Jazzová novinka Kaunis Five spojila hudobníkov z troch krajín Vyšehradskej štvorky


Slovenský jazz s medzinárodným presahom. Projekt Kaunis Five spája hudobníkov z troch krajín Vyšehradskej štvorky. Slovensko, Česko, Poľsko. Atraktívna kombinácia hudobných vplyvov je navyše ovplyvnená atmosférou Škandinávie. Slovo Kaunis totiž po fínsky znamená “pekný“. Vydavateľstvo Hudobný fond vydáva ďalšiu nahrávku, ktorá potvrdzuje, že slovenský jazz zažíva silné obdobie. Nosič Kaunis Five – Kulosaari podporilo na základe žiadosti bubeníka Mariána Ševčíka. Jeden z našich najuznávanejších inštrumentalistov sa na novinke neprezentuje ako sólový umelec, album Kulosaari je kolektívnym dielom ľudsky aj hudobne zohratej zostavy špičkových jazzmanov.

„Myšlienka založiť Kaunis Five vznikla po koncertoch, ktoré sme spolu s Ondřejom hrali v rámci Vyšehradskej štvorky. Napadlo nás, prečo by sme nemohli hrať aj doma. Dali sme dokopy ľudí, ktorí sa medzi sebou majú radi a samozrejme sú to aj výborní hudobníci,“ opisuje vznik projektu trubkár a skladateľ Lukáš Oravec. Albumovú zostavu Kaunis Five spolu s ním tvoria saxofonista Ondřej Štvěráček, klavirista Pawel Wlosok, kontrabasista Tomáš Baroš a bubeník Marián Ševčík. V dvoch skladbách môžete počuť aj poľského klaviristu Piotra Wyležola. „Myslím si, že album má blízko k mainstreamovému jazzu. Sú tam skladby veľmi lyrického charakteru, aj také, ktoré znejú veľmi moderne. Určite to nie je platňa nahraná v jednom duchu,“ dodáva Oravec k žánrovému zaradeniu nahrávky Kulosaari. Jej názov odkazuje na mestskú časť Helsínk. Štvrť, v ktorej sa nachádza väčšina zahraničných ambasád, priamo poznačila atmosféru nového albumu vydavateľstva Hudobný fond. „Pri počúvaní Kaunis Five ma napadnú ľudia, ktorí ho nahrávali. Ako prvý zrejme Pawel Wlosok. Na albume má veľký podpis, aj zvukový. Spojenie s Pavlom je pre mňa vzácne, keďže je v Európe pomenej. S ostatnými muzikantmi z obsadenia Kaunis Five som o poznanie častejšie.“ Slová Lukáša Oravca naznačujú, že spolupráca s poľským klaviristom, ktorý dlhoročne pôsobí na americkej scéne, bola založená na vzájomnom hudobnom porozumení. „Vždy predtým ako sa pustím do nahrávania albumu, pripravím turné. Aby sa muzikanti spoznali a hudba bola viac prepojená,“ uzatvára slovenský trubkár.

Album Kaunis Five – Kulosaari patrí k horúcim kandidátom na slovenskú jazzovú nahrávku roka. Mimoriadne zaujímavé obsadenie, príklon k modernému zvuku a netradičná kombinácia skladateľských prístupov s výraznou pečiatkou Vyšehradskej štvorky. Fanúšikovia kvalitného domáceho jazzu si môžu navyše album zakúpiť aj vo formáte mp3. Stačí ak sa na stránke http://www.musicaslovaca.sk preklikajú do sekcie Mp3 albumy. CD Kaunis Five – Kulosaari vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.

Kaunis Five – Kulosaari:

1. Kaunis
2. High Five
3. Another me
4. November
5. Just try
6. Trane´s late
7. Everything happens to Sphere
8. Kulosaari

Obsadenie:

Lukáš Oravec – trúbka, flugelhorn
Ondřej Štveráček – saxofón
Pavel Wlosok – piano, rhodes piano
Piotr Wyležol – piano (skladby 6 a 8)
Marián Ševčík – bicie
Tomáš Baroš – kontrabas

Ďalšie informácie o CD Kaunis Five – Kulosaari:
http://www.musicaslovaca.sk/index.php?route=product/product&product_id=2644

Videovizitka CD Kaunis Five – Kulosaari:

FB profil Hudobného fondu
https://www.facebook.com/hudobnyfond.sk?fref=ts