Kassaboys Symposium (sk) + To žluté co máte na kalhotkách (cz) v Kasárňach


KASÁRNEKULTURPARK uvádza
19.02.2009 ŠTART 20:00

VSTUP 2€ / 1€ – študenti

KASSABOYS: SYMPOSIUM (SK) |Video-inštalácia

Slovenská premiéra aprezentácia projektu Symposium spojená s výstavou, ktorý bol prvykrát predstavený na Prague Biennale 4 vminulom roku. Umelecká skupina Kassaboys (Tomáš Makara, Radovan Čerevka, Peter Vrábeľ) sa zapísala do mediálnych análov svojim projektom Museum, kde si zobrali na mušku slovensko-maďarské vzťahy. Vprojekte Symposium tématizujú samotné umenie apostavenie umelca vspoločnosti.

Výstava potrvá od 19.februára do 5.marca vBlack box. Výstava bude otvorená v Pondelok až Nedeľu od 14:00 do 18:00 apočas akcií.

Projekt je experimentom, ktorý sa dá chápať v rôznych rovinách, no primárne si vzal na mušku zmysel, tému a chápanie workshopov a sympózii ako takých. Umelci reagujú na „popularitu“ a masovosť rôznych stretnutí s „umeleckým zámerom“. Poukazujú na zažité mytologizované pohľady verejnosti na umelca ako bohéma i tragéda súčasne. K „výbave“ umeleckého čudáctva patria aj sympózia, podporujúce ľudskú zvrhlosť bez kúska hanby, kde potokmi tečie víno, okolo kreátorov/mysliteľov pobehujú nahé múzy, ktoré dodávajú tvorčiu energiu do rúk umelcov napríklad v podobe „jedinečnej“ inšpirácie ženského aktu… Kassaboys aj touto akciou poukázujú na kultúrnu nevedomosť, s ktorou sa stretáme. „Workshopy nám zľudoveli, najmä tie menej podarené a vôbec nemáme na mysli amatérske, či ľudovo-remeselné podujatia. Tie sa neodvažujeme súdiť, pretože majú svoje miesto na zemi a ľudia na ne chodia len tak, pre radosť z tvorby, aby spoznali nových ľudí, s ktorými by si pri pohári dobrého vínka poklábosili o svojich záľubách. Horšie je to už s workshopmi, kde sa schádzajú ľudia s akademickým, či iným umeleckým vzdelaním a pri reportáži nejakej lokálnej televízie sa tvária pri svojich nadrozmerných, drevených, či iných plastikách a mazanicových obrazoch, ako by vynašli teplú, vlažnú, či studenú vodu. Rôzni bradatí géniovia filozofujú do úmoru nad svojimi precítenými vynálezmi úspešne ignorujúc dejiny umenia, hoci sa ich povinne učili na škole. Všetci to poznáme: Keď je drevo, tak sa o dušu píli – častokrát bezdôvodne. Keď je kameň, tak sa začína biliónta pseudoverzia michelangelovského bádania v hmote. Každý kameň má svoju dušu, ktorú treba objaviť a vykľuje sa z toho zas a raz len ksicht. Pne sú plné ľudských ksichtov a rôznych (pa)tvarov. To vie predsa každý, kto už raz držal dláto v ruke.“

Skupina Kassa Boys vznikla v roku 2006 v rámci relácie o súčasnom umení Umenie 06, kde sa spojili traja Košickí výtvarníci Radovan Čerevka (1980), Tomáš Makara (1982) a Peter Vrábeľ (1982), ktorí sú zároveň jej zakladateľmi a členmi.

Projekt vznikol za podpory STANICE nezávislého kultúrného centra.
http://kassaboys.euweb.cz/

TO ŽLUTÉ CO MÁTE NA KALHOTKÁCH (CZ) + VJ TEXA| Koncert
Electrodechno punk Big-8-Bit

Kapela To žluté co máte na kalhotkách je neomaoistickou bunkou založenou v 70. rokoch 18. storočia. Ich cieľom je svetový chaos a príchod Morgorotha! Havel na hrad! Potom, čo boli z kapely vylúčení dudák a harfistka, začala kapela hrať na zábavách a pohrebnú dychovku. Z akcií menujme aspoň narodeniny Laďu Kuchtonu v kultúrnom dome Šohaj, alebo účasť na Festivale duchovnej hudby Bodhisatva.

MOTTO: život je biely dom s vyhliadkou do.

Chlapci z brnaTo žluté co máte na kalhotkách, ktorých pracovnými nástrojmi sú bicie, klávesy, syntetizátor Korg poly 800, počítač Commodore 64 , zásadne pracujú v maskách. Údernosť commodorových rytmov skombinovaná s 8 bitom dali vzniknúť novému štýlu, ktorý si kapela definovala ako Electrodechno a Big8Bit.
Koncert vizuálne podporí VJ Texa.
http://www.myspace.com/kalhotky

http://www.youtube.com/watch?v=ifG952G54EA
http://www.youtube.com/watch?v=dyJjQr9WNOY
http://www.youtube.com/watch?v=EVPtM-sKdl0

AFTERPARTY: DJ OZRUTA 3000 a DJ PILIER
hravaju sporadicky v prešovskom klube Wave. Ich mixované sety su pestrou zmesou nového a starého disca, italo disca a electra. Niektoré z ich setov najdete na stranke http://www.wave.sk


Portfolio http://www.tyem.euweb.cz http://www.tyem-video.euweb.cz
Kassaboys http://www.kassaboys.euweb.cz
Make Up collective
http://www.makeupcollective.org