Karikatúra a jazz – výstava karikatúr 24 autorov zo krajín


V piatok, 26. februára otvoril karikaturista Bobo Pernecký v priestoroch komorného divadla TICHO a spol. na Školskej 14 výstavu karikatúr tematicky zameranú na džez. Výstava bola systematicky zostavovaná ako sprievodná akcia Festivalu Doda Šošoku v Piešťanoch. V TICHU môžete vidieť celú kolekciu, ktorá vznikala v koncepte Boba Perneckého v priebehu 5 rokov. Dvadsaťštyri autorov pochádza z krajín: Bulharsko, Česko, Nemecko, Poľsko, Slovensko, Švédsko, Ukrajina. Výstava je otvorená v pracovné dni od 8.00 do 21.00, potrvá do 31. marca 2016.
Bližšie informácie k pozadiu vzniku výstavy priamo od zostavovateľa Boba Perneckého:

Širší kontext:
V Piešťanoch si v roku 1999 spolu s manželkou Yvetou otvoril jazzovú kaviareň bubeník Dodo Šošoka, slovenská jazzová legenda. V kaviarni organizoval pravidelné koncerty a opätovne priniesol do Piešťan svetový jazz. Dodo už nie je medzi nami, ale ním založenej tradície sa ujali nadšenci sústredení okolo Viktora Nižňanského, založili neziskovú organizáciu International Jazz Piešťany, n.o. (http://www.jazzpiestany.sk/) a rozhodli sa túto tradíciu v meste udržať. Okrem pravidelných piatkových koncertov organizujú jazzový Festival Doda Šošoku. V jeho rámci sa ako sprievodná akcia koná (po šiestich ročníkoch môžeme povedať že už tradične) aj výstava Karikatúra a jazz.

Ako vznikla výstava Karikatúra a jazz:
Myšlienka usporiadať výstavu karikatúr s jazzovou tématikou vznikla pri mnohých rozhovoroch medzi mnou a Viktorom Nižňanským. Začalo to niekde pri vydávaní občasného informačného listu JazzLetter u ktorého sme zaviedli akúsi pravidelnú rubriku s obrázkom-karikatúrou na jazzovú tému. Oslovil som niekoľkých priateľov, pre ktorých táto téma bola blízka a spracovávali ju vo vysokej výtvarnej kvalite a začali sme ich postupne v JazzLettri uverejňovať. Potom sme obrázky preniesli do výstavných priestorov v prostredí, v ktorom sa festival odohrával (piešťanský Dom umenia, Kursalon…), oslovili sme ďalších autorov, až vznikla kolekcia zaujímavých diel z rôznych oblastí karikatúry v rôznom autorskom výtvarnom podaní. Okrem kresleného humoru je tu aj portrétna karikatúra (Strzelczyk, Kečkeš, Hansson…), kresba, maľba, koláž (Taussig), grafika (Slíva). Doposiaľ celkom 24 autorov zo 7 krajín, z ktorých každý sa k jazzovej téme vyjadruje svojím vlastným neopakovateľným spôsobom.

Prečo práve karikatúra a jazz:
Viktor Nižňanský vo svojom príhovore do katalógu 2010 o spojení karikatúry a jazzu napísal: „karikatúra a jazz môžu mať k sebe veľmi blízko … nech sú v džezovej skupine akokoľvek dobrí hráči, nikdy nezahrajú v rovnakom zložení, rovnakým spôsobom dvakrát po sebe. A keďže si myslím, že ani úmyselné a prehnané skreslenie osoby alebo javu, ako sa definuje vo wikipédii karikatúra, nie je možné nakresliť dvakrát rovnako tým istým karikaturistom, to mi stačí k tomu, aby som sa utvrdil v tom, že sme spravili dobre.“

Ďalší život výstavy:
Výstava „Karikatúra a jazz“ putovala z piešťanského Domu umenia do Slovenských liečebných kúpeľov, do piešťanského Auparku, do jazzového klubu Blue Note v Novom Meste nad Váhom, trochu pobehala po Slovensku, Poľsku (Ustroň, Lodž) a výstava bola aj otváracou v nových výstavných priestoroch na Úrade vlády SR, kde ju otvorila premiérka Iveta Radičová. Nejaké podrobnosti sú v pasporte výstavy a niečo je aj na stránke:
http://karikaturajazz.blogspot.sk/