Kauza Cervanová vychádza na DVD so špeciálnym bonusovým filmom, pokrstí ho Jan Kraus


Najlepší dokumentárny film minulého roka ocenený národnou filmovou cenou, Kauza Cervanová, sa teraz dostáva k divákom na DVD a to so špeciálnym bonusovým filmom. V predaji bude od piatka 9. mája 2014 a slávnostne ho pokrstí známy český herec Jan Kraus v nedeľu 11. mája 2014 v žilinskom Artfore o 16.30 hod, kde bude môcť verejnosť diskutovať aj s režisérom dokumentárnej tragédie Robertom Kirchhoffom.

„Hľadal som osobnosť s morálnou integritou, ktorá je rovnako známa na Slovensku ako v Česku,“ povedal Robert Kirchhoff. „Jan Kraus má s prípadom Kauza Cervanová v istom zmysle osobný vzťah. Po nakrútení filmu Bolero, v ktorom vystupoval jeho syn, bol pobúrený nerešpektovaním prezumpcie neviny a napísal jednému z odsúdených list, v ktorom sa okrem iného vyjadril, že ho znepokojuje, že jeho syn bude vystupovať vo filme, podľa námetu komunistického prokurátora,“ odôvodnil režisér. Jan Kraus, ktorý nikdy nekrstil žiadne DVD, sa stane krstným otcom po prvýkrát. Uvedenie DVD do života sa odohrá v Žiline, pretože Jan Kraus sa tu zúčastňuje na Protikorupčnom festivale. „Je to skvelá príležitosť, ako nadviazať na predošlú spoločenskú diskusiu o tomto prípade a otvoriť film novým témam a výzvam,“ dodal Robert Kirchhoff.

Film Kauza Cervanová s podtitulom „Pravda je jednoduchá. Lži sú zložité“ vstúpila do slovenských kín v máji 2013 a stala sa najnavštevovanejším klubových filmom. Režisér Robert Kirchhoff teraz ponúka divákom na DVD aj špeciálny 40-minútový bonusový film s doteraz nezverejneným materiálom.

„Po projekciách v kinách a na festivaloch som dostával množstvo otázok. Sám pre seba som zhromaždil okruhy tých najfrekventovanejších a práve na ne v bonuse k DVD odpovedám,“ vysvetlil Robert Kirchhoff. Diváci sa napríklad dozvedia aj to, kto je podľa režiséra vinný za túto tragédiu, prečo vo filme nevystupuje rodina obete alebo prečo v snímke odmietli vystúpiť sudcovia. A aj to, či je najdlhší prípad v československom súdnictve justičným omylom alebo justičným zločinom.

„Za tie roky, ktoré som sa venoval tejto kauze, som zistil, že vražda Ľudmily Cervanovej je v podstate len pozadím ďalšieho zločinu a táto téma mi otvorila možnosti, ako pomenovať, čo sa v našej spoločnosti po roku 1989 zmenilo a čo tu zostalo rovnaké,“ povedal Robert Kirchhoff.

V špeciálnom bonusovom filme vystupuje aj advokát odsúdených Allan Böhm, ktorý opisuje, akým spôsobom a prečo sa prípad vraždy Ľudmily Cervanovej prezentoval ako veľdielo a vzorová ukážka socialistickej justície a polície, a ako bol celý národ masírovaný dobovou propagandou o vine siedmich mladých mužov z Nitry.

Robert Kirchhoff odkrýva na DVD dosiaľ nezverejnené stránky zo súdnych spisov a archívov Štátnej bezpečnosti, opisuje, ako chodili hlásenia o kauze na stôl priamo prezidentovi Husákovi, či kto boli osoby, čo dozorovali prípad a aké kariérne postupy za to zožali. Zverejnil aj rozhovory s rodinnými príslušníkmi odsúdených, ich priame svedectvá o tyranii v komunistickom väzení a na koniec krátkeho filmu odpovedá aj na otázku, či má predstavu o tom, aké pozadie mal v skutočnosti tento prípad a kto za ním mohol stáť.

Detektívna výprava do hlbín dodnes neuzatvoreného prípadu únosu, znásilnenia a vraždy študentky medicíny Ľudmily Cervanovej spred takmer 40 rokov sa na DVD dostáva v piatich jazykových verziách – okrem slovenskej a českej aj v anglickej, francúzskej a nemeckej. Film si po roku od kinopremiéry stihol získať pozornosť a uznanie aj v zahraničí, kde sa zúčastnil na mnohých festivaloch.