Košická Adriana Lecouvreur spája súčasnosť s minulosťou


Poslednou tohtosezónnou premiérou v Opere ŠD Košice bude v piatok 14. Mája uvedenie opery Francesca Cileu Adriana Lecouvreur. O predstavení, režijnej koncepcii, ale aj skúšobnom období informovali dnes novinárov členovia realizačného tímu.

Ako povedala režisérka Andrea Hlinková s touto operou pracuje už takmer rok. ,,Intenzívne prípravy trvali trištvrte roka a vyvrcholili šesťtýždňovým skúšobným obdobím“ uviedla režisérka. Tá si sama vybrala spolupracovníkov a podľa jej slov, bola rada, že po dohode s Petrom Dvorským mohla vytvoriť trochu netradičný a extravagantný tvorivý tím. ,,Pozvala som slávneho módneho návrhára Borisa Hanečku, rovnako známeho choreografa Milana Kereša. Pre oboch to bola nová skúsenosť. Ale som rada, pretože celý tím vrátane šéfdirigenta Paola Gatta sme sa nakoniec naladili na rovnakú strunu,“ dodala Hlinková.

Košická Adriana Lecouvreur bude netradičná nielen realizačným tímom. Cilea svoj príbeh zasadil do Paríža v roku 1730. ,,Príbeh mileneckých afér, divadelných intríg je však aktuálny aj teraz, a tak som si dovolila časový posun,“ priblížila režijnú koncepciu Hlinková. Dej predstavenia zasadila do súčasnosti, do filmového štúdia, v ktorom sa natáča film o Adriane. ,,Tým, sme získali priestor aj na to, aby sa prelínala súčasnosť s tradičnými rokokovými opernými prvkami,“ dodala režisérka.

Aj režisérka aj šéfdirigent Paolo Gatto, ktorý operu hudobne naštudoval s operným súborom, tvrdia, že skúšky boli veľmi náročné. ,,Hudba je to krásna, ale aj ťažká pre orchester, pre spevákov. Skúšky boli veľmi intenzívne a čo má teší najviac, na orchestri čím ďalej tým viac vidieť, že má chuť hrať. A to je nesmierne dôležité,“ povedal Gatto.

Boris Hanečka prijal ponuku podieľať sa na opere bez váhania. ,,Ja som taký, že sa rád púšťam do všetkého. Bola to pre mňa nová skúsenosť. Najmä rôznorodosťou kostýmov. Dal som do nich trochu extravagancie, ale aj humornej „nadsádzky“ a verím, že hoci nie sú úplne tradičné, divákov oslovia. Nájdu tam viacero zaujímavých prvkov, od ázijských vplyvov až po tradičné operné vyčačkané kostýmy,“ opísal Hanečka svoje návrhy.

Rovnako pre Milana Kereša bola tvorba choreografie pre baletné číslo, ktoré je súčasťou opery, novou skúsenosťou. Venuje sa skôr modernému tancu a ako povedala Hlinková, nechala mu voľnú ruku pri tvorbe choreografie do opery. ,,Sama som bola plná očakávaní, ale myslím si, že hoci to nebude tradičný balet, do našej koncepcie úplne zapadol,“ uviedla Hlinková.

Zaujímavosťou tohto diela je skutočnosť, že Cilea bol štvrtým hudobným skladateľom, ktorý sa do opernej podoby pokúsil pretaviť rovnomennú hru Eugéna Scribea a Ermesta – Wilfreda Legouvé. Pokusy Tommasa Benvenutiho (Miláno, 1857), Edoarda Veru (Lisabon, 1858) a Ettora Perosio (Ženeva, 1889) zapadli prachom dejín. Až Cileovo spracovanie sa dočkalo uznania a dodnes sa hráva na operných scénach po celom svete.

Opera rozpráva príbeh života francúzskej herečky Adriany Lecouvreur. Hoci viaceré postavy majú svoj historický základ, samotný dej je viac menej fiktívny. Divadlo v divadle, takto by sa dalo charakterizovať dianie na scéne, ktoré divákovi prináša pohľad do divadelného zákulisia. To žije svojim všedným životom plným emócií, žiarlivosti, lásky, intríg a ďalších charakteristických znakov známych z umeleckého prostredia.

Lákadlom košického naštudovania Adriany budú aj hostia. Postavu Michonneta, stvárni Martin Babjak. Druhým zaujímavým hosťom je bulharský tenorista Bojidar Nikolov, ktorý alternuje s Jaroslavom Dvorským v postave Maurizia. Tento spevák pochádzajúci zo Sofie spolupracoval s takými veličinami svetovej hudobnej scény ako Claudio Abbado či Placido Domingo. V úlohe Adriany sa predstavia Milada Kosinová a Tatiana Paľovčíková – Paládiová, postavu La Principessy si zahrajú Jitka Sapara-Fischerová a Katarína Sroková, Michonneta alternujú Marián Lukáč a Filip Tuma, L’Abateho zaspievajú Anton Baculík a Ján Rusko, Princa Bouillonského Ondrej Mráz a Ivan Zvarík, Quinaulta Marek Gurbaľ a Matúš Tomko, Poissona Pavol Spišský a Zdenko Vislocký. Postavu Dangeville stvárnia Alena Fialeková a Viera Kállayová, postavu Jouvenot Michaela Sušinová a Janette Zsigová a Strážnika Peter Raši.

via sdke.sk