Karlovy Vary představí oceněné filmy z Cannes


Nebyli jste v Cannes? Tak přijede Cannes za vámi. Velmi reprezentativní kolekci oceněných filmů z canneského festivalu představí na MFF Karlovy Vary tradiční sekce Otevřené oči. Sešli se v ní držitelé Velké ceny i ceny ze scénář, Ceny poroty či ceny pro nejlepší herečku. A řada z tvůrců není karlovarským divákům neznámá, své předchozí filmy totiž představili právě v Karlových Varech.

Diváci v Karlových Varech tak uvidí například francouzský snímek O bozích a lidech (Des hommes et des dieux) režiséra Xaviera Beauvoise, který v Cannes získal Velkou cenu, tedy pomyslné festivalové stříbro. Působivý a nepatetický film o střetu křesťanských mnichů s islámskými radikály vychází ze skutečné události, která se stala v roce 1996, kdy bylo v Alžírsku uneseno sedm trapistických mnichů. Hlavní roli ve filmu ztvárnil Lambert Wilson, známý z filmů Alaina Resnaise.

Jednou z nejobletovanějších hereček byla letos v Cannes slavná Juliette Binocheová, jejíž tvář zdobila i oficiální festivalový plakát. Z Croisette také odjížděla s cenou pro nejlepší herečku, která jí připadla za roli v břitkém konverzačním snímku Věrná kopie (Copie conforme) o setkání francouzské galeristky a britského spisovatele. Film je prvním neíránským snímkem íránského klasika, taktéž v Karlových Varech známého režiséra Abbase Kiarostamiho.

Cenu za scénář si pak z Cannes odvezl neméně slavný jihokorejský tvůrce Lee Chang-dong, jehož snímek Mentolky se v roce 2000 představil i v karlovarské hlavní soutěži. Karlovarští diváci letos uvidí jeho v Cannes oceněný film Poezie (Shi) o ženě, která svůj neradostný život léčí silou poezie, jíž se začne věnovat. Lee Chang-dong bude rovněž členem letošní mezinárodní poroty.

Z exotické kinematografie letos vzešel vítěz Ceny poroty, snímek Křičící muž (Un homme qui crie) od čadského režiséra Mahamata-Saleh Harouna. V Cannes se o něm hodně mluvilo nejen jako o vůbec prvním snímku z Čadu v tamní soutěži, ale také jako o velmi silném filmu o vztahu mezi otcem a synem, který se odehrává na pozadí krutého vojenského konfliktu mezi armádou a rebely. I Haroun své dva předchozí filmy, Období sucha a Tatínek, představil v Karlových Varech.

Z hlavní soutěže festivalu v Cannes Karlovy Vary uvedou i napjatě očekávanou novinku ruského klasika Nikity Michalkova Unaveni sluncem 2: Exodus (Utomljonnyje solncem 2: Predstojanije) či dalšího zástupce východní Evropy, uhrančivý snímek o paradoxech ruské duše Moje štěstí (Sčasťje mojo) od ukrajinského režiséra Sergeje Loznici (karlovarský festival uvedl v minulosti tři jeho dokumentární snímky).

Diváci se mohou těšit také na několik lahůdek ze sekce Un certain regard – cenou poroty oceněný peruánský snímek Říjen (Octubre), strhující rumunské drama Aurora od autora Smrti pana Lazaresca Cristiho Puiu či okouzlující romantickou komedii Imaginární lásky (Les amours imaginaires) od mladého kanadského režiséra Xaviera Dolana.

via kviff.com