Klasická Harlekyniáda v odľahčenej podobe


Balet ŠD Košice premiérou predstavenia Harlekyniáda opäť dokázal, prečo momentálne patrí medzi špičkové európske súbory. Predstavenia zložené z dvoch častí Paquita a Harlekyniáda ponúka divákom návrat k baletnej klasike a je poctou otcovi ruskej baletnej školy Mariusovi Petipovi. Obe časti sú divácky príťažlivé choreografiami Michajla Novikova a Lyudmyly Zhytnykovej a Harlekaniáda navyše rozohráva komický príbeh v intenciách klasickej Comedie del’arte.

„Myslím, že priaznivci baletu hladní po klasike, si dnes prišli na svoje,“ poznamenal po premiére riaditeľ ŠD Košice Peter Himič. Ako dodal režisér predstavenia Ondrej Šoth, predstavenie potvrdilo, prečo sa košický balet radí v súčasnosti medzi európsku špičku. „Chceli sme vzdať poctu otcovi klasického ruského baletu. Choreografi Michajlo Novikov a Lyudmyla Zhytnyková síce vychádzali z jeho odkazu, ale postavili úplne nové predstavenie,“ povedal Šoth, ktorý v júni odišiel z postu Šéfa Baletu ŠD Košice na pozíciu generálneho riaditeľa SND v Bratislave. Harlekyniáda bola aj prvým predstavením, v ktorom baletné súbory oboch najväčších slovenských divadelných scén nadviazali kooperáciu. Ako sólistka sa v prvej časti predstavila Romina Kolodzej, sólistka SND v Bratislave a tancovala po boku výnimočného partnera. V Košiciach sa v piatok predstavil Leonid Sarafanov, jeden z najlepších súčasných baletných umelcov súčasnosti.

„Bola to naozaj výnimočná udalosť. Dovolím si tvrdiť, že tanečník takéhoto rangu ešte na Slovenksku netancoval. Pre sólistov a ďalôších členov súboru to bola neopísateľná skúsenosť,“ povedal na margo hosťovania Sarafanova Šoth.

Sarafanov v súčasnosti pôsobí v Mariinskom divadle v Petrohrade. Ako povedal po premiére, v jeho rozhodnutí prijať ponuku na hosťovanie v Košiciach zohrali veľkú úlohu aj priateľské väzby. V košickom baletnom súbore pôsobí veľa jeho spolužiakov z Kyjeva. ,,Som na Slovensku prvýkrát a do Košíc som prišiel aj kvôli tomu, že tu mám osobných priateľov – napríklad súčasného šéfa baletu Andreja Suchanova. Cítil som sa tu veľmi dobre, ako keby som prišiel k svojej rodine,“ povedal tanečník, ktorý je hosťom na mnohých významných svetových scénach. „Určite sa do Košíc vrátim. Nájdeme nejaký spoločný projekt. Navyše som bol unesený prijatím, akého sami dostalo od publika. Bolo to nádherné,“ dodal Sarafanov.

Potlesk premiérového publika však patril všetkým aktérom, ktorí na scéne rozohrali klasický balet vo všetkých jeho podobách a v druhej časti, Harlekyniáde, k nemu pridali aj poriadnu dávku humoru a komických scén. Po tanečných predstaveniach s národnou tematikou Giselle, M.R.Štefánik a Jánošík sa košický balet vrátil ku klasike viac ako vydareným spôsobom.

via Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD Košice