Košice sa o dva mesiace stanú centrom slovenského dokumentárneho filmu


V posledných aprílových dňoch sa stane metropola východu centrom slovenského filmového dokumentu. Na podujatí Fórum.DOCsk sa v Košiciach zídu tvorcovia dokumentárnych filmov z celého Slovenska.

Pôjde o prvé z podujatí košickej iniciatívy DOCsk, ktorej cieľom je vytvorenie medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov v Košiciach. „Na Slovensku chýba podujatie, ktoré by sa venovalo výhradne slovenskému dokumentárnemu filmu, preto je našou prioritou prirodzene domáca dokumentárna tvorba,“ vysvetľuje jeden z organizátorov podujatia Martin Kováčik. “Tento rok kladieme dôraz hlavne na čo najširšie obsiahnutie filmovej dokumentárnej tvorby za 17 rokov slovenskej samostatnosti a predstavenie jej ďalšieho smerovania,“ dopĺňa Kováčik.

Programová štruktúra Fórum.DOCsk je orientovaná na študentov, profesionálov, filmovú obec i širokú verejnosť. Šancu prezentovať vlastné filmy dostanú filmové školy z Banskej Bystrici, Bratislavy a Košíc. Program zároveň obohatia diskusie, sprievodné akcie, či prítomnosť mnohých vzácnych hostí.  Návštevníci budú mať možnosť intenzívnejšieho kontaktu s aktuálnou tvorbou slovenských dokumentaristov a zároveň sa im v retrospektíve predstavia dôležití autori a ich filmové diela.

DOCsk  vychádza z aktivít občianskeho združenia Spoločnosť a film, ktoré vzniklo na jeseň roku 2009. „Cieľom nášho združenia je vytvorenie stabilného priestoru na podporu a prezentáciu slovenského filmového dokumentu. A aprílové fórum je prvým krokom k jeho naplneniu,“ vysvetľuje riaditeľ združenia Róbert Rampáček.

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov v Košiciach sa bude konať prvý marcový týždeň roku 2011 pod názvom DOCsk.

via Spoločnosť a film