždila všetkých okolo, ale ja som sa v tom na javisku vyžívala. Aj keď sa ľudia na mňa občas po predstavení pozerajú divne, mám „moje“ úlohy rada,“ dodala s úsmevom LeRa.

V súkromí je však LeRa nekonfliktným typom. Ako prezradila, nemá v pláne presadiť sa škandálmi a aférami. Jej konštantnými hodnotami sú manžel, rodina a kapela produkujúca poctivú rockovú hudbu. „Pravdou je, že vôbec nie som pokojným typom človeka, ale na druhej strane som silno morálne založená. Preto nemám za sebou žiadny škandál. Som však veľmi energická a žúrovať by som dokázala non stop. Milujem koncerty, stage a pocit, keď môžem presviedčať ľudí, že si zaslúžime potlesk,“ pripomenula LeRa.
S kapelou si LeRa vybrala ťažšiu cestu, no ako poznamenala, úspech si chce odmakať a nie zaplatiť. S trpezlivosťou problém nemá a rovnako jej nechýba ani odvaha prísť na trh (na naše pomery) s novou kožou. „Mám pocit, že na Slovensku je strašná nuda, lebo iba málo interpretov sa s tým nakašle a robia si hudbu po svojom. Ostatní, a zvlášť speváčky, sú ako keby v kazajkách. Buď im chýba dávka sexepílu alebo temperamentu. Myslím si, že naša scéna potrebuje nový vietor. Ľudia nemajú problém prijať kontroverznú produkciu zo zahraničia, ale ak príde s niečím podobným niekto zo Slovenska, stavajú k nemu skepticky. Rešpektujem, že sa to nemusí páčiť každému, no všímam si ľudí, ktorí sa chcú baviť a žúrovať. Verím teda, že mierne pikantné veci nemusia byť na škodu,“ zdôraznila LeRa.

via Imrich Makó