Krátky pohľad na XX od The XX


Byť z Anglicka a založiť kapelu na škole. Takmer klišé desiatok iných úspešných skupín. The xx si ale získali svoju popularitu a chválu kritikov niečim iným.

Pôvodní štyria členovia sa stretli na Elliott School v západnom Londýne v roku 2005. Koncom roka 2009 odišla Baria Qureshi a tak zostalo len trio v podaní Romy Madley Croft, Oliver Sim a Jamie Smith. To už mali na krku majú album z leta minulého roka s názvom xx a UK Chart do s ním vytiahli až na 31. priečku. Na dvadsaťročných študentov veľmi dobré.

xx je hlavne o jednoduchosti. Jednoduchosti melódie. Nehľadajte žiadne prepracované gitarové zážitky v rôznych polohách. Ak sa do toho pridajú vokáli, ktoré by sa skorej dali nazvať otvorenou spoveďou dvoch mladých ľudí, ktorí majú k sebe blízko tak je z toho pohladenie na duši.

S riadnym odstupom času odvtedy čo som si xx prvý krát pustil musím povedať, že tento album je mimoriadne dospelý, vyrovnaný ba priam sa mi natíska napísať, že bezchybný. Slabé miestečko alebo track, ktorý by som preskakoval som nenašiel.

Nedá mi nesúhlasiť so skúsenými kritikmi, ktorý do toho majú svojím uchom čo povedať, že xx je jednou z najlepších dosiek minulého roka. O to viac poteší, že v lete si ich môžete užiť na Festivale Pohoda. Mimoriadne sa teším.