Katarína Grossmannová – Môj farebný svet


Otvorenie výstavy: 14. júla 2005 o 16.00 hod.
Trvanie výstavy: 15. júl – 30. september 2005

Kurátorka výstavy: Emília Radimáková
Odborná spolupráca za SNG: Ágnes Schrammová

V štvrtok 14. júla budú po krátkej prestávke znova otvorené dočasné výstavné priestory Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Fotografie liptovských vrchárov Martina Martinčeka tu vystrieda maľba na hodvábe, kartóne a ručnom papieri Kataríny Grossmannovej (1951 – 2001)
Katarína Grossmanová sa narodila v roku 1951 v Žiline, v Bratislave vyštudovala Filozofickú fakultu Univerzity Komenského. Maľbe na textil sa začala venovať po absolvovaní Inštitútu úžitkového umenia v Kolíne nad Rýnom v roku 1991 – v meste, kde aj neskôr pôsobila.
Vývin Grossmannovej tvorby sprevádzalo hľadanie adekvátnych techník a materiálov, pričom si obľúbila najmä hodváb, ktorý ju priťahoval svojou jemnosťou a krehkosťou. Rôznorodé sú aj námety jej diel – figurálne z rôznych historických období a biblické (napr. Izraeliti bránia svoju krajinu proti Asýrčanom, 1999) alebo prírodné, prevedené v abstraktných kompozíciách. Inšpirovala sa aj tvorbou osobností moderného umenia (Odkaz Chagallovi, 2001; Picassovská kytička, 1995). Uvoľnený maliarsky rukopis a veľkorysé využívanie farieb ju priviedli až k orfistickým a fantazijným kreáciám.
Výstava prezentuje jej tvorbu z rokov 1996 – 2002 v troch tematických a formálnych skupinách. V prvej sa nachádzajú kompozície a citácie z kultúrneho odkazu rozličných historických období až po osobnosti súčasného moderného umenia a tvoria ťažisko výstavy. Druhú skupinu tvoria diela inšpirované historickými ornamentmi a prírodou. Výstavu dopĺňajú drobné úžitkové predmety, pohľadnice a malé odevné doplnky ako napríklad šály a šatky.
Približne 100 malieb na hodvábe väčších i komornejších rozmerov predstavuje široký záber textilnej tvorby Kataríny. Vystavované diela prezentujú jej slobodné a veľkorysé používanie farieb, ich harmóniu na špecifickom podklade hodvábnej matérie. V úžitkovej polohe ukazujú praktické uplatnenie formou vkusných a kultivovaných predmetov i módnych doplnkov.

via sng.sk