Karlovy Vary zahájí Michael Pitt a zakončí černá komedie z Cannes


Úvodním filmem 49. MFF KV bude americký snímek I Origins. Mezinárodní premiéru filmu oceněného v Sundance uvede osobně představitel hlavní role Michael Pitt, režisér Mike Cahill a herečka Astrid Bergès-Frisbey. Na slavnostním zakončení a poprvé zároveň mimo Velký sál hotelu Thermal bude promítnut divácký hit letošní canneské soutěže, argentinská černá komedie Divoké historky z produkce bratrů Almodóvarových.

Film I Origins je příběhem mladého vědce, který se zaměřuje na zkoumání lidského oka. Výzkumy ho dovedou k odhalení překvapivých souvislostí mezi lidskou fyziognomií a psychikou, které mohou mít až mystický dosah. Snímek vzbudil pozornost na letošním festivalu Sundance, odkud si odvezl cenu Alfreda P. Sloana, udělovanou filmům, jejichž tématem je právě věda a technologie. Pro režiséra Mika Cahilla to bylo již druhé ocenění na tomtéž festivalu (před třemi lety si stejnou cenu odvezl za film Another Earth) a potvrdil tak pověst velmi nadějného tvůrce, jemuž je předvídána zajímavá autorská budoucnost. Film I Origins po úspěchu na Sundance zakoupila renomovaná společnost Fox Searchlight Pictures do celosvětové distribuce.

Představitel hlavní role – molekulární biolog Ian Gray – Michael Pitt se na karlovarský festival vrací po devíti letech. V roce 2005 zde uvedl film Guse Van Santa Poslední dny (Last Days). Michael Pitt se během této doby vypracoval z jednoho z nejvýraznějších mladých hereckých talentů se slibnou budoucností na etablovanou hvězdu amerického filmu.
Když se přistěhoval do New Yorku, aby se věnoval herectví, vydělával si jako messenger a studoval. První roličku získal ve filmu Klub 54 (54, 1998). K popularitě mu pomohl seriál pro mladé Dawsonův svět (Dawson´s Creek). V roce 2000 si zahrál ve filmu Guse Van Santa Osudové setkání (Finding Forrester), výraznější příležitostí však byla úloha v kriminálním snímku Vzorec pro vraždu (Murder by Numbers, 2002). Vzápětí vytvořil hlavní roli ve filmu Bernarda Bertolucciho Snílci (Dreamers, 2003) a objevil se například v psychothrilleru M. Nighta Shyamalana Vesnice (The Village, 2004). V roce 2005 si zopakoval spolupráci s Gusem Van Santem na snímku Poslední dny, kde vytvořil rozpolcenou rockovou hvězdu, jejíž příběh je zřetelně inspirován skutečným životním osudem tragicky zemřelého Kurta Cobaina. S další výraznou režisérskou osobností – s Tomem Di Cillem natočil snímek Opilí slávou (Delirious, 2006), který v roce 2007 zahájil MFF KV. Ve velkém romantickém historickém dramatu Hedvábná stezka (Silk, 2007) se sešel v hlavní úloze s Keirou Knightley. Další výrazný režisér, tentokrát Michael Haneke, jej ve stejném roce obsadil do filmu Funny Games USA. Na seriálovou práci navázal v úspěšných televizních sériích Impérium – Mafie v Altantic City a Hannibal. V brzké době bychom jej měli vidět společně s Johnem Travoltou v hlavních rolích snímku Criminal Activities.

Astrid Bergès–Frisbey se narodila v Barceloně katalánskému otci a francouzsko-americké matce. Od dětství žije v Paříži. Hereckou kariéru nastartovala v roce 2007 především účinkováním ve francouzských televizních filmech. Pro hollywoodskou produkci ji objevil producent Jerry Bruckheimer, který jí nabídl roli mořské panny Syreny v pokračování velkofilmu Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides, 2011). Od roku 2010 se věnuje modelingu.

MFF KV zakončí snímek z canneské soutěže
V rámci slavnostního zakončení MFF Karlovy Vary bude uvedena argentinsko-španělská černá komedie Divoké historky (Wild Tales) z produkce Pedra a Agustína Almodóvarových.
Film natočil argentinský režisér Damián Szifrón, který již řadu let sbírá ocenění na mezinárodních festivalech a s nímž, jak se vyjádřila kritika, našli bratři Almodóvarové společnou řeč, právě ve stylu humoru a bizarním pohledu na situace, které mohou zamotat zdánlivě nesouvisejícími lidskými osudy a vztahy. Divoké historky jsou mozaikou šesti samostatných příběhů, které spojuje téma pomsty. Jejich hrdinové se potkávají za často nepravděpodobných situací, které ústí do překvapivých zápletek a ještě překvapivějších konců.
Ve spolupráci s distribuční společností Aerofilms a Českou televizí připravuje MFF Karlovy Vary originální projekt, jehož cílem je otevřít slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary ještě většímu počtu diváků. Zakončovací ceremoniál a závěrečný snímek MFF Karlovy Vary bude možné zhlédnout 12. července 2014 ve vybraných kinech v přímém přenosu z Velkého sálu hotelu Thermal. Vůbec poprvé v historii tak budou moci diváci v kinech celé ČR být účastníky festivalového programu souběžně s jeho hosty.