Katalóg výstavy ARS LITURGICA – Zlatníctvo v službách liturgie je v predaji


Klenotnica Bratislavského hradu od mája 2010 ukrýva poklady z celého Slovenska. V rámci výstavy ARS LITURGICA – Zlatníctvo v službách liturgie ich už videlo vyše 16 000 návštevníkov. V predaji je aj dvojjazyčný katalóg výstavy prezentujúci liturgické umenie kresťanských cirkví na Slovensku.

Už vyše 16 000 návštevníkov videlo výstavu ARS LITURGICA – Zlatníctvo v službách liturgie, ktorá prezentuje vzácne liturgické predmety dovezené zo 40 inštitúcií, farností a kostolov veľkých miest i malých obcí celého Slovenska. Ide spolu o 112 sakrálnych klenotov – kalichov, cibórií, monštrancií, kadidelníc, svietnikov, relikviárov a iných predmetov vyrobených výlučne z drahých kovov – zlata a striebra. Všetky sú ukážkou remeselnej virtuozity zlatníckych majstrov. Liturgické predmety sú zoradené chronologicky od 14. storočia po súčasnosť a svojimi liturgickými predmetmi sú zastúpené všetky majoritné kresťanské cirkvi pôsobiace na území Slovenska.

Katalóg k výstavnému projektu, ktorý zostavili autorky výstavy Alena Piatrová a Ingrid Štibraná, na vyše 130 stranách dokumentuje všetky vystavené poklady. Zároveň približuje aj zlatnícke umenie a jeho prepojenie s kresťanskými obradmi. Jednotlivé kapitoly sa venujú typom liturgických nádob, ako aj dejinám zlatníctva. Na záver je uverejnený zoznam vystavených predmetov z obrazovou dokumentáciou a katalógovým heslom.

Výstavu pripravilo Slovenské národné múzeum-Historické múzeum v spolupráci s Národnou radou Slovenskej republiky a Konferenciou biskupov Slovenska a je jedným z hlavných podujatí Roka kresťanskej kultúry 2010. Výstava je sprístupnená denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod až do konca apríla 2011.

Názov výstavy: ARS LITURGICA – Zlatníctvo v službách liturgie
Trvanie: 15. 5. 2010 – 30. 4. 2011
Miesto: Klenotnica Bratislavského hradu

Organizátori výstavy: Slovenské národné múzeum-Historické múzeum, Národná rada Slovenskej republiky, Konferencia biskupov Slovenska

Výstava realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Výstava je súčasťou podujatia Rok kresťanskej kultúry 2010.

Generálny partner SNM: Poštová banka

Mediálni partneri: Slovenský rozhlas, Denník SME, tasr, akzentmedia, zoznam.sk, muzeum.sk, bigmedia, Fan v Bratislave, TV LUX, Katolícke noviny, Evanjelsický posol spod Tatier, Tour 4 you – Prešporáčik, kamdomesta, in.ba, Twin City Journal

http://www.snm.sk / Historické múzeum

Informácie o katalógu:
Autorky: Ingrid Štibraná, Alena Piatrová
Zodpovedná redaktorka: Markéta Plichtová
Grafické zalomenie: Tomáš Pospíchal, Triad Advertising
Fotografie: Pavol Breier
Náklad: 1 000 ks
S finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

via http://www.snm.sk