Ísť metrom na lúku, alebo odkiaľ vietor fúka


Autori: Erika Miklóšová a Viliam Slaminka
Kurátorka: Veronika Kahánková

Miesto konania výstavy: Bunker – Nitrianska galéria Župné námestie 3, 949 01 Nitra Trvanie výstavy: 28. 10. – 28. 11. 2010
Vernisáž: streda, 27. 10. 2010 o 17:00

Po vernisáži bude diskusia s autormi, ktorá sa koná v rámci cyklu Večery výtvarných reflexií. Vstup voľný!

Nonsens dnešnej doby, v ktorej nás obklopujú technické vymoženosti súčasnosti, prezentuje aj názov samotnej výstavy. Rýchlosť, ktorá nás poháňa prostredníctvom techniky dopredu, nás nenechá zastaviť sa, až nakoniec v neskutočnej rýchlosti prídeme „metrom“ na lúku, kde nás čaká vytúžený odpočinok. Aj takto by sa dala interpretovať jedna časť výstavy, ktorú prezentuje Erika Miklóšová. Jej obrazy predstavujú pokojnejšiu časť samotnej výstavy. Hlavným cieľom bolo podať pominuteľnosť „novým“ spôsobom. Z obrazov Eriky Miklóšovej sála pokoj a vyrovnanosť, zmierenie sa s realitou smrti. Je to ženské podanie reality ako niečoho, čo tu bolo a bude. Nebojuje, vníma pominuteľnosť ako súčasť ľudského života.

Protikladom citlivého vnímania reality je tvorba mladého umelca Viliama Slaminku, ktorého obrazy sú plné krutej skutočnosti, ktorú nachádzame všade okolo nás. Nie je tu žiadna stopa po nádeji alebo viere. Nachádza sa tu len holá skutočnosť reality, ktorá nás môže zaskočiť a „odfúknuť“.

Erika Miklóšová ukončila v roku 2010 štúdium na VŠVU v Bratislave, kde študovala v ateliéri prof. D. Fischera odbor maľba a iné médiá. Vystavovala v Bratislave („Bratislavský prístav“, filmový festival Early Melons), v Šahách („Dni Ipľa“), v Brne („Childhood“) a v Mníchove („Orient- Okzident“, Münchener Künstlerhaus). Zúčastnila sa workshopov „Zone Workshop“ (prof. Christina della Giustina, Hogeschool voor de Kunsten, Utrecht) a „Zone Workshop 1“ (prof. Barbara Loreck).

Viliam Slaminka ukončil v roku 2010 štúdium na VŠVU v Bratislave, odbor maľba – IV. Ateliér, prof. Ivan Csudai. Vystavoval v Bratislave („Na mieru“, Galéria FruFru), v Nitre („K.O.MIX“, Galéria mladých), v Trnave ( „Videonight Dva uzly“, Galéria Jána Koniarka), v Brne („Generace nula“, Galerie Kabinet, „5. ročník Konfrontační přehlídky mladých umělců ARSkontakt 2008“ Galerie Jižního křídla Nové radnice) a v Prahe („VŠVU / VŠUP“, Galérie VŠUP).

Výstava sa koná v rámci projektu Galéria mladých kurátorov

Bližšie informácie nájdete na http://www.nitrianskagaleria.sk

via nitrianskagaleria.sk