Bratislava v apríli zažije prvý ročník hudobného festivalu s názvom SHARPE


Fanúšikovia kvalitnej hudobnej scény zo Slovenska a zahraničia, ako aj celá domáca hudobná a (nielen) kultúrno-umelecká komunita, by mali spozornieť. Do Bratislavy sa o dva mesiace vráti koncept medzinárodného showcaseového festivalu a hudobnej konferencie pod názvom SHARPE. Nová Cvernovka, ktorá bude ako centrum živej kultúry celé podujatie hostiť, zažije 27. a 28. apríla vyše 20 koncertov na 6 pódiách v unikátnych priestoroch bývalej chemickej priemyslovky. Chýbať nebudú vystúpenia muzikantov pod holým nebom či akustické “unplugged” variácie. K festivalovému programu sa cez deň pridajú inšpiratívne prednášky, diskusie a workshopy od skúsených hudobných odborníkov.

Názov SHARPE je referenciou na ostrosť, nekompromisnosť, šikovnosť a inakosť. “Sú to pre nás atribúty, ktoré veríme reflektujú to, akým spôsobom chceme celý projekt pripraviť po hudobnej a produkčnej stránke,” hovoria organizátori. Návštevníci festivalu budú mať podľa nich možnosť objaviť novú slovenskú i medzinárodnú hudobnú tvorbu rôznorodých žánrov, od experimentálnej elektroniky cez post-klubovú scénu, gitarovú hudbu, jazzové fúzie, shoegaze, psychedéliu, až po indie folk.

Poslaním festivalu SHARPE však nie je iba priniesť zážitok lokálnym a zahraničným festivalovým návštevníkom, ale ide aj o prehĺbenie komunikácie a prepájanie v rámci domácej hudobnej scény. Zámerom je tiež predstaviť slovenskú tvorbu zahraničným hudobným hosťom a odborníkom, a pomôcť tak slovenskej hudbe zviditeľniť sa za hranicami.

Za organizáciou a dramaturgiou festivalu SHARPE stojí tím ľudí z LALA Slovak Music Export, ktorý na spomínaných aktivitách pracuje už dva roky. “O znovuoživenie idey takéhoto podujatia sa snažíme v podstate od vzniku nášho občianskeho združenia a vnímame ho ako jeden z kľúčových projektov, ako ukázať slovenskú hudobnú scénu zahraničiu. Aj preto má festival prívlastok ‘showcase’, čo v preklade znamená prehliadka (novej hudby),” uvádzajú zakladatelia.

O koncerty na šiestich pódiách sa počas dvoch dní na SHARPE postará viac ako 20 lokálnych aj zahraničných interpretov. Zoznam prvých potvrdených mien tvorí taliansky experimentálny producent a bubeník Andrea Belfi, holandská “shoegaze” formácia Blue Crime a excentrický viedenský synth-pop Ankathie Koi. Z domácej scény sú zatiaľ ohlásení Space Cats, Says, duo Tittingur a producent Isama Zing, ktorí spolu tvoria atraktívnu zmes klubovej live elektroniky, jazzových vplyvov, noise-techna aj gitarových pesničkových štruktúr. Ďalšie rozšírenie programu bude oznamované približne v týždňových vlnách.

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu je konferencia pre hudobnú komunitu, ktorá otvorí mnohé zaujímavé témy. Pozostávať bude z moderovaných diskusií, prednášok, rozhovorov, praktických workshopov, ale aj diskusie so zahraničnými agentmi a manažérmi o stratégii pre kapely, ktoré sa snažia presadiť v zahraničí. Na programe je napríklad workshop pre bubeníkov s Andreom Belfim, ktorý koncertuje s uznávaným klaviristom a skladateľom Nilsom Frahmom a speedmeetingy s ambasádormi domácich aj zahraničných festivalov. Participovať budú zástupcovia bookingovej agentúry ATC Live (spolupracujú s menami ako Fink, Mac Demarco, Romare či Sleaford Mods), PR manažérka s 5-ročným pôsobením v renomovanom vydavateľstve Erased Tapes (Kiasmos, Nils Frahm, Olafur Arnalds) alebo dramaturgovia festivalov MENT Ljubljana a Eurosonic Noorderslag. Práve Eurosonic, ako najväčší európsky showcase festival, bude v roku 2019 programovo zameraný na slovenskú a českú hudobnú scénu. V pondelok to oznámili zástupcovia festivalu Pohoda.

SHARPE sa uskutoční v dňoch 27.-28.4.2018, o živú festivalovú atmosféru sa postarajú priestory Novej Cvernovky, ktorej ambíciou je spájanie kreatívcov a podpora spoločenského diania v oblasti mladého súčasného umenia. Vstupenky na oba koncertné dni sú v predpredaji sieťach Predpredaj a Tootoot v cene 15 eur a 12 eur (pre študentov). Tzv. Pro Pass zahŕňajúci vstup na festival a konferenciu je možné zakúpiť v sume 25 eur.

Pozitívnym signálom je zapojenie partnerov z verejného (Fond na podporu umenia) a súkromného sektora už v prvom ročníku fungovania festivalu. „Vidíme zmysel v podpore mladej umeleckej komunity, ktorá sa priamo podieľa na rozvoji našej kultúry. Chceme byť aktívni v podpore začínajúcej generácie umelcov, čo nám umožňuje aj spolupráca s Novou Cvernovkou. Projekt SHARPE nás oslovil svojou ambíciou priniesť na Slovensko showcaseový festival obľúbený na slovenskej, ale i zahraničnej hudobnej scéne a budeme radi jeho súčasťou,“ povedali zástupcovia generálneho partnera VÚB banka.

Viac info nájdete na http://www.sharpe.sk alebo na Sharpe Festival na Facebooku, Instagrame, Twitteri, Youtube a Spotify.