Knihy precestovali milión kilometrov cez Knihobežník


Knihobežník je hra spájajúca čítanie, cestovanie a dobrodružstvo. Vystihuje ju hlavná myšlienka „prečítaj ma a pošli ďalej“. Knihy zapojené do hry 13. mája 2014 v podvečerných hodinách prekonali hranicu 1 000 000 precestovaných kilometrov. Podarilo sa to po 4 rokoch od spustenia projektu.

Neziskový projekt Knihobežník je hra, ktorá spája čítanie kníh a cestovanie, pričom ju vystihuje hlavná myšlienka: prečítaj ma a pošli ďalej. Vďaka čitateľom zapojeným do projektu knihy precestovali už milión kilometrov. Každý sa môže stať knihobežníkom a hľadať knihy poschovávané doslova kdekoľvek – na lavičke v parku, na zastávke či vo verejne dostupných budovách. Po prečítaní by mal knihu uvoľniť a poslať ju opäť ďalej do sveta, aby ju mohol nájsť ďalší čitateľ. Táto hra funguje na princípoch geocachingu na webe http://www.knihobeznik.sk.

Trvalo necelé 4 roky od spustenia projektu, kým knihy presiahli hranicu milión precestovaných kilometrov. Počítadlo, ktoré reaguje na zadanie súradníc knihy, zobrazilo túto vzdialenosť v utorok 13. mája 2014. Ide o súhrnný údaj všetkých kníh dohromady, pričom najväčšiu vzdialenosť zo všetkých kníh prekonala detektívka And then there were none od Agathy Christie (42 909,22 km), ktorá sa dostala do austrálskeho Melbourne a brazílskeho Rio de Janeiro. Za výlet do Sydney si druhé miesto v rebríčku najviac precestovaných kilometrov odnáša román Súmrak od Stephenie Meyerovej (31 849,26 km). Tretia je Partitura pro srdce, ktorú napísal český autor Zdeněk Haňka (29 636,85 km). Túto knihu zároveň prečítal aj rekordný počet čitateľov – presne 31 knihobežníkov. Tí si ju „vymieňali“ prevažne na území Slovenska a Českej republiky, ale kniha sa dostala aj do španielskeho mesta Málaga, zahviezdila v Hollywoode a zdolala aj americký Grand Canyon.

Do projektu sa od začiatku jeho existencie zaregistrovalo už takmer 6 000 čitateľov prevažne zo Slovenska a Českej republiky, ale napríklad aj z Írska, Veľkej Británie, Belgicka, Kanady, Austrálie, Švajčiarska a iných krajín, čím táto aktivita nadobúda medzinárodný charakter.
Knihobežníci pridali spolu už viac ako 5 000 kníh. Aj tieto čísla sú nesporným dôkazom toho, že o knihy a čítanie je neustále záujem a súčasne, že aj projekt založený na dôvere v druhých ľudí dokáže úspešne fungovať.

Knihobežník však nie je len o hľadaní či pridávaní kníh. Projekt sa dlhodobo snaží sprístupniť verejnosti literatúru netradičnou formou aj prostredníctvom rôznych akcií, stretnutí či predstavovaním tvorby slovenských spisovateľov. Niektorí knihobežníci sa dokonca navzájom spoznali, stretávajú sa a vytvorili si tak svoju vlastnú komunitu milovníkov kníh.
Organizátori projektu veria, že nových knihobežníkov bude neustále pribúdať a knihy sa vďaka nim dostanú na tie najzaujímavejšie miesta na našej planéte!