Končí projekt Budujeme partnerstvá – Bezhraničné zážitky


Predstavením Baletu ŠD Košice Svadba podľa Figara v Národnom divadle v Miškolci vyvrcholí v nedeľu 16. mája 2010 spoločný projekt Bezhraničné zážitky, ktorý v tejto sezóne realizovali košické a miškovecké divadlo. V rámci neho sa uskutočnili výmenné predstavenia. Diváci v Košiciach mali počas celej sezóny možnosť pravidelne vidieť predstavenia maďarských divadelníkov a naopak.

Novinkou v rámci druhého spoločného projektu bolo vytvorenie spoločného predstavenia . Hru talianskych autorov Nina D’Intronu a Giacoma Ravicchia Robinson&Crusoe, v ktorej herecký koncert rozohrali Michal Soltész z Košíc a Sándor Tamás Molnár z Miskolca, nadšene prijali diváci v oboch mestách.

,,Som rád, že sa nám podarilo posunúť spoluprácu do ďalšej roviny, keď sme okrem tradičnej výmeny predstavení dokázali urobiť aj spoločné predstavenie. Robinson&Crusoe je určite hra, ktorá má čo povedať ľuďom na oboch stranách hranice a ktorá aktuálne reaguje aj na niektoré negatívne momenty v našich vzťahoch,“ uviedol Himič. Predstavenie sa nerodilo jednoducho a obe strany museli pristúpiť na kompromisy.

Podľa riaditeľa Národného divadla v Miškolci je v rámci spoločných projektov s košickým divadlom dôležitý ešte aj iný rozmer. ,,Pri prvom projekte v minulej sezóne sa vôbec po prvýkrát stalo, že podporu v rámci cezhraničnej spolupráce získali dve divadlá, hoci program nie je špecializovaný na kultúru a európske peniaze slúžili na iné veci. Úspech spoločného predstavenia Robinson&Crusoe nás presviedča, že v tejto spolupráci chceme pokračovať. Myslím si, že práve v čase ktorý žijeme, práve v strednej Európe, ocení divadelné publikum, ale aj verejnosť spoluprácu slovenského a maďarského divadla,“ dodal Halasi.

Obe divadlá sa uchádzajú o európske peniaze aj na tretie pokračovanie tohto projektu a podľa posledných informácií úspešne. ,,Okrem výmeny predstavení chceme v rámci neho napríklad realizovať aj predstavenia Robionsona&Crusoa v okolí Košíc a Miškolca. U nás by sa mohol hrať napríklad v Trebišove, Michalovciach, Prešove, Rožňave a Spišskej Novej Vsi,“ vysvetlil vedúci obchodného oddelenia ŠD Košice František Ténai.

via sdke.sk