Koncert Yanna Tiersena sa presúva do Starej Tržnice


Koncert Yanna Tiersena, ktorý zavíta do Bratislavy 23. februára, sa pre veľký záujem presúva do väčších priestorov. Autor hudby k filmom ako Amélia z Montmartru či Good Bye Lenin! tak nevystúpi v pôvodne plánovanom Ateliéri Babylon, ale v Starej Tržnici.

Hoci ťažiskom Tiersenovej tvorby je experimentálna a vážna hudba, v rámci aktuálneho turné vystupuje s rockovou kapelou – Tiersen nezaprie, že jeho najväčšími obľúbencami sú umelci ako Nick Cave či dokonca Nirvana.

Pôjde o Tiersenove premiérové vystúpenie v Bratislave a celkovo druhé na Slovensku – to prvé, na Pohode 2012, vyvolalo veľmi pozitívne reakcie. Bratislavský koncert bude pozostávať aj z novej tvorby, aj z toho najlepšieho z Tiersenovej 20-ročnej hudobnej kariéry.

Yan Tiersen (1970) začal trápiť tie najrôznejšie hudobné nástroje krátko po tom, ako sa naučil chodiť- od štyroch rokov hrá na klavíri, od šiestich na husle. V trinástich sa vzoprel rodičom, ktorí ho viedli k vážnej hudbe, husle demonštratívne rozbil a založil s kamarátmi svoju prvú kapelu, ktorej vzormi boli Nick Cave a Einstürzende Neubauten.

Aj Tiersenova neskoršia tvorba je ovplyvnená oboma týmito svetmi – miestami minimalistické kompozície pripomínajúce Philipa Glassa či iných velikánov modernej vážnej hudby, na iných nahrávkach zas až popový či drsný rockový zvuk.

Celkovo má Tiersen na konte už 15 albumov, a každý z nich je svetom sám o sebe. Väčšina z nich vznikla na netradičných miestach, ktoré si Tiersen pri nahrávaní vyberá. Pri skladaní soundtracku k filmu Tabarly (2008), životopisu francúzskeho moreplavca Érica Tabarlyho, sa napríklad Tiersen na dva mesiace presťahoval do opusteného domu na ostrove Ouessant.

Predpredajové lístky po 20 aj 25 sú už vypredané, takisto sú vypredané aj všetky VIP lístky, hoci je ešte v hre, že po presune do Starej Tržnice sa bude pár VIP lístkov pridávať. V predaji sú momentálne predpredajové lístky po 30 eur, na mieste bude vstupné 35 eur.

Videá:

Amélie (Main Theme)

Rue de Cascades

Le Banquet