Košice: Hlavná ulica sa premení na ľadové kráľovstvo


Tento rok pripravil tím Európskeho hlavného mesta kultúry vspolupráci sVisit Košice pre domácich ale aj návštevníkov bohatšie košické Vianoce, ako po iné roky. Sériu koncertov Zboru sv. Cecílie, Katky Koščovej, sviečkový sprievod, či prípravu tradičnej kapustnice, doplní piatok, 17. decembra akcia s tajomným názvom Znovuzrodenie. Prizvaní sochári zo Slovenska, Maďarska a Poľska premenia park pri „Spievajúcej fontáne“ na ozajstné ľadové kráľovstvo.

„Voda v kolobehu života nadobúda rôzne tvary, skupenstvá, preto sme túto akciu nazvali znovuzrodenie, znovuzrodenie zvody. Rôzni umelci vytvoria niekoľko ľadových inštalácií v priamom prenose. Košičania zažijú pravú ľadovú šou v réžii maďarského sochára Zsolta M. Tótha, ktorého výtvory už obdivovali ľudia v Rakúsku, Belgicku či Fínsku“, približuje Jozef Môcik (tím Košice 2013), koordinátor akcie.

Znovuzrodený bude aj plast, PET fľaše. V prvom rade odpad, ktorému však dajú umelci z Fakulty umení v Košiciach novú podobu. Použijú ho na stavbu malého kultúrneho priestoru, ktorý bude mobilný a využiteľný na malé umelecké formy.

Akcia vyvrcholí v piatok podvečer nasvietením všetkých sôch a potrvá do nedele, 19. Decembra. Ak bude počasie ľadu priať, tak aj dlhšie.

Viac informácií o tejto výnimočnej akcii, ako aj o celom programe košických Vianoce môžu Košičania nájsť na stránke http://www.vianoce.visitkosice.eu. ;www.iceteam.pl; http://www.iceart.hu

via kosice2013.sk