Kristína sa vrátila k oltáru po troch mesiacoch


Aktuálny album Kristíny nesúci názov V sieti ťa mám vznikal dva roky. Výsledkom spolupráce tria Kristína, Martin Kavulič a Kamil Peteraj je príjemná popova mozaika, ktorá odráža tvorivú atmosféru v priebehu nahrávania v štúdiu, či počas množstva rozhovorov prostredníctvom telefonátov alebo mailovej korešpondencie. Napriek konštatovanému si vlastným emotívnym príbehom prešla skladba Pri oltári. Text K. Peteraja otvára fiktívnu komnatu so spomienkami na bývalú lásku bez možnosti vrátiť čas späť. Ako sa Kristína priznala, v podobnej životnej situácii sa ešte neocitla a preto nedokázala verše odspievať hneď na prvý pokus. K jednej z vlajkových piesní celého albumu sa vrátila po troch mesiacoch a s výzvou naložila bravúrne. „Z hľadiska prejavu bola pre mňa najťažšou skladba Pri oltári, pretože ničím podobným som si neprešla. Okrem nádherného textu pripravil poetickú atmosféru hudbou aj M. Kavulič. Naozaj som potrebovala čas na to, aby som sa vysporiadala s témou, o ktorej K. Peteraj písal. Preto som sa k tejto piesni vrátila po troch mesiacoch, lebo až vtedy som si bola istá sama sebou, že viem v sebe nájsť pravdivý pocit,“ zaspomínala si Kristína.

K. Peteraj postavil textom Pri oltári latku úmyselne vysoko. Keď ho zasielal Kristíne, vychádzal z toho, že mladá kráľovná Horehronia zvládne každú situáciu so šarmom jej vlastným. Zároveň nezabudol dodať, že od čias Mariky Gombitovej ju považuje za najtalentovanejšiu interpretku, s ktorou v posledných rokoch spolupracoval a preto nemal obavy, aby si Kristína s jeho textom neporadila. O tom, že sa definitívna verzia vydarila, svedčí počet jej stiahnutí na internete. „Vývoj celej piesne bol prirodzený, čo sa stáva aj iným spevákom alebo speváčkam. V tomto príbehu som vystupoval v úlohe pokušiteľa, ktorý posielal texty s určitým posolstvom a čakal som, ako k nim Kristína pristúpi. Vždy sme si dávali latku vyššie, ako sme boli momentálne pripravení, preto sme sa  s výnimkou nechceli uspokojiť ani v skladbe Pri oltári. Na Kristíne si vážim, že je ozajstná bojovníčka a nevzdala sa ani teraz. Potrebovala len čas, aby v nej text dozrel a ona to nakoniec zvládla. Tvorivá činnosť je pre mňa vtedy, keď sa pokúšame zdolať veci, ktoré sú pre nás nové a neznáme. Počas nahrávania sme na nič netlačili a som rád, že dnes je na svete album, o ktorom môžem hovoriť ako o veľmi úspešnom, lebo sme zvládli všetko, čo sme si predsavzali,“ zdôraznil K. Peteraj.

Kreatívnu alchýmiu doplnil Martin Kavulič, ktorý nechal plynúť pocity v jemných aranžmánoch, aby v závere dramaticky vybuchli emócie motivované spomienkami. Toto konštatovanie však platí pre celý album, kde sa striedajú jasne definované pocity a nálady, no napriek tomu nie je priestor pre fantáziu a vlastnú interpretáciu uzamknutý. „Z nášho v poradí druhého albumu mám naozaj dobrý pocit, pretože vďaka textom K. Peteraja sme sa s Kristínou posunuli do úplne iného levelu. Naša hudba dostala novú hĺbku, lebo každá pieseň symbolizuje a nesie so sebou vlastný odkaz, ktorým reagujeme na svet okolo nás. Veríme teda, že ľudia si v našich piesňach nájdu aj odpovede na otázky, ktoré si kladú každý deň,“ doplnil skladateľ a producent M. Kavulič.

via GRAND STUDIO, s.r.o. / foto: Ľubo Špirko