Košice ožijú stredoeurópskym divadlom


Dvanásť hosťujúcich divadiel zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska a domáce Štátne divadlo sa predstaví od štvrtka 2. septembra do nedele 5. septembra na 4. ročníku Festivalu divadiel strednej Európy. Organizuje ho Občianske združenie Košické divadlo v spolupráci so Štátnym divadlom.

Predstavenia sa aj tohto roku odohrajú priamo v centre Košíc, alebo v jeho blízkom okolí. „Hrať sa bude na veľkom Pódiu na Hlavnej ulici pri Immaculate, v tradičnom divadelnom Stane pri historickej budove ŠD Košice, v sále Historickej radnice,“ uviedol riaditeľ festivalu a predseda OZ Košické divadlo František Ténai. Svoje umenie predvedú Mestské divadlo so Žiliny, Městské divadlo z Brna, Divadlo SKRAT z Bratislavy, domáce Divadlo Maškrta, Studio dell Arte z Českých Budějovíc, Divadlo na kolesách z Bratislavy, Petőfiho divadlo zo Šoprone z Maďarska, Divadlo J. Kochanowského z poľského Radomu, bratislavská Nová scéna, Nové divadlo z Krakowa z Poľska, bábkové divadlo Babadlo z Prešova a domáce Štátne divadlo. Vstup na všetky predstavenie je voľný.

Ako dodal Ténai, aj v tomto roku organizátori pripravili pre divákov divadelnú všehochuť. ,,Dva muzikály, dve tanečné produkcie, jedna aj so živou folklórnou hudbou, obľúbené večerné predstavenia vo festivalovom Stane, na tom istom mieste aj predstavenia pre deti. V historických priestoroch divadla a radnice odohrajú svoje predstavenia maďarské a poľské divadlá a pre divákov sme zabezpečili aj simultánny preklad. Program je žánrovo rôznorodý a myslím si, že každý si tam nájde to „svoje“ predstavenie,“ priblížil Ténai program festivalu. Podrobnejšie informácie o predstaveniach možno nájsť aj na webovej stránke festivalu http://www.kosicefest.eu.

Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol riaditeľ ŠD Košice Peter Himič, festival je pre divadlo prínosom. ,,Zámerne od začiatkov festivalu hráme divadelné predstavenia vonku. Je to isté riziko kvôli počasiu, ale pre divadlo má festival určite význam. Keď hráte predstavenie na ulici, tak je to tak, že dve tretiny divákov sú takí, ktorí sa len náhodou pristavia. A tí sú pre nás zaujímaví, pretože ich to môže zaujať, aj keď vôbec nemali v úmysle do divadla ísť. A možno si povedia, že sa im to páčilo a v budúcnosti sa do toho divadla vyberú,“ povedal Himič. Význam festivalu vidí aj v tom, že vstup na všetky predstavenia je voľný. ,,Pre mnohých sú produkcie muzikálov v divadlách nedostupné. My im napríklad ponúkneme vynikajúci muzikál v podaní brnenského Mestského divadla, za ktorý nemusia nič platiť,“ dodal Himič.

Novinkou tohtoročného festivalu je Konferencia divadiel strednej Európy, na ktorom budú divadelníci z krajín účastníkov festivalu, ale aj Nemecka či Rumunska diskutovať o možnostiach hlbšej spolupráce v stredoeurópskom priestore. ,,Na túto konferenciu sme získali grant z Ministerstva kultúry z projektu EHMK 2013. Záujem nás prekvapil, aj keď je pravda, že titul Európske hlavné mesto kultúry láka našich partnerov do spolupráce. Niektorí s tým majú už skúsenosti z minulosti a vedia, že je tu možnosť získať prostriedky na zaujímavé spoločné projekty,“ uviedol riaditeľ divadla Peter Himič.

V minulom roku videlo festivalové predstavenia okolo 10 tisíc divákov. Hoci v tomto roku je predstavení menej, organizátori veria, že záujem divákov bude minimálne rovnaký. ,,Spoliehame sa na počasie, ktoré je pre účasť rozhodujúce. Počas troch ročníkov sme zažili aj extrémy, keď na jednom bolo strašne chladno, na ďalšom zas prevládali horúčavy. Uvidíme, čo nám počasie prinesie tento rok,“ dodal Ténai.

via Svjatoslav Dohovič / tlačový tajomník ŠD Košice