Košice 2013 otvárajú festivalovú sezónu na Slovensku


26. – 30. 5. 2010 bude v Košiciach USE THE C!TY festival, 2. ročník festivalu pouličného umenia. Hneď prvý deň 26.5. v Kasárňach/Kulturparku vystúpi špičkový hip-hopový tanečník STORM z Nemecka, uvidíme dokonca tanec s bagrom – pri amfiteátri a po zotmení aj multimediálnu show na Dominikánskom námestí (v spolupráci s FUTU).

Use the city festival aj tento rok pripraví príjemné prekvapenia v podobe FLASHMOBOV (niekde niekedy sa niekto stretne, urobí niečo bizarné, a stratí sa v dave). Čaká nás špeciálny unikátny koncert v električke číslo 6 v réžii Mariána Čekovského a včer aj animovaná fasáda hotela Hilton. Už po druhýkrát príde do Košíc – Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 vytvoriť unikátne dielo Moose – reverse graffiti umelec, ktorý maľuje tým, že steny čistí. Po prvýkrát na Slovensku uvidíme štrikované graffiti (britskí umelci ARTYARN).
Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013,n.o. vrámci USE THE C!TY festivalu pripravila špeciálnu barovú noc plnú hudby – koncerty vo viacerých vybraných baroch v meste. Každý festivalový deň bude prebiehať diskusia na nejakú zaujímavú tému z oblasti pouličného umenia s hosťami.

Use the city festival oživí Košice aj cez víkend. Sú pripravené hip hopové a breakdancové battle a súťaže, inlineri, bikeri, skateri. V nedeľu je pripravený program pre najmenších… USE THE C!TY FESTIVAL prináša do nášho mesta netradičné pouličné umenie, ktorého je omnoho viac, podrobné informácie nájdete na http://www.kosice2013.sk a na http://www.usethecity.sk.
Počas celého festivalu budú prebiehať workshopy s umelcami – hip hop, reverse graffiti, štrikované
graffiti, animovaná fadsáda a mnoho ďalších – podrobné informácie o termínoch, ale aj o tom ako
sa prihlásíť, nájdete na stránke http://www.usethecity.sk v sekcii výzvy.

Festival chce objavovať nové zóny v meste, aj preto sa jeho časť koná v mestskom parku, ktorý je
zároveň jedným z investičných projektov. Práve v rámci USE THE C!TY festivalu vyvrcholí mestská
hra future city game, ktorá zapája obyvateľov mesta do tvorby a premeny mestského parku.
Návštevníci festivalu budú mať možnosť hlasovať za najlepší návrh, ktorý vzišiel z tejto hry od 27.
do 30. 5. 2010 a zapojiť sa do festivalovej diskusie na túto tému 27.5. 2010 o 18.00 v pizzerii
Calabria.

Warm up párty v Kulturfabrik Tabačka bude už 21. 5. 2010 / koncert: Lonely Drifter Karen, A
Thousand Fuegos, Vortex Rex a Brooke’s Bedroom.
Čakajte nečakané…

Tlačovú konferenciu s niektorým zo zahraničných účinkujúcich plánujeme 25.5.2010, budeme Vás včas informovať.
USE THE CITY FESTIVAL – koncept

Sloganom kampane kandidatúry mesta Košice v súťaži o titul Európske hlavné mesto kultúry a víťazného projektu INTERFACE je slovné spojenie USE THE C!TY – POUŽI MESTO. Vyzýva svojich užívateľov, teda obyvateľov Košíc, použiť mesto, vyjsť von do ulíc mesta, aktívne sa zapojiť do verejného života, začať komunikovať s kultúrou a umením, ktoré urbánny priestor ponúka.

Cieľom rovnomenného festivalu pouličného umenia USE THE CITY FESTIVAL je predstaviť všetky formy, žánre a podoby pouličného umenia. Vo svojom programe spája prezentáciu tvorby slovenských a zahraničných umelcov a rôzne formy komunitných aktivít laickej verejnosti. Program tvorí široké spektrum žánrov a prejavov subkultúry a pouličného umenia, inovatívne formy intervencií do verejného priestoru a premeny urbánneho priestoru a zároveň neumelecké aktivity spojené s aktivizovaním verejnosti/publika. Cieľom festivalu je tiež iniciovať diskusiu o možnostiach vnímania netradičných druhov umenia prostredníctvom využitia umeleckej, kultúrnej a občianskej intervencie do verejného priestoru. Popri umeleckom programe a verejnej prezentácii jednotlivých žánrov bude dôležitou súčasťou festivalu vzdelávanie umelcov a publika prostredníctvom ich zapojenia do umeleckých procesov, workshopov a diskusií.

Festival je každoročným profilovým podujatím projektu KOŠICE 2013. Jeho hlavným cieľom je oživiť mesto (prioritne jeho “necentrálne” lokality) a otvoriť tvorivý a priamy dialog street-art umelcov s verejnosťou. V Košiciach a okolí pôsobí niekoľko zaujímavých jednotlivcov, subjektov, iniciatív a občianskych združení v oblasti street art, ktorých tvorbu chceme podporiť aktívnou participáciou a prezentáciou na festivale.

Koncept festivalu zahŕňa tieto základné programové línie:
PERFORMATÍVNE A VÝTVARNÉ UMENIE VO VEREJNOM PRIESTORE (pouličné divadlo, performance, happening, multimédia a videoart)
PREJAVY SUBKULTÚRY, URBAN ART A STREET ART (graffiti, skating, slam poetry, hip-hop, breakdance)
PRIAMA A NEPRIAMA AKTIVIZÁCIA VEREJNOSTI (flashmob projekty, verejné diskusie) INTERVENCIE DO VEREJNÉHO PRIESTORU (architektúra a premeny súčasného urbánneho priestoru)

VIAC INFO : http://www.usethecity.sk a http://www.kosice2013.sk
HLAVNÍ PARTNERI:
MESTO KOŠICE, DPMK, MK SR, FAKULTA UMENÍ TU V KOŠICIACH, DOUBLETREE BY HILTON, PHOENIX ZEPPELIN SPOL S. R.O.
HLAVNÝ REKLAMNÝ PARTNER:
HI-REKLAMA, S.R.O.
MEDIÁLNI PARTNERI:
RÁDIO FM, KAM DO MESTA, RÁDIO KOŠICE, RÁDIO PREŠOV, RÁDIO PAF, RÁDIO 9, KÓD
USE THE C!TY FESTIVAL PODPORILI:
GOETHE INŠTITÚT, ČESKÉ CENTRUM, POĽSKÝ INŠTITÚT, BRITISH COUNCIL, SLOVENSKÝ INŠTITÚT V MAĎARSKU, MAĎARSKÝ INŠTITÚT NA SLOVENSKU, MINISTERSTVO ŠKOLSTVA SR, KULTURFABRIK TABAČKA, FETTKAKAO, PIZZERIA CALABRIA, SLOVENSKÁ POŠTA, AUTO VALAS SPOL. S.R.O., SPRÁVA MESTSKEJ ZELENE, SPRÁVA MAJETKU MESTA KOŠICE, ŽSR, PEPSI, TEHO, ELTODO, KEGA, SHOWMEDIA, D.S. STUDIO, SKUPINA FLASH MOB KOŠICE, OZ FLÉDA, FOOMO SKATEBOARDS, 12 ROLL, ESB CREW, TBB, LIVELIGHTS

via http://www.kosice2013.sk