Jánošík úspešne vykročil za divákmi


Dvoma premiérovými predstaveniami vykročil v piatok 30. apríla 2010 a v sobotu 1. mája 2010 za divákmi nový titul Baletu ŠD Košice Jánošík. Ľudové tanečné divadlo od rovnakého realizačného tímu ako pri balete Štefánik prinieslo na dosky ŠD Košice predstavenie, plné dynamiky, humoru a najmä ľudovej hudby a tanca. V prípade režiséra a autora Ondreja Šotha sa ním zavŕšila trilógia so slovenskou národnou tématikou, ktorá začala predstavením Giselle a pokračovala Štefánikom.

Prvé reakcie divákov predčili aj očakávania umelcov. Standing ovations po prvej premiére bolo ocenením toho, čo v neľahkých podmienkach dokázali všetci účinkujúci a realizačný tím pripraviť. ,,Chcem sa poďakovať všetkým. Nerodilo sa to ľahko, a najmä v súčasných podmienkach a v prvom rade som vďačný, že nám riaditeľ divadla umožnil aj bez financií projekt realizovať,“ povedal po premiére Šoth. Piatkové predstavenie bolo posledným, ktoré ešte viedol ako šéf košického baletu. Od soboty sa stal oficiálne generálnym riaditeľom Slovenského národného divadla. Jeho spolupráca s košickým divadlom nekončí. ,,Som rád, že vám môžem všetkým takto oficiálne oznámiť, že balet bude aj naďalej veľmi úzko spolupracovať s Ondrejom, na čom sme sa už predbežne dohodli,“ povedal riaditeľ ŠD Košice Peter Himič.
Jánošík je predstavením, ktoré sa podľa autorov nechce na nič hrať. Je to svojrázny pohľad na život najznámejšieho slovenského zbojníka, podfarbený zaujímavými choregrafiami a najmä vynikajúcim hudobným spracovaním. Práve výkon muzikantov z ľudovej hudby Železiar pod vedením Milana Rendoša, ktorí naživo sprevádzali predstavenie bol výborným oživením inscenácie. ,,Boli vynikajúci. Oni sú muzikanti, my sme profesionáli,“ s úsmevom komentoval výkon Železiaru dirigent košickej opery Igor Dohovič.

Svojráznu príchuť malo predstavenie aj pre legendu ľudového tanca na Slovensku Juraja Kubánku. Po tom ako sa pomaly dostával do zabudnutia, ho práve jeho žiak Ondrej Šoth prizval k spolupráci na svojich predstaveniach. ,,Prežívam tu v tomto divadle druhú jar. Z práce som mal spolu so všetkými naozaj radosť a som rád, že som ešte dostal túto šancu,“ vyznal sa Kubánka po premiére.

via sdke.sk