IstroCON 2010 a COMICS SALÓN 2010 – Festival plný filmov a muziky


17.-19. september 2010, Istropolis, Trnavské Mýto 1, Bratislava

23. ročník medzinárodného festivalu filmov, scifi, fantasy, hororu, larpov a spoločneských hier – IstroCON 2010 a 7. ročník medzinárodného festivalu comicsu, anime, japonskej kultúry, počítačových hier a dobrej zábavy – Comics Salón 2010 sa uskutočnia v dňoch 17. až 19. septembra 2010 v priestoroch Istropolisu – Dom Odborov, Trnavské Mýto v Bratislave.
Začiatok festivalu: v piatok (17.9.) od 14:00
Koniec festivalu: v nedeľu (19.9.) o 18:00.

Ako uvádzajú usporiadatelia, minulý ročník festivalu Comics Salón 2009, v priebehu troch dní, navštívilo 9006 návštevníkov a teda aj tento fakt svedčí o jeho kvalite. Keďže aj tento rok Comics Salón ponúka široké spektrum zábavy pre všetky vekové kategórie, môže sa stať, že počet návštevníkov presiahne magické číslo 10000. A tak určite neváhajte a prídte sa zabaviť do Istropolisu, veď program je naozaj bohatý.

Program: IstroCon 2010
V priebehu 3 dní sa bude paralelne v siedmich sálach odohrávať rôznorodý program, ktorý sa člení podľa jednotlivých sekcií festivalu na: Filmy, Scifi, Fantasy, Horor, Fantáziu, Spoločenské kartové a stolové hry, LARPy a čajovňu.
Tento rok pre vás usporiadatelia pripravili 3 veľké novinky. Tou prvou je koncert japonskej kapely GOTHIKA a  koncert slovenskej kapely FicTive Marry s frontmanom Marekom Lackom. Druhou novinkou je uvedenie premiéry svetoznámeho muzikálu Dr. Horrible’s Sing-Along Blog, ktorý si určite nesmiete nechať ujsť. A do tretice vás prekvapí a opantá veľká sekcia venovaná miniatúram, ich lepeniu a maľovaniu.

Jedným zo sprievodných programov bude každoročná literárna súťaž o najlepšiu poviedku IstroCON 2010. Každý deň bude prebiehať literárny workshop pod vedením skúsených spisovateľov a publicistov, ktorí budú poskytovať rady, ako správne písať poviedky nielen pre začínajúcich, ale aj pokročilých autorov.

V rámci Filmovej sekcie sa návštevníci môžu tešiť na 16 najnovších filmových trhákov zo žánru scifi a fantasy akými sú napríklad Zatmenie, Shrek 4, Predátori, Iron Man, Avatar.

Fanúšikovia Scifi, Fantasy a Hororu sa budú môcť tešiť na prednášky a besedy so známymi autormi v sekcii Fantázia Fest 2010. Chýbať nebudú ani bloky o Pánovi Prsteňov, Harrym Potterovi, StarGate, Star Treku, Star Wars, Battlestar Galacticii a Babylonu 5. 

Z oblasti literatúry sa taktiež môžete tešiť na krsty kníh slovenských a českých scifi a fantasy autorov ako je Petra Neomillnerová, Dušan Fabián, Jenny Nowak, Vlado Ríša a Františka Vrbenská.
Okrem literárnych a filmových diel, pre všetkých „výtvarných-diel-chtivých“ je opäť pripravená výstava obrazov najlepších slovenských a českých scifi a fantasy maliarov, odhaľujúca nové stránky tohto bohatého žánru.

Súčasťou festivalu bude aj predvádzanie a hranie stolových hier ako sú Warhammer, Carcassone, Citadela, Osadníci z Katanu, Confrontation a iné. Z kartových hier nebude chýbať turnaj MTG, Yu-Gi-Oh a World of Warcraft.

Pre všetkých návštevníkov bude taktiež pripravený priestor pre voľné hranie kartových hier Magic: The Gathering, Vampire, YuGiOh, Pokémon s možnosťou naučiť sa ich hrať a možno sa v nich za pár hodín stať aj profesionálom.

Ak sa náhodou zo všetkých týchto atrakcií unavíte, čaká na vás príjemné prostredie čajovne, reštaurácii alebo baru, ktoré vám poskytnú tú správnu atmosféru pre oddych.

Program: Comics Salón
V priebehu 3 dní sa bude paralelne v deviatich sálach odohrávať program, ktorý sa členení podľa jednotlivých sekcií festivalu na: Comics, Anime, Mangu, Japonsko a Hry. Samozrejme nemal by chýbať ani pútavý sprievodný program ako súťaž o najlepšie kreslené dielo v kategóriách Comics & Manga, FanArt či Original Art, ďalej súťaž s názvom Cosplay (súťažiť sa bude o najlepší kostým hrdinu z obľúbených filmov, hier alebo anime) a na záver sa bude hľadať najlepší Anime-Karaoke spevák.

Návštevníci sa taktiež môžu tešiť na 15 najnovších filmových trhákov, akými sú Iron Man 2, Garfield 3D alebo Avengers – filmy prevažne natočené podľa komiksovej predlohy. Taktiež nebudú chýbať ani filmy s komiksovou, fantastickou alebo anime tematikou.

Medzi horúce novinky patrí krst tretieho pokračovania prvej slovenskej manga/comics zbierky Comics Salón: COMICS & MANGA BOOK 4 a ďalších komiksov od Comics Centra. Týmto sa však podpora mangy nekončí, na festivale pre vás organizátori pripravili opäť čitáreň japonského komiksu v spolupráci s prvou slovenskou Manga knižnicou MangaClub.SK.

Herná sekcia ponúka oficiálny turnaj Majstrovstiev Slovenska v PlayStation 2010 a XBOX 360, PC Cup, PSP Challenge, Majstrovstvá Slovenska v DDR, rôzne mini turnaje v Dance Dance Revolution, Buzz, Singstar, Eyetoy a samozrejme voľné hranie.

V hernej sekcii sa budú okrem iného, odohrávať aj odborné prednášky a besedy s hernými teoretikmi a vývojármi na tému hier a ich jednotlivých aspektov. Pozvaných je niekoľko vývojárskych štúdií, odohrajú sa premiéry rôznych herných titulov a predvedú sa ukážky síl PlayStation 3,  Xbox 360 a Wii. Medzi premiérami nájdete tituly od Electronic Arts, Comgad, Cenegy, Sony, a Microsoftu a novinky na PS3.

Japonská kultúra sa predstaví rôznymi zaujímavými prednáškami o skladaní origami, o japonských zvykoch, bojových umeniach kendo a iyaido, jedle, znakoch, kimonách a rôznych iných zaujímavostiach z krajiny vychádzajúceho slnka. Jednou zo zaujímavostí tejto sekcie bude aj workshop zameraný na varenie japonského jedla.

Špecialitou japonskej sekcie bude filmový festival japonských filmov organizovaný v spolupráci s Japonským Veľvyslanectvom na Slovensku, ktorého súčasťou bude i ochutnávka japonských jedál a sushi.

Komiksová sekcia uvedie zaujímavé prednášky o komikse ako aj výstavu najlepších komiksových diel zo Slovenska i zahraničia. Záujemcovia sa môžu zapojiť do niekoľkohodinových workshopov, ktoré sú vedené odborníkmi na kreslenie komiksov a mangy zo Slovenska, Čiech a USA.

Fanúšikovia japonského komiksu sa môžu opäť nabažiť prednášok na tému anime a manga v sekcii Anime Salón. Rovnako budú môcť prevetrať svoje schopnosti v AnimeQuize, kresliacich súťažiach a kostýmovaní.

Hostia:
Festival Comics Salón bude skutočne medzinárodný aj vďaka účasti hostí z 8 krajín sveta (Slovensko, USA, Japonsko, Česko, Poľsko, Francúzsko, Rakúsko, Dánsko). A v neposlednom rade budú prítomní i slovenskí ilustrátori Mišo Ivan, Martina Pilcerová a Juraj Mad Maxon. Svoje diela a prednášky predstaví vyše 50 hostí, ktorí sú odborníkmi v oblasti komicsu, maľby, anime, hier a japonskej kultúry.

Aktuálny ročník oboch festivalov opäť organizuje nezisková organizácia OZ AnimeCrew, v spolupráci s GamesWEB.SK, OZ Fantázia a ďalšími partnermi za účelom priblíženia fenoménu tejto popkultúry širšiemu publiku na Slovensku, poskytnutia edukácie a ponúknutia tvorivej alternatívy trávenia voľného času. Festival Comics Salón 2010 je opäť organizovaný pod záštitou Japonského Veľvyslanectva.

via http://www.comics-salon.sk