Kinobus vozí návštevníkov po zabudnutých kinosálach


Jedenáste pokračovanie spanilej filmovej jazdy Kinobus mieri tento rok geograficky aj tematicky do stredu. Počas víkendu 5. – 7. septembra prevezie divákov dvoma autobusmi na trase Kremnica – Zvolenská Slatina – Očová – Dúbravica – Sliač a na chvíľu vráti život do starých, väčšinou nefunkčných kinosál. Okrem filmového programu ponúkne viaceré diskusie a exkurzie, výlety, koncert, vernisáž, Pecha Kucha Night, či ďalšie aktivity prepojené témou Stred.

„Tohtoročná téma Kinobusu vyplynula celkom prirodzene hneď z prvej výskumnej výpravy. Po predošlých ročníkoch odohrávajúcich sa na západe, severe aj východe Slovenska nám došlo, že pre zaujatie okrajmi, nezávislosťou a alternatívou prehliadame stred. Tak sa festival, zameraný na decentralizáciu, odohrá primo v strede, naviac hneď po jeho najväčších oslavách – výročí SNP,“ hovorí Ivana Rumanová, dramaturgyňa festivalu.

Päť obcí, päť kinosál, jedny kúpele, 120 kilometrov na cestách, štrnásť filmov, 13 kilometrov autencického filmového pásu a sedem rozličných akcií predstaví akcia, ktorá sa zmeriava nielen na obnovovanie starých kín, ale aj ich navštevovanie. V zrekonštruovaných 35 mm kinách organizátori premietnu subjektívny výber toho, akými rôznymi spôsobmi možno pristúpiť k téme stredu, a čo je možné zohnať v želanom formáte – diváci tak uvidia napríklad maďarský film Delta Kornéla Mundruczó, dokument Stred poľského režiséra Stanislawa Muchu z návštevy desiatok stredov Európ(y), či kultové snímky Dead Man (r. Jim Jarmusch) a Pred dažďom (r. Milčo Mančevski).

Okrem filmov čaká účastníkov prežívanie stredu na vlastnej, alebo cudzej koži v sprievodnom programe – prednáška geografa a kartografa Petra Koppa, koncert Hrochoťských pankáčov v Očovej, Pecha Kucha Night s prezentáciami miestnych obyvateľov aj cezpoľných návštevníkov, vernisáž výtvarníčky Daniely Krajčovej v Periférnych centrách v Dúbravici, prechádzka modernou architektúrou v kúpeľoch Sliač s Abandoned (re)creation, či nedeľná kúpanie v červenom bazéne.

Kinobus

Kapacita festivalu je limitovaná počtom sedadiel v dvoch autobusoch a je preto nevyhnutné prihlásiť sa vopred. Všetky potrebné informácie nájdete na oficiálnej stránke podujatia http://www.kinobus.sk. Festivalové autobusy odchádzajú spred kina Akropola v Kremnici v piatok 5. 9. o 14.00 a 15.45.

Festival sa koná vďaka podpore: Audiovizuálny fond, Medzinárodný vyšehradský fond, SPACE – Supporting Performing Arts Circulation in Europe

Termín: 5. až 7. september
Trasa: Kremnica – Zvolenská Slatina – Očová – Dúbravica – Sliač
Organizátor: kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie
Web: http://www.kinobus.sk