Jedinečné baletné galapredstavenie štyroch divadiel


Baletné súbory štyroch divadiel sa predstavia v nedeľu v Historickej bidove ŠD Košice v jedinečnom galaprograme Štyri hviezdy baletu Európy. Projekt pripravilo Občianske združenie Slavonic Dance Theater v spolupráci so Štátnym divadlom Košice a zahraničnými partnermi – Národným divadlom z maďarského Miškolca, Operou Krakowskou z Poľska a Národným divadlom moravskoslezským z Ostravy.

„Jednotlivé súbory sa predstavia svojimi najlepšími choreografiami. Program vyvrcholí spoločnou choreografiou Bolera na hudbu Mauricea Ravela, v rámci ktorej chystáme aj jedno prekvapenie. Časť choreografie bude na hudbu Michaela Jacksona,“ priblížil projekt produkčný Baletu ŠD Košice Pavol Hrehorčák. Ako dodal cieľom projektu je ukázať baletné školy z jednotlivých krajín tak, aby mali diváci možnosť porovnať tvorbu v krajinách Visegrádskej štvorky.

Diváci sa môžu tešiť na jedinečnú baletnú šou. Domáci balet sa predstaví choreografiou Memories for Šmok, ktorú na hudbu Sergeja Rachmaninova naštudoval pred niekoľkými rokmi bývalý šéf súboru Ondrej Šoth. ,,Je to inscenácia o hľadaní lásky, o túžbe a o poznaní. Venovaná je Pavlovi Šmokovi, rodákovi zo Slovenska, ktorý bol popredným choreografom Pražského komorného baletu, .Opera Krakowska uvedie Španielske miniatúty v choreografii Nini Diatchenko. Je to fragment z baletu „Pohľady“, určenú tým, ktorí milujú tanec, krásnu hudbu a emócie vzbudené zvukom, svetlom a javiskovým pohybom. Tento balet je jedným z najúspešnejších predstavení divadla. Určite zaujímavá bude aj choreografia You too … Ty taky?, ktorú uvedie Národné divadlo moravskoslezské z Ostravy. Choreografiu na hudbu skupiny U2 postavil Eric Trottier a inscenácia je poctou všetkým, ktorí veria v slobodu, lásku a túžia po mieri na tomto svete. Každý, kto pozná piesne ako Sunday Bloody Sunday, alebo With or Without You a ďalšie, ocení spojenie hudby s tanečnou choreografiou nasiaknutou emóciami a nádejou v lepšiu budúcnosť. Balet Národného divadla z Miškolca uvedie časť predstavenia Exodus, ktoré na hudbu Wojciecha Killara choreograficky pripravil György Krámer. Inscenácia odkazuje na udalosti z Biblie. Človek v priebehu života niekoľkokrát prestúpi rôzne brány a prahy. Tanečné hra práve tieto situácie a momenty človeka zobrazuje. Procesy spoločnosti, v ktorej sa stávame dospelými,“ predstavil jednotlivé časti galaprogramu Hrehofrčák.

Podľa organizátorov je projekt začiatkom hlbšej spoluprávce jednotlivých divadiel. „Prostredníctvom nášho občianskeho združenia, ktoré spolupracuje okrem košického divadla aj so Štátnou filharmóniou Košice a ďalšími inštitúciami chceme rozvíjať spoluprácu s partnerskými divadlami a prezentovať tvorbu divadelných tvorcov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Aj predstavenia tohto galaprogramu sa okrem Košíc uskutočnia aj v Miškolci, Ostrave a Krakowe,“ dodal predseda združenia Rastislav Pistrák.

via Svjatoslav Dohovič / tlačový tajomník ŠD Košice