Islandská skupina Árstídir se 3. 5. vrátí do Prahy


V úterý 3. května se do Prahy vrátí islandská skupina Árstídir s aktuálním albem Hvel (Spheres). Scénické krajiny islandských písní, intimní kytarová sóla, emotivní komorní hudba, všemi těmito slovy by se dala baladická hudební skupina z Reykjavíku charakterizovat.

Málo kapel se může pyšnit tak dramatickými turbulencemi ve své kariéře jako Árstídir. Vznikli v roce 2008 v době, kdy se hroutil islandský finanční trh, už půl roku po svém debutu se ocitli na vrcholu islandské hitparády a v roce 2010 vyrazili na turné navzdory erupcím sopky Eyjafjallajökull, která omezila cestování po celém světě. Jako první islandská kapela v historii obdrželi Árstídir Eiserner Eversteiner European Folk Music Award, díky improvizované performance islandské hymny Heyr himna smiður se z kapely stal fenomén YouTube. I díky těmto důležitým mezníkům se Árstídir podařilo v květnu 2014 vybrat na Kickstarteru 70.000 dolarů a téměř čtyřikrát tak překročit původní cíl 20.000 dolarů. Pomocí zasloužené odměny od fanoušků financovali své třetí, a zatím poslední, album Hvel (Spheres), které vyšlo v březnu 2015. Skladby na nové album vznikaly v industriálním prostředí bývalé uhelné elektrárny Toppstödin, kterou Islanďané přeměnili na kreativní centrum. Desku pak nahrávali ve studiu Orgelsmiðjan za dohledu přítele a producenta Styrmir Haukssona (Ásgeir, Of Monsters and Men, GusGus).

Árstídir svých skladbách propojují témata přírody, hledání, rozervanosti i tísně. Její členové zpívají, hrají na strunné nástroje, klavír a kytary. Výsledkem je neobyčejně široké spektrum tónů a zvuků, umocňovaných výjimečným rozsahem a barvou mužských hlasů. Hudba Árstídiru je kombinací klasiky a popu, někdy proto nazývaná komorním popem.

V České republice jste měli možnost setkat se s hudbou Árstídir třeba v roce 2014 v Lucerna Music Baru anebo o 2 roky dříve na festivalu Colours of Ostrava, kde úchvatnému vystoupení vestoje aplaudoval po střechu naplněný Gong.

Vstupenky v předprodeji jsou za 250 Kč + poplatky. Předprodej běží na pokladně Lucerna Music Baru (bez poplatků), na webu Lucerna Music Baru a v předprodejních sítích GoOut.cz, Ticketpro, Ticketportal a Eventim. Na místě 320 Kč.

Oficialní Facebook událost: https://www.facebook.com/events/206893802988878/

http://www.arstidir.com/
https://www.facebook.com/arstidir

http://www.musicbar.cz
http://www.facebook.com/lucernamusicbar
http://www.instagram.com/lucernamusicbar
http://www.twitter.com/lucernamusicbar