Jo Nesbø: Polícia nie je poslednou knihou o Harrym Holeom


Jo Nesbø sa včera stretol so slovenskými fanúšikmi na exkluzívnej besede spojenej s autogramiádou v kníhkupectve Martinus.sk. Rozprával o svojom vzťahu k Harrymu Holeovi, hlavnej postave z jeho najslávnejšej série detektívok, ale aj o svojich detských príbehoch a inšpirácii.

Jo Nesbø bez pochýb patrí medzi autorov, ktorí celosvetovo preslávili literárny žáner severské krimi. Na Slovensku sa z jeho románov predalo viac ako 200 000 ks a práve slovenskí fanúšikovia mali šancu sa s ním v stredu 6. mája stretnúť v kníhkupectve Martinus.sk v Bratislave.

Nesbo 2

„Násilie nemá byť samoúčelné, má nastaviť zrkadlo protagonistovi a čitateľovi pomôcť pochopiť, prečo je tak dôležité ho dolapiť,“ priblížil Nesbø počas besedy v kníhkupectve Martinus.sk a zdôraznil, že spisovateľ by mal vo svojom vnútri hľadať sociopata. Nesbø však píše aj rozprávky pre deti, ku ktorým ho inšpirovala vlastná dcéra.

Prezradil, že v písaní príbehov o Harrym Holeovi, z jeho najslávnejšej knižnej série, ešte bude pokračovať. Harry je detektív, so slabosťou pre alkohol, známy svojím problémom s autoritami a obľubou v netradičných vyšetrovacích metódach. Autor sa pri vykresľovaní jeho postavy inšpiroval aj na stretnutiach anonymných alkoholikov.
Stovky ľudí si po besede nechali podpísať svoje knihy a mohli v priestoroch kníhkupectva spoločne s Nesbøm sledovať futbalový zápas FC Barcelona s Bayern Mníchov.
Autor bol na Slovensko pozvaný pri príležitosti 25. narodenín vydaveteľstvo IKAR a zvyšok svojho pobytu strávi vo Vysokých Tatrách. Vo svojich ďalších knihách sa nebráni ani inšpirácii Slovenskom.