Jedinečný Kaltenecker Gang v Nu Spirit


Nu Spirit je to “miesto pre jazz a nu.jazz”. V nedávnej minulosti sme Vám naservírovali mená ako Quiet Nights Orchestra zo Švédska, z New Yorku už tradične Jon Regen, či otca acid jazzu Paula Murpyho no a v neposlednom rade jedinečných [re:jazz]. Tentokrát sa vyberiem mierne južne od našich hraníc.

Je nám veľkým potešením predstaviť Vám výkladnú skriňu tohto žánru zo susedného Maďarska – menom Zsolt Kaltenecker. Klávesák Zsolt Kaltenecker je jednou z najvýraznejších postáv súčasného maďarského jazzu. Hudbe sa začal venovať už ako malý chlapec, dnes mu ťahá na 40tku a na konte má 15 albumov. Jeho “dieťa” jazzová formácia Kaltenecker Trio vznikla v roku 1996 a dd roku ´97 pôsobila v nezmenenej zostave: Zsolt Kaltenecker (klávesy), Gergö Borlai (bicie) a László Studniczky (basgitara), neskôr na basgitarový post zavítal Peter Papesch.

Zsolt do skladieb vnáša množstvo nálad, pričom má aj zmysel pre humor, cit pre virtuóznu improvizáciu, prameniaca z vysokej technickej úrovne jednotlivých muzikantov … ó ano a vždy prekvapí obecenstvo, príjemne. Táto formácia sa pohodlne pohybuje vo vodách progresívneho jazzu a svojim prístupom sa môže už teraz (napriek pomerne nízkemu vekovému priemeru) zaradiť medzi svetovú jazzovú špičku S veľkým úspechom sa pred pár rokmi predstavil aj na Bratislavských jazzových dňoch, kde bol považovaný za jedno z najväčších príjemných prekvapení festivalu. Jeho „gang“ ponúka energické fusion, ktoré poteší nielen tradičných jazzových fanúšikov ale aj každého klubera, čo má rád inteligentnú hudbu.

Tešte sa na utorok 5. októbra v bare na Medenej, je sa totiž na čo.

via nuspirit.sk