Istanbul Express – Skúmanie multlingualizmu v Európe


3 vlaky, 24 miest a 10 920 km železničných trat

V Bratslave sa o týždeň zastaví Istanbul Express, medzinárodný filmársky workshop organizácie NISI MASA, zameraný na multlingualizmus. Tri vlaky budú križovať 18 krajín Európy a neobídu ani Slovensko. Filmári z celej Európy v Bratslave strávia dni od 3. – 6. októbra 2010, slovenská metropola sa tak stane súčasťou dôležitého medzinárodného flmového diania. Pri tej príležitost pripravil slovenský partner projektu, Medzinárodný festval študentských flmov Early Melons, pestrý kultúrny program. Konečná stanica všetkých vlakov je Istanbul, Hlavné mesto Európy 2010.

Ambiciózny kočovný projekt medzinárodnej organizácie mladého flmu NISI MASA začal svoju púť 20. septembra 2010 v troch rôznych mestách: estónskom Taline, španielskom San Sebastane a v talianskom Turíne. 45 mladých talentovaných režísérov, kameramanov a zvukárov bolo vybratých z pomedzi niekoľkých stoviek kandidátov, aby vytvorili 15-členné flmárske skupiny. Ich misiou je prekračovanie niekoľkých štátnych hraníc a prežívanie rôznych lingvistcky zaujímavých zážitkov. Počas cesty vytvoria krátke dokumenty na tému multlinguálnej Európy, preskúmajú novú generáciu mladých ľudí a spôsoby, akými medzi sebou komunikujú. Cestovanie vlakom po Európe umožní mladým flmárom sledovať meniacu sa krajinu, spoznávať nové komunity, hovoriť rôznymi jazykmi a získať tak jedinečné skúsenost z priameho dotyku s európskou realitou. Cieľom projektu je skúmať otázku mulitlingualizmu prostredníctvom flmu. Mladí tvorcovia môžu objavovať novú Európu a reagovať na ňu prostredníctvom svojich dokumentov.

Trojica vlakov prejde celkovo 18 krajín a 24 rôznych európskych miest. Počas tvorby flmov a cesty Európou budú mladých tvorcov sprevádzať uznávaní európski dokumentarist Atanas Georgiev, režisér flmu Cash & Marry (Macedónsko), Boris Mitć, režisér snímky Goodbye, How Are You? (Srbsko) a Andrey Paounov, režisér snímky The Mosquito Problem and Other Stories (Bulharsko). 10. októbra 2010 vlaky zakončia svoju púť v Istanbule – Hlavnom meste európskej kultúry 2010. Tam sa uskutoční svetová premiéra 15 krátkych dokumentárnych flmov nakrútených a zostrihaných počas projektu Istanbul Express.

Trasy vlakov Istanbul Expressu:
• Talin* / Helsinki / Turku*/ Štokholm / Berlín / Praha / Bratslava / Bukurešť / Istanbul* • San Sebastan* / Paríž / Brusel / Amsterdam / Essen* / Viedeň / Budapešť / Sofa / Istanbul* • Turín* / Ljubljana / Záhreb / Pécs* / Belehrad / Skopje / Thessaloniki / Istanbul*

(*Tallinn, Turku: Hlavné mesto európskej kultúry 2011; Turín: Hlavné mesto mládeže 2010; San Sebastán: kandidát na Hlavné mesto európskej kultúry 2016; Istanbul, Pécs, Essen: Hlavné mesto európskej kultúry 2010)

Istanbul Express v Bratslave
Medzinárodný festval študentských flmov EARLY MELONS je slovenským partnerom európskej siete organizácií mladého flmu NISI MASA a hlavným organizátorom slovenskej čast workshopu, ktorá sa bude konať 3. – 6.októbra 2010 v Bratslave. Počas zastávky Istanbul Expressu v Bratslave pripravili Early Melons zaujímavý kultúrny program pre účastníkov workshopu aj pre verejnosť. V pondelok 4. októbra o 18.30 h. je v klube A4-nultý priestor pripravený večer na tému multlingualizmus, ktorý bude pozostávať z projekcie oceňovaného flmu slovenského dokumentaristu Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny, z diskusie s režisérom na tému multlingualizmu, súčasťou večera bude aj koncert skupiny Hugo Čáves Orchestra. V utorok 5. októbra o 20.00 h. sa v kine Mladosť bude premietať výberovka z Medzinárodného festvalu študentských flmov Early Melons.
Najčerstvejšie správy o kočovnom workshope nájdete na Istanbul Express Blogu: http://www.nisimasa.com/istanbulexpress.

via EARLY MELONS crew