Klasická Figarova svadba s premiérovým úspechom


Dve premiéry nového naštudovania opery Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svadba v košickom Štátnom divadle potvrdili, že tvorcovia klasickým naštudovaním tohto diela, ale aj výberom sólistického ansámblu stavili na správnu kartu. Oba premiérové večery vrcholili dlhotrvajúcim potleskom a standing ovations. „Myslím, že keď sa na to Mozart zhora pozerá, tak je spokojný,“ komentovala cez prestávku naštudovanie jedna z premiérových diváčok.

Spokojnosťou žiaril po premiére aj bývalý šéf Opery ŠD Košice Peter Dvorský, ktorý toto Mozartove dielo zaradil do dramaturgického plánu ešte počas svojho pôsobenia v Košiciach a ktorý ešte vo svojej funkcii oslovil aj režiséra predstavenia Gustáva Herényiho. ,,Bravi, bravissimi. Som presvedčený, že toto košické naštudovanie Figarovej svadby bude mať u divákov úspech. Urobili ste ho presne tak, ako to myslel Mozart,“ povedal Dvorský po premiére.

Spokojný bol aj riaditeľ divadla Peter Himič. ,,Videli sme dnes operu v jej prapodstate s výbornými speváckymi aj hereckými výkonmi, vynikajúcim orchestrom, ale aj dobrými hereckými výkonmi v komickej polohe,“ zhodnotil riaditeľ divadla prvú tohtosezónnu premiéru.

Pre Paola Gatta bola Figarova svadba prvou premiérou vo funkcii Šéfa Opery ŠD. „Za posledné mesiace odviedli všetci kus dobrej práce. Verím, že to ocenia aj diváci,“ dodal Gatto. Scéna Milana Ferenčíka a kostýmy Danice Hanákovej vynikajúco dotvorili dobovú atmosféru. Zo spevákov zažiarili najmä predstaviteľky Zuzanky Lenka Máčiková a Janette Zsigová. „Lenku Máčikovú poznám ešte z jej štúdií v Bratislave. Keď som dostal ponuku režírovať Figarovu svadbu v Košiciach hneď som ju vedeniu opery navrhol ako ideálnu Zuzanku. Nesklamala,“ povedfal po premiére režisér Gustáv Herényi. Svoje kvality potvrdili aj domáci sólisti Marián Lukáč ako Figaro či Lucia Knoteková ako Grófka.

Výborným výkonom sa prezentoval aj hosťujúci Ludovic Kendi, ktorý je zatiaľ jediným predstaviteľom Grófa Almavivu. Tento neobvyklý jav v opere, keď hlavná postava nemá alternáciu, si vyžiadali okolnosti. „Postav u začali študovať dvaja speváci, jeden v priebehu skúšok vypadol. Zatiaľ budeme spolupracovať s Ludovicom, ktorý to zvláda. Ak by bol problém, budeme to riešiť prostredníctvom hosťovaní,“ komentoval situáciu s hlavnou postavou Gatto.

Ešte do konca roka bude mať Figarova svadba niekoľko repríz a opera sa s ňou predstaví aj v poľskom Krakove. Jednou z najhranejších svetových opier chce košické divadlo prilákať do hľadiska aj mladého diváka a tak polovica repríz je do konca roka určená školám.

via Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD