Jazzové kvarteto Chrisa Byarsa vystúpi v štyroch slovenských mestách


Po dvoch rokoch sa na Slovensko vracia jazzové kvarteto Chrisa Byarsa z New Yorku, ktoré na Slovensku absolvuje štvordňové turné a bude vystupovať v štyroch slovenských mestách. Toto kvarteto na Slovensko prichádza aj vďaka podpore Veľvyslanectva USA v Bratislave. Na jeho vystúpenia pozývame všetkých fanúšikov jazzu, ako aj zástupcov médií.

Žilina, 4. mája 2010: 19,00 h, RONDEL klub 23, Závodská cesta 6
Banská Bystrica, 5. mája 2010: 17,00 h, Konzervatórium Jána Levoslava Bellu, Skuteckého 27
Rimavská Sobota, 6. mája 2010: 17,00 h, Dom kultúry,Guľová sála, Nám. Š. M. Daxnera 1 (charitatívny koncert)
Košice, 7. mája 2010: 18,30 h, Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2

Chris Byars, tenor saxofón – rodák z New Yorku, začal svoju kariéru ako šesťročný, keď spieval s Metropolitan Opera Company. Hre na saxofón sa začal venovať v štrnástich rokoch. Je rovnako uznávaný ako vynikajúci skladateľ a aranžér, o čom svedčí viacero prestížnych cien, grantov a odmien, ktoré dostal od mnohých organizácií vrátane The Tanne Foundation and Chamber Music America. Chris pôsobil na fakulte jazzu v Lincoln Center a v roku 2009 bol ocenený hlavným grantom za 18 dielnu sériu, ktorá priviedla jazz a hudbu Bashira Quasima do verejného školského systému v New York City. Spolu s Ari Rolandom vedie pokračujúci program „Bi-Communal Jazz Futures“ na Cypre, sponzorovaný Velvyslanectvom USA v Nikozii.

Ari Roland, basa – už v šestnástich rokoch profesionálne hral na basu v New Yorku, takisto absolvoval 5-ročné štandardné vzdelanie v The Juilliard School. Pracoval s množstvom najvýznamnejších postáv jazzu, vrátane Barry Harris, Betty Carter, Lou Donaldson, Wynton Marsalis, Marcus Roberts and Harry Connick Jr. Jeho dve CD, ako vedúceho kapely od Small Records, si vyslúžili obrovské nadšenie kritiky v medzinárodnej jazzovej tlači a jeho tretie CD „New Music“ bolo predstavené v septembri 2009. V posledných troch rokoch cestoval ako „Veľvyslanec Jazzu“ pre Ministerstvo zahraničných vecí USA do 26 rôznych krajín v rámci 41 programov.

Zaid Nasser, alto saxofón – narodil sa a vyrástol v New Yorku, je synom majstra jazzu a blues Jamila Nassera, učil sa priamo od legiend jazzu. V 19 rokoch sa vrátil do Memphisu, rodného mesta blues, dva roky hral s Calvinom Newbornom. Keď sa vrátil do New Yorku, bol hlavným sólistom Panama Frances „Savoy Sultans“ s priekopníckym jazzovým organistom Billom Doggettom. Jeho CD bolo mnohými kritikmi zahrnuté do ročného „Top Ten“ listu. Zaid zostal pôsobiť v New York City. Takisto koncertoval v Európe, na strednom východe a celej Ázii ako vedúci kapely a pre Ministerstvo zahraničných vecí USA.

Keith Balla, bicie – narodený v Austine, Texas, v roku 2004 sa presťahoval do New Yorku, kde začal v 17-tich rokoch profesionálne pracovať. Študoval pod vedením majstra a učiteľa v bubnovaní Kennyho Washingtona. Koncertoval v USA, Európe a Ázii, pôsobí v New Yorku kde spolupracuje s množstvom tamojších mladých, dynamických a vplyvných jazzových umelcov. Založil spolok jazzových bubeníkov všetkých úrovní v Amerike aj mimo nej a potom, ako vydal debutové CD v roku 2008, pokračuje v nahrávaní v New Yorku.

via kosice2013.sk